Julkisen sektorin ongelma ja juuri

Alaston_totuus

"3500 euroa kuussa on ylempi toimihenkilö tai pikkupäällikkö. Aina.
Duunarille ei moista palkkaa yksityisellä tai julkisella jaella.

Johan edellisista eduskuntavaaleista ja porrvarihallituksen koostumuksesta saatat nähdä, että suomessa käy töissä enää HERRAT ja he äänestävät sen mukaisesti.
Duunarit ovat "demaroinnin" seurauksena kortistoissa ja siis poissa laskuista.
Eivätkä käy enää äänestämässäkään. Sen seurauksena ei ainakaan olot parane".

Kun puhutaan julkisen sektorin työntekijöistä ja menojen paisumisesta, unohdetaan yksi asia aina. Julkisen sektorin suorittavaa (lue tuottavaa) työtä tekevien alempien keskipalkkaisten (1600-2500e/kk bruttona ikä/suoriutuvuuslisineen) kohdalta on puristettu kaikki löysä pois, osa-aikaiset potkittu eikä eläkkeelle jääviä ole korvattu. Sen sijaan julkisen sektorin pyramidiin ollaan ylemmäs lisätty kaiken maailman turhia valkokauluspaperinpyörittäjiä, keskijohtoa, valvovaa johtoa, esimiestä, päällikköä, asiantuntijaa, konsulttia, assistenttia, vastaavaa ym. koko ajan suorittavan porukan fudujen ja tehtävien "järkeistämisen" aikana. Tämä paperinpyörittäjäporukka ja keskijohto vielä on hyväpalkkaista ja tulee kalliiksi. Julkisen sektorin pyramidi on siis pöhöttynyt yläpäästään, ja natisee alaosastaan, jossa suorittavan luokan vähenevä työläisjoukko koittaa tehdä hyödyllisen työn jolla pyramidin ylemmän osan tuottamaton porukkakin pidetään leivässä. Kaiken lisäksi nämä paperinpyörittäjät joiden todellinen tehtävä on turha vahtiminen ja toistensa viihdyttäminen palavereissa, kehityspäivillä ja laivaristeilyillä ovat hyväpalkkaisina kokoomuksen ja muiden oikeistopuolueiden kannattajia, joita ko. puolueet eivät halua menettää. Siksi julkisen sektrorin pyramidi turpoaa ja tehottomuus kasvaa vaikka kaikki ilma on otettu pois suorittavalta portaalta.

5

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syy-yhteys

      Yläpäästään pöhöttönyt julkisen sektrorin pyramidi on romahtamassa kun alaosan "kivet" eli suorittavaa työtä tekevät alemmat keskipalkkaiset työläiset koittavat työllään kustantaa myös ylemmän osan tuottamattomat valkokaulustyöläiset.

    • Luotto_löytyy

      Uudet palkkatilastot julki: Yksityisen sektorin kokoaikaisten työntekijöiden keskiansio oli viime vuonna 3 574 euroa kuukaudessa.
      http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-2000001241191.html


      Yleisin kuukausipalkka yksityisellä sektorilla 2 500 euroa
      http://tilastokeskus.fi/til/yskp/2014/yskp_2014_2015-08-20_tie_001_fi.html
      "Tilastokeskuksen mukaan yksityisen sektorin kuukausipalkkaisten säännöllisen työajan keskiansio oli 3 538 euroa kuukaudessa vuonna 2014. Mediaaniansio yksityisellä sektorilla oli 3 135 euroa. Eniten palkansaajia oli 2 500 eurosta 2 600 euroon ansaitsevien palkkatasolla sadan euron tuloluokkiin jaettuna. Säännöllisen ansion indeksin vuosinousu oli vuoden 2014 loka–joulukuussa 1,7 prosenttia yksityisen sektorin kuukausipalkkaisilla palkansaajilla".

      Yksityisen sektorin kuukausipalkkaisten ansioiden jakauma vuonna 2014
      http://tilastokeskus.fi/til/yskp/2014/yskp_2014_2015-08-20_tie_001_fi_001.gif

      "Yksityisen sektorin palkkajakauma on selvästi vino oikealle. Keskiarvopalkkaa vähemmän ansaitsee noin 60 prosenttia palkansaajista, ja palkkajakauman huippu on noin 2 500 euron ansioissa. Palkkajakaumassa erottuvat tasaluvut; esimerkiksi noin 2 500, 3 000 tai 4 000 ansaitsevia on enemmän kuin viereisissä tuloluokissa.

      Yksityisen sektorin kokoaikaisten kuukausipalkkaisten palkansaajien säännöllisen työajan ansio oli miehillä keskimäärin 3 940 euroa ja naisilla 3 115 euroa".


      Tilastot osoittavat ainakin sen, että Suomen kilpailukykyä ei ole turmelemassa ainakaan suorittava porras ja sen palkkataso. Tarvitsee vain katsoa vain johtajien palkkatasoa, siellä se on se kilpailukyvyn murentava porras. Kyseenalainen on myöskin kyseisten johtajien ammattitaito? Siis työn orkanisointi ja tuotantoketjujen saumattomuudet. Kaikki vaikuttaa kaikkeen.

    • Näin-Suomi-nousuun

      Eli Suomi lähtee nousuun, kun EK-HOMOPOJUJEN palkat tiputetaan dekadilla. Tai oikeastaan koko HOMOMOJUJEN PASKASAKKIVIRAT ym. pitäisi LAKKAUTTAA!

      • SuomiKeveämmäksi

        Kokkarien pumppaminen julkisen sektorin yläosaan pitää lopettaa ja on otettava siellä jo nyt oleva tuottamaton valkokaulusloisjoukko pyramidia romahduttamasta pois. Samalla kokoomuksen, okeistokepun ja rkp:n äänestäjäkunta vähenee automaattisesti ja EKokoomusmätäpolitiikka saadaan vihdoinkin 12 vuoden jälkeen lopetettua.


    • JäsenkirjaVelvoittaa

      Yliopistoissa sama meno, pyramidin yläpäätä kasvatetaan samaa tahtia kun alaosan suorittavia pienipalkkaisia työläisiä poistetaan. Henkilökunnan pysäköinti maksulliseksi ja kaikkea muuta muutosjohtajakivaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4821
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      189
      3786
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      188
      3501
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3209
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2939
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1941
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      181
      1774
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1686
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1385
    Aihe