Asunto-KUPLA huutaa koko ajan lisää VELKAA....

Sinustako_maksaja

22

1282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juyt

      Taudit ovat kerrostuneet, kuplatauti ja homesairaudet.

      • luulivat_halavaksi

      • Haans.seA

        HS koti (22.1.17) s. D4

        Asuntokauppa (kerrostalot) PUOLITTUNUT huippuvuodesta 2005 !!!
        Herrrliini ei revittele otsikoilla, mutta Haans tekee, näin täälä muun asiapitoisuuden joukossa. 65 000 kauppaa v. 2005, tänään enää vajaat 30 000 ja niistäkin suurin osa pakon sanelemia. Myös asuntokeinottelijat eli rahastot aktiivisesti nyt mukana, muuten luvut olisivat vielä rumemmat.

        Mutta, tilanne ei ole vielä ohi, sillä romahdus ei vielä kunnolla ole edes ALKANUTKAAN !!! Asuntokeinottelijat ja kusettat tekevät kaikkensa, vääjäämätöntä kehitysta jarruttaakseen. Kaikki perustuu siihen, että Mokua onnistutaan kusettamaan. Koko ajan kuitenkin yhä harvempaa....


      • kovaa.juonittelua
        Haans.seA kirjoitti:

        HS koti (22.1.17) s. D4

        Asuntokauppa (kerrostalot) PUOLITTUNUT huippuvuodesta 2005 !!!
        Herrrliini ei revittele otsikoilla, mutta Haans tekee, näin täälä muun asiapitoisuuden joukossa. 65 000 kauppaa v. 2005, tänään enää vajaat 30 000 ja niistäkin suurin osa pakon sanelemia. Myös asuntokeinottelijat eli rahastot aktiivisesti nyt mukana, muuten luvut olisivat vielä rumemmat.

        Mutta, tilanne ei ole vielä ohi, sillä romahdus ei vielä kunnolla ole edes ALKANUTKAAN !!! Asuntokeinottelijat ja kusettat tekevät kaikkensa, vääjäämätöntä kehitysta jarruttaakseen. Kaikki perustuu siihen, että Mokua onnistutaan kusettamaan. Koko ajan kuitenkin yhä harvempaa....

        Nykymeiningissä (=suunnitelmallinen harhauttaminen) juoni on, että takapakkia ottavat tilastot salataan. Näin asuntopuolen myynnin romahtaminen on sekin salattu. Samaan aikaan vedotaan sopulin kateuteen valtamedian (porrvarit) kaikilla kanavilla oikeisto-yle mukaan lukien tällä samalla juonikuviolla:

        "työvoimapula koittaakohta", "ostetaan" , "jonotetaan" , "revitään käsistä" j "menevät kuin kuumille kiville".

        Älä pelkää, et jää ilman. ULOSOTTOMIEHELLÄ on näitä pilvin pimein myynnissä mutta nekin ovat kapitalistien juonessa mukana. Myyvät vain muutamaa kerralla.... jotta hinnat eivät Totaalisesti romahtaisi.


    • OP_pohjola_viesinua

      Kertoisiko OP:n "tulos" meille jotain tästä problematiikasta?

      • onnibusstuotakaisin

        OP tuloksessa asunto-osasto sakkasi;)


      • HuonojaKokemuksiaPaljon
        onnibusstuotakaisin kirjoitti:

        OP tuloksessa asunto-osasto sakkasi;)

        Ei koskaan tiliä osuuspankkiin!


      • rahoitusvarat.hupenee
        HuonojaKokemuksiaPaljon kirjoitti:

        Ei koskaan tiliä osuuspankkiin!

        Tässä vuoden 2014 rahoitustilanne.
        ==============================

        Kotitalouksien lainavelat olivat viime vuoden lopussa 132,3 miljardia euroa.

