Tutkimus ydinonnettomuuden lapsiuhreista

Paljon on juttua netissä ydinonnettomuuden lapsiuhreista. Asiasta väitellään vieläkin, ja erilaisia tutkimustuloksia ilmestyy. Tutkimustulokset pakkaa muotoutumaan laatijansa mielen mukaan, eikä väittely sillä tavoin lopu.

Tässä oma journalistinen tutkimukseni aiheesta Tshernobylin lapsiuhrit, erikoisesti väitetyt lapsimutaatiot.

Tutkimus perustuu netissä julkaistuista valokuvista niillä verkkosivuilla, joissa on sanat "chernobyl", "children", ja "mutations". Siis vain Tshernobylin lapsiuhrit on tarkoitus poimia esiin.

Tutkimuksessani on kaksi eri hakua:

1) millaisia kuvia kaikkialla maailmassa olevissa verkkosivuissa kuvissa on Tshernobylin lapsiuhreista. Haku:
chernobyl children mutations

2) millaisia kuvia IAEAn verkkosivuilla on Tshernobylin lapsiuhreista. Haku:
chernobyl children mutations site:iaea.org


Kuten arvata saattaa, tuloksena on kaksi eri totuutta:

1: https://www.google.fi/search?q=chernobyl children mutations site:iaea.org&biw=777&bih=422&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiPlvCF_drQAhVmCpoKHfFaCBcQ_AUIBigB#tbs=itp:photo&tbm=isch&q=chernobyl children mutations

2: https://www.google.fi/search?q=chernobyl children mutations site:iaea.org&biw=777&bih=422&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiPlvCF_drQAhVmCpoKHfFaCBcQ_AUIBigB#tbs=itp:photo&tbm=isch&q=chernobyl children mutations site:iaea.org

Huomatkaa miten pienellä hakukomennon erolla saadaan suuria muutoksia tulokseen (haku 2 rajasi haun sivustolle iaea.org)

Eri koneissa voi tulla hiukan erilaisia tuloksia, lähinnä selaimesta riippuen.

Nyt sitten kaikki kilvan analysoimaan tutkimustulosta.

(Oma mielipiteeni: kun on kyse ydinvoimasta, niin tottakai maailman ydinenergiajärjestön IAEAn sivustolta hankittu tieto on faktaa. IAEAn kunniaksi on mainittava, että se paljolti perustaa toimintansa faktatietoon, mutta silti tuloksena ei välttämättä ole totuus.)

Suomi24-sivuston systeemivirhe saattaa katkoa pitkiä linkkejä. Jos niin käy, maalatkaa linkki kokonan ja kopioikaa se leikepöytään ja sieltä selaimelle. Laitan ehkä pakatut linkit eri viestiin, jos se näyttää olevan tarpeen,

31

922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chernobyl-Children

      Kiitos että välität.

    • tarua.tai.totta

      Netissä on satoja tuhansia trollaussivustoja, älä mene lankaan.

      • Harvemmassa kuitenkaan valvojat tukevat häirikkö- ja viestienpoistatustrolleja.

        Tiedoksi @Suomi24 @Aller


    • Vihreä.valhe.haisee

      Netissä ei ole näitä lähellä pedofiileja olevia kuvia kuin viherjärjestöillä ja sairauksilla elostelijoita tyypeillä. Ällöttävää yhdistää ihmisten kärsimykset ydinvoimalla tuotettuun sähköntuotantoon Suomessa, joka on keskustelun aihe palstalla. Täytyy olla vinoon kasvanut sellaisen ihmisen joka näillä kuvilla elostelee. Vai onko sellainen viherpiipertäjille ominaista?

      • Ei kai sentään IAEAn sivuilta löydetyt kuvat Tshernobylin lapsiuhreista sinua kauhistuta?

        "2: https://www.google.fi/search?q=chernobyl children mutations site:iaea.org&biw=777&bih=422&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiPlvCF_drQAhVmCpoKHfFaCBcQ_AUIBigB#tbs=itp:photo&tbm=isch&q=chernobyl children mutations site:iaea.org "


    • K.Late

      Mitään kunnollista tutkimusta ei taida löytyä. Muistan ensimmäisen IAEA:n julkaiseman terveysvaikutusraportin vuodelta 90-luvin alussa. Siinä todettiin, että epidemilogiset vaikutukset ovat olleet influenssaepidemian kaltaiset, hyvin lievät. Myöhemmässä, varsinaisessa Tshernobyl-raportissa 1996 IAEA suositteli tutkimusten lopettamista, koska juuri mitään ei ei löytynyt.

      Vaikka lasten kilpirauhassyöpä räjähtikin sittemmin käsiin, esim Stuk puhuu vieläkin 90-luvun tilastoista ja mainitsee noin 2000-kilpirauahassyöpää, vaikka niitä oli vuosituhannen vaihteessa jo noin viisi tuhatta. Ja lisää tulee tulee joka päivä, koska lapsena saatu altistus tulee johtamaan syöpään vielä aikuisiälläkin. Rasite tulee olemaan elinikäinen.

      Turha näitä tutkimuksia on kaivella, kun mitään kunnollista ja kattavaa ei löydy. Paras yhteenveto oli ehkä Lääkärit Ilman Rajoja-järjestöllä muutama vuosi sitten, mutta sekään ei jostakin syystä ylittänyt uutiskynnystä meillä Suomessa.

      Paras tunnustaa suoraan: maailmanhistorian ehkä tärkein tutkimus lakaistiin maton alle.

      • Saamansa vastaanoton rajuudesta päätellen oma journalistinen tutkimukseni /1/ saattoi sitten olla maailmanhistorian toiseksi tärkein tutkimus Tshernobylin ydinkatastrofin lapsiuhreista :)

        Viite:
        "K.Late
        11.12.2016 15:45

        Mitään kunnollista tutkimusta ei taida löytyä. Muistan ensimmäisen IAEA:n julkaiseman terveysvaikutusraportin vuodelta 90-luvin alussa. Siinä todettiin, että epidemilogiset vaikutukset ovat olleet influenssaepidemian kaltaiset, hyvin lievät. Myöhemmässä, varsinaisessa Tshernobyl-raportissa 1996 IAEA suositteli tutkimusten lopettamista, koska juuri mitään ei ei löytynyt.

        Vaikka lasten kilpirauhassyöpä räjähtikin sittemmin käsiin, esim Stuk puhuu vieläkin 90-luvun tilastoista ja mainitsee noin 2000-kilpirauahassyöpää, vaikka niitä oli vuosituhannen vaihteessa jo noin viisi tuhatta. Ja lisää tulee tulee joka päivä, koska lapsena saatu altistus tulee johtamaan syöpään vielä aikuisiälläkin. Rasite tulee olemaan elinikäinen.

        Turha näitä tutkimuksia on kaivella, kun mitään kunnollista ja kattavaa ei löydy. Paras yhteenveto oli ehkä Lääkärit Ilman Rajoja-järjestöllä muutama vuosi sitten, mutta sekään ei jostakin syystä ylittänyt uutiskynnystä meillä Suomessa.

        Paras tunnustaa suoraan: maailmanhistorian ehkä tärkein tutkimus lakaistiin maton alle."
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14617609/tutkimus-ydinonnettomuuden-lapsiuhreista#comment-87774434


        /1/ http://keskustelu.suomi24.fi/t/14617609/tutkimus-ydinonnettomuuden-lapsiuhreista


    • bbcnews2008
      • Pahat_on_paikat

        Aivan. Siellähän oli pahimmissa paikoissa jo melkein Suomen taustasäteilyä vastaavia lukuja!


      • Pahat_oli_paikat

        Tokion evakuoinnista oli salaisia suunnitelmia


      • Humpiikia taas trollilta, aina vaan näitä "mv.uutisia"


    • fiksuatekstiä

      "Kuvittele, että lapsesi sairastuu ydinvoimalaonnettomuuden vuoksi loppuiäkseen. Miten on, voisiko hän silloin kysyä sinulta: "Oliko sinun ihan pakko kannattaa sen ydinvoimalan rakentamista, jossa tapahtui se onnettomuus, jonka vuoksi nyt olen loppuikäni sairas?"

      Vastaaja 20.3.2009 16:12

      • harri.s

        Ei minun lapseni tarvitse tuollaista kysyä.


    • sekoiraälähtääjne

      Hyvä tutkimus myös palautteesta päätellen.

      • k.l-nen

        Tämä on varmasti koko palstan vuoden paras juttu. Pakko myöntää, että Stuxnet/Vastaajalta yliveto keksintö.


    • seistuuli

      Miten on, voiko lapsesi joskus kysyä sinulta:
      Isä, oliko sinun ihan pakko kannattaa sen tuulivoiman rakentamista, josta tuleva melu ja välkkyminen teki äidistä hullun ja aiheutti siskolle keskenmenon.

    • NoinhanSeOn

      Stuxnetin perverssio näyttää olevan siirtymässä ydinkakasta lapsimutanttipornoon.

    • PervoaHommaa

      "Isi, onko sinun ihan pakko levittää tuota mutanttipornoa?"

    • HARVINAISTA

      Täyttä palstan asiaa

      • 75g765g

        Kyllä.


    • Ei ole mitään ydinvoimaonnettomuuksia, liikenneonnettomuuksia on ja hiilikatastrofi on. Ydinvoimalan väärinkäyttötestistä jauhetaan vuosiaatoja, kun ei muutakaan ole! Ydinvoima suojaa lastemme elämän, öljy ja hiili tappaa !!!! Suhteellisuudentaju puuttuu ikitrollilta!

    • hyvähyväoikeinhyvä
    • Aache

      nosto

    • M.pornoa

      Faktaa stuxnetin mutanttipornotutkimuksesta:

      FaktaaKehiin,
      "Stuxnetin mutanttiporno on tuomittavaa kahdesta syystä. Ensinnäkin valtaosa kuvista on väärennöksiä. Ei tshernobylin alueelta, fotoshopattuja, elokuvista jne. Niiden kuvien osalta, jotka esittävät todellisia ihmisiä, loukataan yksilön oikeuksia. Esittäessään kuvia Stuxnet osoittaa että ei pidä heitä ihmisinä vaan elukoina. "

    • Stuxnetin.tytär

      "Isi, onko sinun ihan pakko levittää tuota mutanttipornoa?"

      • ihanhirveetä

    • yökkk

      Onhan noita rääkkääjiä ollu iankaiken varmaan jokaisen elossa
      - pahan pappeuden ylistksissäänkin
      - ihannaoiden omankrkkauksiensa korkeaa säteilyä
      - pianhan ne pohjavesiinkiin kulkeutuu kaikkialla maailmssa
      - sitten vain juotavaksi varmaan tarjoillaankaikille menneitten elämäin vettä.
      Joka oikiast ei ole kelvollista edes kaikenmaalman kakkipyllyjenkään pesuun.

      • Ydinvoima on sekä epäekologinen että epäinhimillnen tapa tuottaa energiaa.


    • M.pornoa

      Erään palstalaisen mielipide mutanttipornon levittelystä:

      K.Late, "Ei siinä kukaan varsinaisesti valehtele. Googlen kuvahaulla vain ei voi tällaista esittää faktana. Sieltä tulee ihan mitä vaan. Eiköhän tämä mutanttiporno voitaisi jo lopettaa.
      "Joten nuo satunnaiset kuvat saattavat olla mistä tahansa, eikä niitä ole sopivaa levitellä."

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      80
      4356
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      24
      2801
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2768
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2484
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2479
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      100
      2173
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      635
      2044
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1975
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      1908
    Aihe