Ruotsiin energiavallankumous

valkkari619

2

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruotsalaisille olisi tosi hyvä asia jos ne vihdoinkin pääsisi jotenkin eroon ydinvoimasta. Sitkeästi Ruotsi on jakanut siitä pyristellä eroon jo pitkään, toisin kuin Suomi, jonka nykyinen energiapolitiikka ennemmin tai myöhemmin johtaa väistämättä ydinonnettomuuteen Suomen maaperällä.

      Toivotetaan yhdessä onnea ruotsalaisille heidän pyrkimyksessään irrottautua ydinvoimasta. Se on meille suomalaisillekin hyvä asia.

    • Tämä uutinen saattaa jouduttaa Ruotsin ydinvoimasta luopumista:
      "Polttoainesauva katkesi Ringhalsin ydinvoimalassa Ruotsissa tarkastuksen yhteydessä" http://www.hs.fi/ulkomaat/a1459388556551

      ”Nostimme sauvaa, ja työskennellessämme sen kanssa se halkesi. Toinen puoli liukui takaisin kiinnikkeeseensä. Toinen osa jäi työvälineeseen, jolla nostimme sitä”, kertoi Krister Svahn voimalan pääomistajan Vattenfallin viestinnästä TT:lle.

      Tapaus ei yhtiön mukaan aiheuta vaaraa, eikä sen yhteydessä ei ole mitattu kohonneita säteilyarvoja."

      "Aftonbladetin haastattelema työntekijä koki silti tilanteen vakavana.

      ”Tämä on meidän osaltamme hyvin vakava asia”, nimettömänä pysytellyt työntekijä sanoi.

      ”Mitään näin vakavaa ei tapahdu kovin usein. Tämä oli pahempaa kuin taannoinen palo kolmosreaktorissa”, hän sanoi ja viittasi noin kymmenen vuotta sitten sattuneeseen paloon. "

      Ruotsin ydinvoimaloissa sattuu ja tapahtuu kaiken aikaa. Olisi sielläkin jo energiavallankumouksen aika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      112
      4697
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      174
      4433
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      96
      1813
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1681
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1443
    6. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      362
      1142
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1139
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      1020
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      68
      1002
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      968
    Aihe