LUT kehittää ydinturvallisuutta

- Uusi laite parantaa merkittävästi ydinvoimaloiden turvallisuutta
http://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/energia/kehitteilla-lappeenrannassa-uusi-laite-parantaa-merkittavasti-ydinvoimaloiden-turvallisuutta-6247845

Ihan kuin vakuuttelut ydinvoimalodemme turvallisuudesta ei olisikaan olleet totta :) No, parempi myöhään, jos silloinkaan, ja onneksi meillä on tuuria riittänyt ydinvoimaloiden kanssa.

"Koelaite on modulaarinen eli sen geometriaa voidaan muunnella. Näin yhdellä laitteella voidaan mallintaa kaikkia Suomen kannalta kiinnostavia ydinvoimalaitostyyppejä ja niiden järjestelmiä. Professori Juhani Hyvärisen mukaan vastaavaa koelaitetta ei ole aiemmin tehty. Ylipäätään koelaitteet ovat maailmalla harvassa. "

"- Pystymme kuvaamaan ja havainnoimaan esimerkiksi virtausten poikkileikkauksia, virtauskenttiä ja jäähdyttämisen liittyviä ilmiöitä tarkemmin. Toiminnassa olevien laitosten osalta voimme tarkastella, voisiko vanhoissa reaktoreissa tehdä turvallisuusjärjestelmät edullisemmin, yksinkertaisemmin tai voitaisiinko joissain kohdin siirtyä kokonaan uusilla periaatteilla tehtyyn turvallisuusjärjestelmään, Hyvärinen kuvailee."

Ja tämä on tuttua palstan viestejä lukeneille:

"Jäähdytyksen pettäminen suurin riski

Kokeellista tietoa tarvitaan ydinvoimaloiden turvallisen ja taloudellisen käytön varmistamiseen. Turvallisuus perustuu siihen, että laitos toimii luotettavasti ja sitä huolletaan sekä käytetään asianmukaisesti. Turvallisuussuunnittelussa tärkeintä on ymmärtää ja tulkita prosessissa harvoin esiintyviä ja käyttäytymiseltään monimutkaisia luonnonilmiöitä mahdollisimman tarkasti.

- Neljä viidestä suuresta ydinvoimaonnettomuudesta on johtunut jäähdytyksen pettämisestä. Tällä koelaitteella voimme tarttua niihin epäkohtiin, joissa on käytännön toteuttamisen osalta vielä parantamisen varaa. Voimme vaikuttaa laitoksen ja sen eri osien suunnitteluun, valmistukseen, käyttöönottoon ja käyttöön, Hyvärinen sanoo."

7

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tenxuts
    • kehitys-kehittyy

      Kehitys kehittyy muualla paitsi greenpeacen järjen jättiläisissä joiden mukaan tekniikan kehitys on jämähtänyt eiliselle tasolle ja kertaalleen käytetty ydinpolttoainekinkin on riesanamme miljoonien vuosien ajan.

      • stats

        Ydinvoima on kaikkein vähiten kehittynyt ja sekin kehitys on ollut jälkijättöistä turvallisuuden parantamista. Ydinonnettomuuksia tapahtuu enemmän kuin laskelmien perusteella on vakuutettu.


    • Tuulentupaa

      Stuxnet jatkaa iänikuista paskanjauhantaansa. Olisi hyvä ymmärtää lukemansa ennenkuin alkaa oman punavihersokeutensa mukaisia tulkintoja julistamaan.

      LUTin kehittämä koelaite on tutkijoiden käyttämä väline, jonka avulla väittävät voivansa entistä paremmin ymmärtää erilaisissa reaktoreissa tapahtuvia monimutkaisia ilmiöitä. Ei siis mikään voimaloihin asennettava lisälaite, joka niiden turvallisuutta lisäisi.

      Suomen ydinvoimalouden turvallisuus perustuu niiden käytön ja ylläpidon korkeaan laatuun ja erittäin kehittyneeseen riskinhallintaan, ei hyvään tuurin.

      Tuulimyllyjen ja Suomeen rakennettujen aurinkovoimaloiden toiminta perustuu veronmaksijilta otettuihiin massiivisiin tukiaisiin.

      Äskettäisen pakkasjakson aikana jouduttiin 30% Suomen sähkönkulutuksesta tuomaan ulkomailta siksi, että tuuli- jaaurinkoenergia tukiaisten vuoksi on jouduttu purkamaan olemassaolleita voimaloita.

      Eipä myllyt pakkasilla vaan pyörineet, eikä panelit pukanneet tehoa - tuota tuulentupaenergiaa kun Suomen oloissa saadaan vain silloin kun sitä ei tarvita.

      • tuolla kirjoitan: "ai niin: mielestäni kyllä Suomella on ollut hyvää tuuria kun ei ole ydinonnettomuuksia sattunut. TVO esimerkiksi huijasi Stukkiakin vuosikausia jatkuneilla pelkillä "rasti ruutuun ja OK"-tarkastuksilla ja Stukin pillastumaan, tietysti. Mutta se on eri jutun aihe se."

        Tuli vain mieleeni, että pystyisiköhän tuo LUTin kehittämä laite havaitsemaan myös tuollaiset laiminlyönnit niin ettei ne voi jatkua vuositolkulla vain henkilökunnan tiedossa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      269
      9872
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      316
      7057
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      83
      1832
    4. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      106
      1474
    5. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1461
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1171
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1119
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      47
      926
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      24
      780
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      752
    Aihe