jokamiehen oikeudet yhtiöitetään

porvarhallitus

jokamiehen oikeudet yhtiöitetään, yhtiön nimeksi tulee ökymiestenoikeudet oy, tämä yhtiö jakaa maksuja vastaan marjanpominta-alueita 100 euron hehtaarihintaan ja työntää rahat omiin taskuihinsa. Yhtiön omistajiin kuuluu perneri ja sippilä poikineen.

15

315

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poropor

      Ja ulkomaalaisia poimijoitahan tämä ei tietystikään koske?

    • EriOikeudet

      Niillä on erilaiset jokamiehen oikeudet.

      • utytyiutuitu

        jokamatun oikeudet, heh.


    • kauppatavaraa

      100000 ihmista vastusti metsien yhtiöittämistä. Sote on yhtiöitetty. Tiet yhtiöitetään. Imf n miehet tulee ja ottaa yhtiöt haltuun.

      • Porvarijuonet

        Yhdistävä tekijä PersKeKo.


    • ssseikundiplomi

      Sitä kun insinöörit lasketaan välähtelemään, tuhot vastaa salamaniskua ja vahinkoja joudutaan korjaamaan kauan.

    • Hoplaax

      Jos yhtiö antaisi marjanpoimijoille alennuksella blackboxin ja vielä muoviämpärin kaupan päälle, eiköhän tuokin ehdotus menisi läpi?

    • Joko-pohjavedet-meni

      Koskahan Coca Cola alkaa laskuttamaan kansaa puhtaasta vedestä ja ryhtyy tilittämään Bernerille ja Sipilälle näiden osuuksia Caymansaarten salaisille tileille. Näinhän tuo rsovovalta toimii niin kauan kun on hengissä.

      • KaikkiYksityistetty

        Hieman ennen hetkeä kun saat impata ilmaa ainoastaan maskin läpi jossa luottokortti laskuttaa ilmalitroista jollekin Wahlroosille tai Nestlelle.


    • Vain.yksi.mahdollisuus

      Ehdottaisin, että yhtiöitetään ministereiden virat ja puolueiden puoluetuet samalla kuukausiperusteisiksi. Puoluetuet saisi, jos kannatus säilysi tietyn rajan yli, mutta sitä ei saisi täydellisenä, jos kannatus gallupeissa laskisi.

      Virkojen yhtiöittäminen toisi sopivaa kilpailua ministeriöihin. Lisäksi määräisimme ministereiden omaisuudet konfiskoitavaksi. Konfiskoidut omaisuudet voitaisiin kansallistaa ja laittaa yhteiseen hyvään käyttöön, jota ohjaisivat yhtiöitetyt ministeriöt. Ministereiden perheet yhtiöitettäisiin ja levitettäisiin yksityisille. Vaimot jakoon ja asunnot kansallistettaviksi. Jakajiksi voisimme tilata ottajia sotatoimialueilta, esimerkiksi Libyasta, Syyriasta, Irakista, Afgnistanista, Pakistanista ja Somaliasta sekä Gambiasta. Kelpaisiko tämä malli!

      Suomi olisi esimerkillinen mallimaa, ja toisi suuren idean myös EU-muslimi-liittovaltion sisäiseen rakentamaiseen. Aivan ennen näkemätön mahdollisuus luoda uutta kosketuspintaa yksityisen ja julkisen välille, rahat siirtyisivät yksityisiltä muslimi-julkiselle.

      • Kaikki.tänne.meille.heti

        On se populistista säilyttää liittovaltioissa YKSITYISIÄ ASIOITA, kuten perheet. Ne on kitkettävä ja juurittava pois, mitä pikimmin. Saksan meppi ei käsitä, miten EU:ssa voi vielä olla jollakin yksityisalueita.

        Jo on ihmeellistä, jos joillakin ei ole velvollisuutta jakaa omaa reviiriään muille ja vaimojaan muslimeille, eihän siitä mitään tule. Kaipa hommasta on tehtävä nopeasti loppu?

        Rasisimia se on tuokin, ettei voi olla tasavertainen ja jakaa omaisuuttaan yhteisesti muiden kanssa, kyllä ne lippukassat osaavat periä maskun, että antaa omastaan pois ja saadaan näin yhtiötettävää rahaa tulemaan. Herkutetaan lisää ja ministereiden perheiden jälkeläisten ja vanhempian torpat ja omaisuudet niin ikään konfiskointiin ja kansallistamiseen sekä yksityistämiseen. Etelästä muuttaneet "kaverimme" tarvitsevat kaiken mahdollisen tuen ja rahan. Mistä sitä muualta saa, kuin eteviltä ministereiltä ja suvuilta?


    • takametsienukko

      Vaikka tuo aloitus vitsinä lähtikin niin hallitus tosiasiassa on pohtinut ja pohtii jokamiesten oikeuksien lopettamista ja oikeasti metsien käytön verottamista ja todellakin yhtiöittämistä. Valtion metsäthän on jo yhtiöitetty, niille tulee vaan laajennettua käyttömaksua metsästyksen ja kalastuksen lisäksi mm. tiestön käytöstä, vesistöjen käytöstä, marjojen poimimisesta, síenten keruusta sekä kaikesta kuluttavasta retkeilykäytöstä!

      • Mannerheimintielle

        Koirat ja sudet mielenosoitusmarssille siinä tapauksessa.


    • tt3g

      Kansallisomaisuutemme pitää palauttaa kokonaisuudessaan takaisin Suomen kansalle ja turvata Perustuslailla.

      Suomea ei saa myydä, lahjoittaa, vuokrata, eikä antaa pois ulkomaalaisille yritykselle, eikä Suomen sosiaaliturvaa saa enää jaella ympäri maailmaa maahamme tuleville vierasmaalaisille!!

      • bofd98023

        Myös jokamiehenoikeudet kuuluvat kansallisomaisuuteemme ja niiden käyttöoikeus tulee olla vain suomalaisilla, sillä maailman ahneus ei tunne enää rajoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      223
      1659
    2. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      93
      1568
    3. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      26
      1479
    4. 78
      1298
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1175
    6. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      83
      1155
    7. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      109
      1134
    8. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      95
      1116
    9. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      84
      1050
    10. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      72
      1033
    Aihe