Isännän pöydässä Kalle Venäläinen

Siskonen7

20.5. Isännän pöydässä, TV7, Kalle Venäläinen.
Katso arkistosta.

8

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • kysynpävaan

        Mielenkiintoinen keskustelu


    • Tiedetään.kyllä

      Kalle Venäläinen "hyllytettiin" eläkkeelle adventtikirkosta 2009.
      Luonnollisesti siksi, että Kalle hylkäsi adventistien korvausteologiset opit ja opettaa nykyään toisin, kuin adventtikirkko virallisesti opettaa mm. juutalaiskysymyksessä.
      K. Venäläinen on oman kertomansa mukaan adventtikirkon pastorina ollessaan opettanut Raamatun asioita väärin, koskien Israelin kansaa ja sen Jumalan omaisuus kansana olemista nykyäänkin. Adventtikirkko ei tulkinnassaan näe israelilaisilla minkään laista uskonnollista tehtävää nykymaailmassa, kun taas K. Venäläinen pitää messiaanista juutalaisuutta ja sen omaksumia opetuksia yhtenä tärkeimmistä asioina nykykristillisyydessä.

      • advariveli

        Taisi olla pastori Simo Perho joka aikoinaan puhui näistä asioista Kallelle.


      • Tiedetään.kyllä
        advariveli kirjoitti:

        Taisi olla pastori Simo Perho joka aikoinaan puhui näistä asioista Kallelle.

        Simo Perho taisi saada oppinsa ja virikkeensä oltuaan Israelissa adventismia opettamassa adventtikirkon lähettämänä, jos oikein muistan?


      • Vai semmonen tapaus...


      • advariveli

        Taisi asua sielä 6 vuotta jos oikein muistan.


      • Vrt. http://otakoppi.webnode.fi/news/ketka-ovat-ns-pyha-jaannos/

        Roomalaiskirje:

        11:1 Minä sanon siis: ei kaiketi Jumala ole hyljännyt kansaansa? Pois se!

        11:2 Ei Jumala ole hyljännyt kansaansa, jonka hän on edeltätuntenut.

        11:5 Samoin on nyt tänäkin aikana olemassa JÄÄNNÖS armon valinnan mukaan.

        11:7 Miten siis on? Mitä Israel tavoittelee, sitä se ei ole saavuttanut, mutta valitut ovat sen saavuttaneet; muut ovat paatuneet,

        11:8 niinkuin kirjoitettu on: "Jumala on antanut heille uneliaisuuden hengen, silmät, etteivät he näkisi, ja korvat, etteivät he kuulisi, tähän päivään asti".

        11:25 Veljet, jotta ette olisi oman viisautenne varassa, teidän tulee tuntea tämä salaisuus: paatumus, joka on kohdannut OSAA ISRAELIN KANSASTA, kestää siihen asti kun MUISTA KANSOISTA koottava määrä on tullut täyteen.!!!!

        11:26 Sen tapahduttua koko Israel on pelastuva, niin kuin on kirjoitettu: -- Siionista on tuleva Pelastaja, hän poistaa jumalattomuuden Jaakobin jälkeläisistä.

        11:27 Ja tämä on minun liittoni heidän kanssaan: minä otan pois heidän syntinsä.

        11:28 Evankeliumin kannalta he kyllä ovat vihollisia teidän tähtenne, mutta valinnan kannalta he ovat rakastettuja isien tähden.

        11:29 Sillä ei Jumala armolahjojansa ja kutsumistansa kadu."

        ___________________

        11:17 Jos jalosta oliivipuusta on katkaistu oksia ja jos sinut, joka olet peräisin villistä oliivipuusta, on oksastettu oikeiden oksien joukkoon niin että olet päässyt osalliseksi puun juurinesteestä,

        11:18 älä ylvästele alkuperäisten oksien rinnalla! Mutta jos ylvästelet, muista, ettet sinä kannata juurta vaan juuri kannattaa sinua.

        11:19 Sanot ehkä, että nuo oksat katkaistiin, jotta sinut voitaisiin oksastaa.

        11:20 Se on totta. Ne katkaistiin pois epäuskonsa tähden, mutta sinä pysyt, kun uskot. Älä silti ole ylimielinen, vaan pelkää!

        11:21 Jos Jumala ei säästänyt luonnollisia oksia, ei hän säästä sinuakaan."

        ________________________

        HUOM. Ellen G Whiten mukaan seitsemännen päivän adventistit ovat tämä "Pyhä jäännös" eli näin ovat ns. "omineet itselleen JUMALAN ISRAELIN "omaisuuskansalaisuuden" omalla aivan erityisellä tavallaan, mutta RAAMATUN mukaan näin EI OLE ! :O

        Vertaa myös:

        1 Moos10:20-22

        "Sinä päivänä ei Israelin jäännös eivätkä Jaakobin heimon pelastuneet enää turvaudu lyöjäänsä, vaan totuudessa he turvautuvat Herraan, Israelin Pyhään. Jäännös palajaa, Jaakobin jäännös, väkevän Jumalan tykö.Sillä vaikka sinun kansasi, Israel, olisi kuin meren hiekka, on siitä palajava ainoastaan jäännös."

        Jes10:21 "Jäännös palajaa, Jaakobin jäännös, väkevän Jumalan tykö."

        SIIS me pakanauskovat muista kansoista emme suinkaan ole se "Pyhä jäännös", vaan se tarkoittaa niitä juutalaisia uskovia, jotka ovat kääntyneet Jeesuksen Kristuksen puoleen !

        He ovat se ns." Pyhä jäännös" !

        JEESUKSEEN USKOVAT JUUTALAISET ! = " JAAKOBIN JÄÄNNÖS" !

        Hebr. "be·nei- Eber" = children of Eber = Israelin kansan lapset

        Benei = Poika

        "Eber" = "seemiläiset kansat,jälkeläiset Semin,,, Israel "

        http://biblehub.com/lexicon/genesis/10-21.htm


        Ja Raamattu nimenomaan tämän asian niin selvästi ilmaisee !

        Vrt. Room 11:1 Minä sanon siis: ei kaiketi Jumala ole hyljännyt kansaansa? Pois se! Sillä olenhan minäkin israelilainen, Aabrahamin SIEMENTÄ, Benjaminin SUKUKUNTAA.

        11:2 Ei Jumala ole hyljännyt KANSAANSA, jonka hän on edeltätuntenut.

        11:5 Samoin on nyt tänäkin aikana olemassa JÄÄNNÖS armon valinnan mukaan."




        "Aabrahamin siementä" eli alkukieli " spermatos" eli sperma !

        Spermasta syntyy verisukulaisia eli tässä tapauksessa juutalaisia !

        http://biblehub.com/greek/4690.htm

        "laos" = Kansa, Ihmiset, Jumalan valittu Israelin kansa !

        "phulé" = Sukukuntaa, tietyn heimon tai rodun ihmisiä !

        http://biblehub.com/lexicon/romans/11-1.htm


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      192
      11599
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5489
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2787
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2405
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1881
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1855
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1734
    8. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      12
      1696
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1496
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1488
    Aihe