        (Clipart.com) Tilastokeskuksen rahoitustilinpitotilaston mukaan viime vuoden neljännen neljänneksen aikana kotitalouksien lainavelat lisääntyivät 0,8 miljardia euroa kohoten 132,3 miljardiin euroon. Myös kotitalouksien käytettävissä oleva tulo kasvoi, mutta suhteellisesti vähemmän.

        Näiden muutosten seurauksena kotitalouksien velkaantumisaste kohosi 122,2 prosenttiin. Velkaantumisasteen lisäys edellisestä neljänneksestä oli 0,5 prosenttiyksikköä. Kotitalouksien velkaantumisaste lasketaan suhteuttamalla kotitalouksien lainavelat neljänneksen lopussa edeltävien neljän vuosineljänneksen yhteenlaskettuun käytettävissä olevaan tuloon.

        Vuoden 2014 päättyessä kotitalouksilla oli yhteensä 259,6 miljardia euroa rahoitusvaroja ja 141,3 miljardia euroa velkoja.

        Neljännen neljänneksen aikana kotitalouksien nettomääräiset sijoitukset olivat -0,3 miljardia. Kotitalouksien rahoitusvarat kasvoivat tästä huolimatta hallussapitovoittojen ansiosta.

        Kotitaloudet vetivät varoja pois noteeratuista osakkeista ja velkapapereista. Sijoitusrahastojen suosio jatkui kuitenkin edelleen ja kotitalouksien nettomääräiset sijoitukset rahasto-osuuksiin olivat 0,3 miljardia. Talletuksissa jatkui siirtymä määräaikaistalletuksista käteistalletuksiin.

        Yritysten velkarahoitus kasvoi viimeisellä neljänneksellä 0,6 miljardia. Yrityksillä oli lainavelkaa 170,3 miljardia ja velkapaperimuotoista velkaa 33,5 miljardia.


    • NiinMyösMuutPankit

      Postipankki petti aina!(Lue laulaen).

      • ajat.muuttuu

        Osuuspankki on tämän ajan "Postipankki"


    • puhkeaa.ko
    • kusettajat.yllyttää

      Talouden unilukkari Martin Wolf ärähtää: Vauraiden valtioiden pitää uskaltaa ottaa velkaa – sitä saa nyt ilmaiseksi

      http://www.hs.fi/talous/a1467351853679

      Näinhän juuri KREIKKA teki. Miten kävi ?

      • eisinuatarvitse

        Kreikka ei saa lainaa nollakorolla,Suomi saa.


      • SyvemmälleMennään

        En ole koskaan kuullut "ilmaisesta ateriasta",aina sen joku jossain maksaa......ja suomalaiset tulevat maksamaan vielä kalliisti eu:hun kuulumisen...ainoa keino välttyä on muuttaa pois eu:n alueelta,uskokaa nyt kun vielä ehtii muuttaa.....


    • näin.semenee

      Kupla on käsittääkseni jo täysin puhjennut mutta valehtelevat VALTA-mediat totuuden visusti salaalvat. Maakunnissa näet vasarat paukkuvat ja kusettajien pekona on, että kohta myös pääkaupunkiseudulla.

      Mokujen piikki näet alkaa olla täysi (vert edellä kotitalouksien velka 144 mrd eur)
      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14653146/kustannustaso-suomessa-kohonnut-10-kertaiseksi

      Kun mokut on jo aikaa sitten pelattu pihalle, on avuksi otettu suurkaupungeissa toimivia suunnitelmallisia asuntokeinottelijoita, jotka - yllätys yllätys - operoivat juuri Mokujen (sinunkin) rahoilla, pitääkseen ashintoja keinotekoisesti huipulla:

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14710457/hs-orava-tappiolle-asuntojen-hintaromahdus

      JA tokihan olet jo opiskellut, miten MOKUT vietiin pihalle !!! Tämä perustietoa, joka jokaisella pitää olla hallussa:
      http://keskustelu.suomi24.fi/t/9390626/nain-asuntokeinottelu-on-organisoitu-

    • SantanderinVävy

      Ainakin ulosottosivulla on kivasti ilmestynyt näitä"kuplakämppiä" myytäväksi....onkohan joku velkavankeudessa?Hahahaaaahaaaaahaaaa....(räkästä röhönaurua)!

