Ositus ja luovutusvoitto//tappio, velat leskelle

tarjase

Ositus tehty hiljattain kuolinpesässä.osakkaina vainajan 2 lasta ja leski. Omaisuus asuinkiinteistö. Luovutusvoitto/tappioon liittyvä kysymys. Leski omistaa 1/2 kiinteistöstä ja 2 lasta toisen puoliskon. Leski ja vainajalla asuntolaina. Osituksessa leski sai kiinteistön velkoja vastaan. Velkaa on vielä 100000 e. Ja käypä arvo 1300000. Miten verottaja suhtautuu/ huomioi tämän. Syntyykö luovutusvoittoa/ tappiota ja kenelle?

1

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oliko tarkoitus kysyä, seuraako osituksesta vainajan lapsille luovutusvoittoa?

      Jos leski on saanut puolisonsa omistaman osuuden (½) asuinkiinteistöstä norminmukaisessa (avioliittolain 98 §) osituksessa ilman, että lunastukseen olisi käytetty pesän ulkopuolisia varoja, luovutusvoittoa lapsille ei ole syntynyt.

      Oliko tarkoitus kysyä, syntyykö leskelle luovutusvoittoa, jos leski myy kiinteistön?

      Jos leski on edellä mainituin tavoin saanut puolisonsa omistaman ½ kiinteistöstä, hänen omistusaikansa katsotaan alkavan siitä, kun puoliso osuutensa hankki. Jos leski tänä aikana on asunut kiinteistössä yhtäjaksoisesti 2 v, luovutusvoitto on verosta vapaata - siis samoin kuin lesken alkuaan itse omistaman ½-osuuden osalta.

      Jos 2 vuoden asumisaika ei täyttyisi, luovutusvoitto olisi verollista. Luovutusvoitto on luovutushinnan ja hankintamenon erotus. Lesken itse omistaman ½:n osalta hankintameno on (a) lesken osuus kiinteistön ostokauppahinnasta tai vaihtoehtoisesti (b) 20 % luovutushinnasta, kun omistusaika < 10 v ja 40 % luovutushinnasta, kun omistusaika > 10 v. Osituksessa saadun ½:n osalta hankintameno on edellä b-vaihtoehdossa kerrottu tai vaihtoehtoisesti ko. puolikkaan perintöverotusarvo puolison jälkeen toimitetussa perintöverotuksessa.

      Siinä tapauksessa, että kiinteistö olisi myyty ennen ositusta, pesää olisi verotettu ½-osuuden mahdollisesta luovutusvoitosta, jolleivät lapset vanhempansa kuoleman jälkeen olisi asuneet kiinteistössä 2 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6444
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3863
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3240
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      374
      1761
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1003
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      976
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      900
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe