Sipilä luo omaa varjobudjettia valtionomistuksilla
Sipilän röyhkeys ei lopu
Näin se Suomen varallisuus siirtyy pois valtion ohjauksesta
Juha Sipilälle oma budjetti ohi eduskunnan budjettivallan
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/211127-lakimies-ihmettelee-erikoista-poikkeusta-paaministerille-luodaan-24-mrdn-eun-budjetti
"Vake mahdollistaa Aaltosen mukaan pääminsiteri Juha Sipilälle oman budjetin ohi eduskunnan budjettivallan.
–Kun siis Vakeen siirretään selkeästi likvidoitavaksi tarkoitettua omaisuutta, ja sen varojen sijoittamisesta päättää pääministeri ja valtioneuvosto, on tätä kautta luotu pääministerille oma budjetti ohi eduskunnan budjettivallan. Alkuvaiheessa tämän budjetin koko on 2,4 miljardia. Ei siis ihan kahvirahoja, hän kirjoittaa.
Aaltosen mielestä valtion tuottavan omaisuuden myyminen käyttörahan saamiseksi valtion budjettiin on huono idea.
– En haluaisi nähdä valtion hyvää omaisuutta myytävän sen vuoksi, että saadaan rahoitusta uusiin Talvivaaroihin tai maatalouden tuki-investointeihin, hän toteaa".
Uskomatonta kansallisomaisuuden uusjakoa!
Sipilä luo omaa varjobudjettia valtionomistuksilla
7
265
Vastaukset
- HienoMiesTuoSipilä
Sipilän ja PersKeKo-porvarien oma varjobudjetti jolla pidetään porvarihallitus vallassa täältä ikuisuuteen.
- tässätotuus
Ei pidetä. Sipliän valta on jo loppunut. Sipilä on tuhon oma. Tuomio enää jäljellä. Niin hirvittävästi Sipilä on tuhonnut omaa isänmaatamme. Sipilä on ihmisenä täydellinen saatana.
- ottaja.löytyy
Siitä varjobudjetista on sitten hyvä jakaa oikeaa verorahaa lestasukulaisilleen.
- org-mummeli
Oletteko ajatelleet miksi Sipilä ja Berner ovat hallituksessa? Mitä poliitista kokemusta heillä on?
Bernerillä ei ollut kepun jäsenkirjaa sen paremin kuin Suomen kansalaisuutta vähän ennen halituksen pystyttämistä.
Suomeen piti saada halitus joka toimii, toimiihan se, mutta kuka jää jalkoihin ja mihin tällä kokoonpanolla pyritään?
Niinkö, raha sijoittaa infraan? Sipilän sakki pitää ottaa kiinni ja viedä hoitoon!
Lääkettähän noiden tautiin ei ole, mutta kalteritkin auttavat!
Late Lapista. SSSS Ry!- sipijaberner
Miten nuo kaksi saadaan ulos hallinnosta ja koko Suomesta?
bernerillä on kohta puoli suomea taskussa
kun se tekee tilaisuuksia ja ottaa ne itselleen.
zipi tekee jotain varjobudjettia ja
lappaa rahaa pois maasta
ja itselleen. - KORTTIPOIS
Kuka sille pässille antaa kirstun avaimia??!?!?!
ODOTAN ETTÄ MUU HALLINTO AVAA NYT SILMÄNSÄ JA
ALKAA SEURAAMAAN SEN TOUHUJA
JA ESTÄÄ NE TARVITTAESSA!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283436- 973206
- 763024
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim792991"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532901Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862678- 352490
- 572351
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432225- 882002