Suomi ykkönen yhteiskunnallisessa kehityksessä

Pitkäaikatyötön

Yhdysvaltalainen Social Progress Imperative -järjestö tutki valtioiden kehittyneisyyttä lukuisilla mittareilla. Asteikolla 0-100 Suomi saavutti korkeimman tuloksen: 90,09 pistettä. Toisena oli Kanada 89,49 pisteellä.

Suomen yksi vahvuus oli ravitsemus ja perusterveydenhoito (Nutrition and Basic Medical Care), jossa mitattiin aliravitsemusta sekä tartuntatauti-, äitiys- ja lapsikuolleisuutta. Tulos 99,63 pistettä on lähes täydellinen, joskin tämä oli muuallakin parhaiten hoidettu asia; Maailman keskiarvo oli korkea 88,63 pistettä.

Suomen voiton pääavaimena olikin yhteiskunnan laaja-alainen kehittyneisyys oikeuksien, vapauksien, tasa-arvon, teknisen infrastruktuurin ja materiaalisen elintason puolella, sekä korruption vähäisyys, yhteiskuntarauha ja kohtuuhintaisen asunnon saatavuus.

Suomen pahin heikkous oli silti terveys ja hyvinvointi (Health and Wellness). Maiden keskiarvo 61,93 ylittyi, mutta Suomen lukema 68,14 voisi olla selvästi parempi. Odotettavissa oleva elinikä voisi olla korkeampi, aikuiskuolleisuus ennen vanhuutta matalampi ja lihavuutta vähemmän. Tärkein hyvinvointia painava seikka on kuitenkin suomalaisten korkea itsemurhariski. Tähän puuttumalla Ruotsin 72,33 olisi varmaankin saavutettavissa.

Toiseksi heikoin lukema 72,57 tulee korkea-asteen koulutuksesta. Se kuitenkin jättää maailman keskiarvon 50,63 reilusti taakseen. Tässä on eräänä mittarina huipputason korkeakoulujen määrä asukaslukuun nähden.

Kolmas Suomen lukemaa alentava heikkous on suvaitsevaisuus, 84,20 pistettä. Se toisaalta myös nostaa sijoitusta, sillä valtioiden keskiarvo on surkea 40,59. Tätä kehittämällä voidaan nopeasti saada parempia tuloksia.
http://www.socialprogressimperative.org/countries/fin/

6

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noeiuskois

      Kun tilanne on tämä:

      http://yle.fi/uutiset/kiinteistojen_ja_asunto-osakkeiden_pakkohuutokaupat_yleistyva_ilmio_tama_on_aika_huolestuttava_tilanne/9015069

      https://ihmisoikeusliitto.fi/onko-suomen-perusturva-riittava/

      http://www.slideshare.net/kelantutkimus/yrj-mattila-suomen-sosiaaliset-ihmisoikeudet-suhteessa-euroopan-neuvoston-ja-ykn-taloudellisia-sosiaalisia-ja-sivistyksellisi-oikeuksia-koskeviin-sopimuksii

      http://www.asuntoensin.fi/asunto_ensin/asunnottomuus/asunnottomuustilastot

      Syntyvyys kuolleisuudet ja yleisesti asiat ovat kyllä monessa suhteessa kunnossa,mutta mahtavatko arvioidessa todella titää kokonaistilanteen ja mistä saavat tiedot?Muistaakseni terveyden hoitoalan ihmiset protestoivat juuri hiuka aika sitten potilaiden hoidon suhteen, eikö näin ollutkin?

      • Pitkäaikatyötön

        Ensimmäinen linkkisi pakkohuutokaupoista on yhtäältä korkean ja pitkään jatkuneen työttömyyden aiheuttamaa talousvaikeutta, ja toisaalta kaupungistumisen vaikutusta. Asunnot sijaitsevat kysyntään nähden väärissä paikoissa.
        Neloslinkki liittyy tähän asuntoasiaan; Asunnottomuudesta kärsivien määrä on pitkällä aikavälillä vähitellen laskenut, vaikka maan väkiluku on samanaikaisesti noussut. Grafiikka näyttäisi osoittavan, että etenkin ulkona, tilapäissuojissa ja asuntoloissa, sekä myös laitoksissa majailevien määrä on saatu reilusti alentumaan.