      • aslödfaslfjö

        linkki?


      • Anonyymi

        Vuokrapuoli on alkanut falskaamaan jo helsingissäkin. Se on suunnan muutoksen varmin merkki.
        OP lupasi hintojen "nousun" jatkuvan, Pellervo taas tasaantuvan. Siis pk-seudulla. Muualla romahdus on jo takuuvarma. Tämä näkyy siitä, tarjonta on supistunut minimiin, koska porukka ei yritä myydä kun tarjoukset on niin alhaalla.

        Ainoa tekijä, jolla hintojen nousua yritetään vielä pitää hengissä on REMONTTI-VELKAANNUTTAMINEN. Tämä kuten INFLAATIOKAAN eivät ole kuluttajan kysyntävetoista vaan pakon sanelemaa. Kun remonttivelka kustantaa luokkaa 1000 euro/m2, on turha luullakaan, että asunnon "arvo" nousi tällä summalla. Ei, myyjä saa vain käteensä paljon vähemmän, kun BRUTTO-hinta ei nouse tai jopa laskee - remontista huolimatta - rahojen loppuessa ja YLI-velkaantumisen lähestyessä jo katastrofia.

        Herrrliinin Sanomat - se hesari - toivoikin jo elinikäisiä lainoja suomeenkin ruotsin malliin.
        Tässä vaiheessa vain on kysyttävä, kuka ruotsissa on antanut rahansa asuntokeinottelun tarpeisiin niitä lainkaan takaisin vaatimatta ??? Kertokaa minullekin, jos tiedätte ja mikä taho tekisi samat suomessa !!

        Mutta selvää on: Elääkseen, asunto-KUPLA huutaa lisää ja lisää velkaa, koska olette jo entistenkin kanssa pahassa pulassa ja tämän rajun riskinottajat alkavat olla entistäkin harvemmassa !
        t. haans.sea


    • Anonyymi

      >>Herrrliinin Sanomat - se hesari - toivoikin jo elinikäisiä lainoja
      >> suomeenkin ruotsin malliin.

      Elämme kriittisiä aikoja, sillä avauksesta on peräti 6 vuotta. Tänä aikana suomalaisten kotitalouksien velkataakka on vedätetty luokkaan 200 MILJARDIA.

      Kotitaloudet ovat toimineet LAMA-elvyttäjinä - huomaa porrvarimediat ei enää puhu lamasta vaan "kasvusta" ja "työllisyydestä" , jotka siis ovat vain kuluttajien hämäämistä. Kotitaloudet ovat siis pitäneet VELKA-riskillään systeemiä pystyssä.

      Mutta pää vetävän käteen tulee väkisin, ellei jo ole tullutkin, siitä merkkinä on asuntokaupan hiljeneminen. Itse en ole peluri (välittäjä), jotka toistelevat aivan toista. Päättelen asiat
      - pakkohuutokaupoista
      - asuntoilmoittelun suorastaan romahduksesta
      - pk-seudullakin, vuokravedätyksen hiipumisesta

      Tähän saumaan siis tuo pakkoinflaatio, korkojen nousut ja "työllisyys"-jallituksen paljastuminen sopulille (se oli kusetusta). Velkaelvistelyn aika alkaa olla ohitse, eikö totta. Juuri tässä tilanteessa sopuli on pakkoraossa: töitä ja palkkaa on tultava. Puheet siitä, että vaihdellaan huvikseen työpaikkoja on totaalikusetusta!
      t. haans.sea

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Pian jysähtää, euriborit menevät pystysuoraan ylöspäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2134
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1955
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1931
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1623
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1507
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1496
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1484
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1290
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1164
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1159
    Aihe