"Lintututka vähentää tuulivoiman lintuvahinkoja
Tunnistaa linnut ja voi jopa pysäyttää tuulivoimalan."
https://summa.talentum.fi/article/energia/uusimmat/lintututka-vahentaa-tuulivoiman-lintuvahinkoja/277836
Jo oli aikain. Jenkeissä vastaava systeemi on ollut käytössä lepakkokuolemien välttämiseksi - koska lepakot liikkuu vain yöllä, myllyjen pysäyttämisen taloudelliset menetykset jäävät pienemmiksi.
Lintututka vähenää lintukuolemia
8
153
Vastaukset
- virheidenvihreet
Hahhah tämäkin vielä. Tuotantotappioita ei tosiaan tule, sillä suurin osa myllyistä näyttää muutenkin olevan pysähdyksissä valtaosan ajasta.
- Epävarmaaon
Ja arvata sopii, pysäytetäänkö mylly oikeasti linnun takia silloin harvoin kun se sattuu muuten pyörimään...
jenkeissä oli laskettu 2% tuotannon alennus, jos tuulimyllyjä pysäytetään yöllä lepakoiden takia. Ei se mun mielestä ole liian suuri, etteikö niin voisi suomessakin tehdä myös päivällä, jos linnut niihin silloin törmäilee. Se lintututka kuitenkin tarvittaisiin.
- Vihaksipistää
Suomessa myllärille maksetaan niin hyvä hinta sähköstä yhteiskunnan tukemana, että kynnys myllyn pysäyttämiseen olisi erittäin suuri. Kaikkihan tietävät, että Keski-Euroopassa Suomen tuulimyllybisnestä pidetään Euroopan parhaana sijoituskohteena.
Mikäs on sijoitellessa, kun Suomen valtio takaa tuoton! Muistakaa seuraavissa vaaleissa, että Olli Rehn ei ole tehnyt mitään tämän tuhlauksen lopettamiseksi. - www.tuulivahinko.fi
- Pseestä
Eikö juuri ollut esillä tuulivoimayhtiön palkaaman konsultin tutkimus, että linnut osaavat väistää tuulimyllyjä.
Miksi ihmeessä kehitellään jotain tutkia, jos linnut kerta muutenkin osaavat kiertää myllyjä? - Aika ristiriitaista, vai mitä?Ehkä jotkut linnut osaakin, en tiedä. Toisaalta: ainakin lepakot kuolee alipaineeseen tuulimyllyn siipien lähellä, niiden keuhkot räjähtää.
Löysin täältä alkuperäisen kirjoitukseni jenkkiuutisesta - siinä vasta harkittiin kertomaani lepakoiden pelastamis-systeemiä:
"Tuulimylly, linnut, lepakot", http://keskustelu.suomi24.fi/t/6995557/tuulimylly-linnut-lepakot (2009)
Alkuperäinen uutinen luettavissa: http://www.washingtontimes.com/news/2009/mar/23/wind-turbine-advocates-test-a-solution-to-explodin/- Rahallasaa
Kaikista erikoisinta oli, ettei konsultit nähneet yhtään törmäystä tutkimusjakson aikana, vaikka netti on täynnä myllyihin silputuneita lintukuvia.
Jostain luin, että ko. tutkimus olisi maksanut miljoonan. Taitaa olla, että kun tarpeeksi maksaa, niin ei näe. - airfoiljokaeikirj
stuxnet kirjoitti:
Ehkä jotkut linnut osaakin, en tiedä. Toisaalta: ainakin lepakot kuolee alipaineeseen tuulimyllyn siipien lähellä, niiden keuhkot räjähtää.
Löysin täältä alkuperäisen kirjoitukseni jenkkiuutisesta - siinä vasta harkittiin kertomaani lepakoiden pelastamis-systeemiä:
"Tuulimylly, linnut, lepakot", http://keskustelu.suomi24.fi/t/6995557/tuulimylly-linnut-lepakot (2009)
Alkuperäinen uutinen luettavissa: http://www.washingtontimes.com/news/2009/mar/23/wind-turbine-advocates-test-a-solution-to-explodin/Alipaineeseen. Kuinkahan pieni paine siinä sitten on?
Jos paine poikkeaisi 5 prossaa erottusi se jo sumuisella ilmalla tiivistymis ilmiöinä. En ole vielä törmännyt sellaisiin kuviin. lisäksi lepakko lentäessään itse päätä kääntelemällä, saa ilmaa tulemaan keuhkoihinsa paineella tai vastaavasti lähtemään imakasti pois?
Mikä on tietolähteesi tässä paineasiassa ja lepakkojen kys. kuolintavoista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762135
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo381483Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321174Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56932- 55866
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol252845Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20802Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18735Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58723Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis202679