... tässä, vaikkei sopimus ole voimassa eikä tämän jälkeen kenties varmuudella tulekaan:
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/apple-sota-kiihtyy---jenkkijohtajat-varoittavat-eurooppaa/ker7fumG
Erikoiseksi tilanteen tekee se, että myös Irlannin hallitus on Applen veronkiertokiistassa asettunut veronkiertäjän eli applen puolelle.
Mutta heti näytille tässä impperialistin "vapaakauppameininkiä"
Esimakua USA-EU "vapaakauppa"-sopimuksesta
5
107
Vastaukset
- Haans.seA
Jo nyt on selvää, että TTIP-nimellä tunnettua vapaakauppajärjestelyä USA:n ja EU:n välillä ei todennäköisesti solmita, sillä homma on jo nyt - johtuen kapitalismin konkussista - pahasti karilla.
Kaiken kukkuraksi tämä mielenkiintoinen veronkiertotapaus Irlannin talous-"ihmemaassa", joka siis on juuri pelastettu kokoomuslaisen talouspolitiikan kourista eu-veronmaksajien rahoilla.
Ja tästä huolimatta ko. maan hallitus PUOLUSTAA veronkiertoyhtiötä.
Johan on aikoihin eletty, mutta kapitalismin konkurssi tuottaa meille takuulla lisää näin IHME-"tarinoita", myös suomessa !- VeronmaksajanPiikkiin
"Yhdysvaltain yritysjohtajat ovat yksissä tuumiin asettuneet tukemaan teknologiajätti Applea sen verokiistoissa EU:n kanssa.
Financial Times -lehti kertoi lauantaina 185 amerikkalaisen yritysjohtajan varoittavan, että EU:n veropäätös uhkaa lopettaa investoinnit Eurooppaan.
FT oli saanut käsiinsä toimitusjohtajien lähettämän kirjeen Saksan liittokansleri Angela Merkelille. Pyöreän pöydän yritysjohtajat vetoavat jäsenvaltioihin, että ne kumoaisivat komission päätöksen periä 13 miljardin euron verot Applelta sen Irlannin toiminnoista.
Yritysjohtajien mielestä kyseessä on yllätyskäännös veropolitiikassa, ja sellainen säikäyttää investoijat pois.
”Kaikkien oikeusvaltioiden intressissä on, että tällaisen päätöksen takana ei seistä”, yritysjohtajien kollegion allekirjoittamassa viestissä todetaan.
"Liian hyvää ollakseen totta"
Komission mukaan Apple on maksanut tuloksestaan prosentin veroa vuonna 2003. Vuonna 2014 vero oli painunut 0,005 prosenttiin. Yhtiö ei siis maksanut edes Irlannin alhaisen yhteisöverokannan mukaista 12,5 prosentin veroa liiketoimistaan.
Komissio pitää Applen veroalea laittomana yritystukena ja vaatii jopa 13 miljardien euron jälkiveroa yhtiöltä. EU:n kilpailukomissaari Margerethe Vestagerin mielestä Applen on pitänyt ymmärtää, että verodiili oli liian hyvä ollakseen totta".
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/apple-sota-kiihtyy---jenkkijohtajat-varoittavat-eurooppaa/ker7fumG
0,005%:n veroon myös yksityiset kansainväliset SOTE-palveluyritykset pyrkivät.
- ampui.takaisin
Jaahas, Impperialistin vastaus tulikin tuikinopeasti:
http://www.iltalehti.fi/talous/2016092722378051_ta.shtml
- Deutsche Bank, Saksan suurin luottolaitos on ollut jo vuosia euroalueen murheenkryyni. Pankki on vuoden alusta menettänyt puolet markkina-arvostaan ja yksistään eilen maanantaina yli 7 %... Viime päivien laskun katalyytti oli Yhdysvaltain päätös langettaa DB:lle 14 miljardin USD:n sovittelusakko finanssikriisiä edeltävistä asuntolainajärjestelyistä.
Menee tasoihin, apple-saatavien kaa, eikö totta- tahti.kiihtyy
TTIP:n suurin pelko euroopassa liittyi juuri näihin korvausvaateisiin joita impperialisti ja sen valtaisa lakimiesarmeijja osaa erityisesti tehtailla. Saksan pankkin saa sitä nyt kokeilla mutta emme ole päässeet edes alkua pidemmälle, kun tapahtumat saavat jatkoa.
"Kongressi äänesti nurin Obaman veto-oikeuden 911-asiassa"
Tämän jälkeen impperialistin lakimiesarmeijja aikoo käydä käsiksi Saudi-Arabian kassvarantoihin korvauksen saamiseksi tornien pudottamisesta.
Ja nyt tulemmekin mielenkiintoiseen kohtaan, impperialistihan hyökkäsi kansainvälisen oikeuden vastaisesti Irakiin, kun tornien pudotus vitutti ja tiesivät, että pudottajat olivat saudeja.
Nyt on Irakissa tullut takkiin, yrittävätkö saudimiljönääreillä maksattaa tappionsa.
Kansainvälisen oikeuden - jos sellainen vielä on - mukaan impperialistin tulisi maksaa jättikorvaukset laittomasta invaasiostaan irakiin ja kenties myös afganistaniin.
No, impperialistihan on fiskaalisessa konkurssissa, se kyllä tiedetään, mutta siitäkin huolimatta. Heillä on se setelipainokone käytössään
www.usdebtclock.org - korvaus.linjalla
Saksalaiset saavatkin nyt kaivaa kuvettaan oikein kunnolla, tässä kapitalismin konkurssissa:
http://www.savonsanomat.fi/talous/Yhdysvallat-vaatii-Volkswagenilta-miljardikorvauksia/725750#!
HEI, KORVAUKSILLAHAN mekin eletään, täälä kotosuomessa !
Korvaukset on tulevaisuuden bisnes
ja silkkaa talouskasvua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645552Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4111329Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110951Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389765Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla878592Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2766640Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys432344Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.122244- 442084
Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle01741