kun herjaajat läksivät joukolla tupakkatauolle.
Teuvo Suni: Taitaa jossakin pihassa savuta,
3
<50
Vastaukset
Noin puoli tuntia näytti tuo tupakkatauko kestäneen, ja nyt sama saatanallinen meininki jatkuu, kun sen nilkit järjestelevät joukkojaan eturiviin, vaikka sotilaallinen koulutus puuttuu.
Silloin, kun toimin Ruukissa valokuvaajana, eikä Kristus ollut vielä minua opetuslapsekseen ottanut, oli suosiossa myös v-ällien piirissä.
Siksi he usein pyysivät minua valokuvaamaan heidän kotiaan ja perhejuhlia. Ensimmäisen tällaisen juhlan kuvaamisen muistan varsin hyvin.
Ne olivat kotiseurat erään emännän syntymäpäivän kunniaksi. Kun kiitospuheiden välillä tuli väliaika, ryntäsi suuri mieslauma pihalle tupakalle, ja savua alkoi tulla kuin juhannuskokosta.Sitten kävi kuitenkin niin, että ääni v-ällien kellossa muuttui, kun Pyhä Henki antoi tämän toimitettavaksi
Oulun piispalle, Olavi Rimpiläiselle, joka silloin mahtaili hiippakunnan johtajana,
Ruukin seurakunnan kirkkoherrana mahtailevalle Reijo Junttilalle ja Ruukin Rauhanyhdistykselle, tälle vanhoillislestadiolaisen peitejärjestölle. Eikä kukaan ottanut tätä todesta:
"Älkää luulko, että minä olen tullut tuomaan rauhaa maan päälle; en ole tullut tuomaan rauhaa, vaan miekan. Sillä minä olen tullut nostamaan pojanriitaan isäänsä vastaan ja tyttären äitiänsä vastaan; ja ihmisen vihamiehiksi tulevat hänen omat perhekuntalaisensa, koska Rauhanyhdistyksen opilla:
TUOMITAAN; OMITAAN JUMALAN VALTAKUNTA JA KRISTUKSEN SOVITUSVERIKIN, ja unohdetaan mitä pyhä Raamattu sanoo näistä asioista, ja koska tämä oppi ei ole Raamatusta, on sen opin alla tapahtuvat tilaisuudet poistettava seurakuntien virallisista ilmoituksista.
Raamattu sanoo myöskin: "Paimenia kohtaan syttyy minun vihani ja johtomiehiä minä rankaisen; sillä Herra Sebaot pitää huolen laumastansa."
Tämän jälkeen kuului v-ällien kellosta tällainen sointi:
"Miten tuolle Teuvo noin kävi, kun e oli niin mukava mies."
Näin katosi maallinen kunnia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M317044Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1113831Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463776KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501981Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e521862Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331860Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn391389- 781263
Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj291211Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https61176