- Uusi laite parantaa merkittävästi ydinvoimaloiden turvallisuutta
http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/energia/kehitteilla-lappeenrannassa-uusi-laite-parantaa-merkittavasti-ydinvoimaloiden-turvallisuutta-6247845
Ihan kuin vakuuttelut ydinvoimalodemme turvallisuudesta ei olisikaan olleet totta :) No, parempi myöhään, jos silloinkaan, ja onneksi meillä on tuuria riittänyt ydinvoimaloiden kanssa.
"Koelaite on modulaarinen eli sen geometriaa voidaan muunnella. Näin yhdellä laitteella voidaan mallintaa kaikkia Suomen kannalta kiinnostavia ydinvoimalaitostyyppejä ja niiden järjestelmiä. Professori Juhani Hyvärisen mukaan vastaavaa koelaitetta ei ole aiemmin tehty. Ylipäätään koelaitteet ovat maailmalla harvassa. "
"- Pystymme kuvaamaan ja havainnoimaan esimerkiksi virtausten poikkileikkauksia, virtauskenttiä ja jäähdyttämisen liittyviä ilmiöitä tarkemmin. Toiminnassa olevien laitosten osalta voimme tarkastella, voisiko vanhoissa reaktoreissa tehdä turvallisuusjärjestelmät edullisemmin, yksinkertaisemmin tai voitaisiinko joissain kohdin siirtyä kokonaan uusilla periaatteilla tehtyyn turvallisuusjärjestelmään, Hyvärinen kuvailee."
Ja tämä on tuttua palstan viestejä lukeneille:
"Jäähdytyksen pettäminen suurin riski
Kokeellista tietoa tarvitaan ydinvoimaloiden turvallisen ja taloudellisen käytön varmistamiseen. Turvallisuus perustuu siihen, että laitos toimii luotettavasti ja sitä huolletaan sekä käytetään asianmukaisesti. Turvallisuussuunnittelussa tärkeintä on ymmärtää ja tulkita prosessissa harvoin esiintyviä ja käyttäytymiseltään monimutkaisia luonnonilmiöitä mahdollisimman tarkasti.
- Neljä viidestä suuresta ydinvoimaonnettomuudesta on johtunut jäähdytyksen pettämisestä. Tällä koelaitteella voimme tarttua niihin epäkohtiin, joissa on käytännön toteuttamisen osalta vielä parantamisen varaa. Voimme vaikuttaa laitoksen ja sen eri osien suunnitteluun, valmistukseen, käyttöönottoon ja käyttöön, Hyvärinen sanoo."
LUT kehittää ydinturvallisuutta
7
208
Vastaukset
- tenxuts
Joo-o, miksi kehitetään kaikkein turvallisimman energian turvallisuutta. Kaikkien muiden energiantuotantomuotojen turvallisuus kun on heikompi kuin ydinvoiman.
http://yle.fi/uutiset/tutkimus_ydinenergia_saastaa_miljoonia_ihmishenkia/6564977Asiantuntijoilla ei ole noin alkeelliset turvallisuusmittarit ydinvoimaloille kelpaa. Tässä esimerkkejä ydinsähkön 'turvallisuudesta':
https://www.google.fi/search?q=chernobyl fukushima children mutation&biw=1212&bih=549&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiG-d-p99fJAhWI8XIKHZZAAtsQ_AUIBigB
- kehitys-kehittyy
Kehitys kehittyy muualla paitsi greenpeacen järjen jättiläisissä joiden mukaan tekniikan kehitys on jämähtänyt eiliselle tasolle ja kertaalleen käytetty ydinpolttoainekinkin on riesanamme miljoonien vuosien ajan.
- stats
Ydinvoima on kaikkein vähiten kehittynyt ja sekin kehitys on ollut jälkijättöistä turvallisuuden parantamista. Ydinonnettomuuksia tapahtuu enemmän kuin laskelmien perusteella on vakuutettu.
- Tuulentupaa
Stuxnet jatkaa iänikuista paskanjauhantaansa. Olisi hyvä ymmärtää lukemansa ennenkuin alkaa oman punavihersokeutensa mukaisia tulkintoja julistamaan.
LUTin kehittämä koelaite on tutkijoiden käyttämä väline, jonka avulla väittävät voivansa entistä paremmin ymmärtää erilaisissa reaktoreissa tapahtuvia monimutkaisia ilmiöitä. Ei siis mikään voimaloihin asennettava lisälaite, joka niiden turvallisuutta lisäisi.
Suomen ydinvoimalouden turvallisuus perustuu niiden käytön ja ylläpidon korkeaan laatuun ja erittäin kehittyneeseen riskinhallintaan, ei hyvään tuurin.
Tuulimyllyjen ja Suomeen rakennettujen aurinkovoimaloiden toiminta perustuu veronmaksijilta otettuihiin massiivisiin tukiaisiin.
Äskettäisen pakkasjakson aikana jouduttiin 30% Suomen sähkönkulutuksesta tuomaan ulkomailta siksi, että tuuli- jaaurinkoenergia tukiaisten vuoksi on jouduttu purkamaan olemassaolleita voimaloita.
Eipä myllyt pakkasilla vaan pyörineet, eikä panelit pukanneet tehoa - tuota tuulentupaenergiaa kun Suomen oloissa saadaan vain silloin kun sitä ei tarvita.tuolla kirjoitan: "ai niin: mielestäni kyllä Suomella on ollut hyvää tuuria kun ei ole ydinonnettomuuksia sattunut. TVO esimerkiksi huijasi Stukkiakin vuosikausia jatkuneilla pelkillä "rasti ruutuun ja OK"-tarkastuksilla ja Stukin pillastumaan, tietysti. Mutta se on eri jutun aihe se."
Tuli vain mieleeni, että pystyisiköhän tuo LUTin kehittämä laite havaitsemaan myös tuollaiset laiminlyönnit niin ettei ne voi jatkua vuositolkulla vain henkilökunnan tiedossa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M797409Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2014620Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn724510Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584110HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen664076Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333609Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602978Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652712Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj391905- 471665