        Kolmas linkkisi ei toiminut. Kakkoslinkin mielipide perusturvasta kertoo siitä, että sen riittävyys ei ole ollenkaan kiistaton. Eikä Suomi ei saanutkaan täyttä satasta lähellekään, vaan viimeinen kymmenys puuttuu. Emme ole kansantuotteella (GDP PPP) mitattuna ihan rikkain, vaan 38.535 dollaria kutakin asukastamme kohden ei riitä 20 rikkaimman listalle.
        Vauraus sinänsä on tärkeä perusta hyvinvoinnille, mutta ei ole kaikki kaikessa. Qatarin asukkaat ovat ökyrikkaita 134.182 dollarillaan, eivätkä muut maat pääse edes yli sadantuhannen. Yhteiskunnan kehittyneisyyttä tarkastellessa Qatar on kuitenkin kymmenen viimeisen porukassa. http://www.socialprogressimperative.org/global-index/ (sivun alaosassa 'Publications'-otsakkeen alla keskimmäinen linkki pdf-tiedostoon).


      • Pitkäaikatyötön

        Järjestö on kerännyt tietoja erittäin monesta lähteestä: Erityisesti YK:n järjestöiltä kuten WHO, FAO, UNICEF ja UNESCO, mutta myös ITU, Pew, OECD jne.

        On hyvä huomata sekin, että tulokseen vaikuttavat myös ympäristön tila, kuten jätevesien käsittely, luonnon monimuotoisuus ja kasvihuonekaasupäästöt.


    • isgbjknxmv

      Pitkäaikatyöttömältä taas analyyttistä ajattelua, joka erottuu palstan normitasosta edukseen.

    • Pitkäaikatyötön

      Miten sitten tästä eteenpäin? Voimme olla ansaitusti ylpeitä saavutuksestamme, mutta toisin kuin kuulemma Nokiassa ajateltiin, ykkösaseman saavuttaminen ei riitä. On jatkettava kehittymistä, tai muuten takaa tullaan ohi.

      Aloituksessa viittasin tuohon terveys ja hyvinvointi (Health and Wellness)-osaan, joka oli heikoin 68,14 pisteellä. Saman bruttokansantuotteen omaaviin verrokkimaihin nähden se on kokonaisuutena heikko, ja kirjoitettiin siksi punaiselle pohjalle.
      Lukemaa painavat alaspäin neljästä osa-alueesta erityisesti kaksi: liikalihavuus (Obesity rate) ja itsemurhat (Suicide rate), joiden kohdalla on punainen ympyrä. http://www.socialprogressimperative.org/countries/fin/

      Ravinnon terveellisyydestä ja riittävästä liikkumisesta huolehtiminen auttaa liikalihavuuteen. On myös järkevää kohdistaa käytettävissä olevia varoja näihin, sillä ne lisäävät elämässä sekä laatua että pituutta.

      Itsemurhia estääksemme voisimme vähentää työpaikka- ja koulukiusaamista, mutta myös näillä nettisivuilla esiintyvää toisten solvaamista. Naapureiden kanssa olisi hyvä rakentaa toimivat välit ainakin tervehtimiseen asti.

      Erinomainen sijoitus tällaisissa vertailuissa houkuttaa erityisesti pitkälle koulutettuja ihmisiä harkitsemaan Suomea asuinpaikakseen. Siitä olisi etua meille kaikille, eikö vain?

    • meneekö.hyvin

      Ollaan ykkösiä ainaski jossain!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      104
      5253
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      55
      3359
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      74
      2720
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1378
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      304
      1288
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      26
      1233
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1106
    8. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      46
      1050
    9. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      1043
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1036
    Aihe