Fukushimassa todettu tappavaa säteilyä

taaltapesee

Japanin räjähtäneessä Fukushiman ydinvoimalassa on todettu aivan äskettäin niin tappavaa sätelyä, ettei täysissä suojavarusteissakaan ole voimalaan menemistä edes yhdeksi minuutiksi.

Kuinka tässä näin kävi? Eihän turvallisten ydinvoimaloiden pitänyt räjähtää ja jättää jälkeensä vuosiksi tappavaa säteilyä.

10

677

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NoinhanSeOn

      Hyvä uutinen tuossa on se, että nyt tiedetään missä se polttoaine on. Ettei se ole maaperässä matkalla kohti Kiinaa, kuten mm Late on tällä palstalla epäillyt.

      Eikä tuo säteilytaso niin tavaton ole. Se oli samaa suurussluokkaa mm Ilomantsissa aiemmin olleen säteilysterilointilaitoksen säteilytyskammiossa. Sterilointiin tarvittiin jopa parinkymmenen kGy säteilyannoksia.

    • K.Late

      "Ettei se ole maaperässä matkalla kohti Kiinaa, kuten mm Late on tällä palstalla epäillyt. "

      No Japanista Kiinaan matkalla polttoaine tekisi kyllä mielenkiintoista vaakalentoa. Tuosta jutusta ei kyllä vielä selvinnyt, että missä se polttoaine juuri nyt on, tai ainakin suurin osa siitä.

      Itse kehittelin täällä sellaista kattilankansiteoriaa, jossa polttoaine olisi sulanut betoniseen poteroon suojarakennuksen pohjassa ja tuon poteron päälle olisi jähmettynyt sulasta betonista kansi, joka estäisi veden kosketuksen polttoaineeseen. Täten se voisi olla sulassa tilassa vuosia.

      Mitähän noin korkeat annosnopeudet kertovat ammattilaiselle? Eiköhän tuolla kuulukkin säteillä melkoisesti?

      • Artikkelissa on vahvat copyrightit, siksi vähän tyly viesti. Noin lauseen verran voi lainata ilman lupaa. Keskustella voi, tietysti.

        Jos kiinnostaa tieto siitä, miten Fukushima-keskustelu ydinvoimapalstalla käynnistyi, lue http://keskustelu.suomi24.fi/t/9719914/nyt-se-on-menoa!


    • K.Late

      Tuossa on kyllä järkeä. Siellähän kuuluukin olla vielä melkoiset lukemat, vaikka 600 Sv/h olisikin suurin tähän asti mitattu. Veikkaan, että sisällöllä tappaisi Tokion koko väestön melko nopeasti.

    • NoinhanSeOn

      Tarkennukseksi, se huijaus tuossa uutisessa on lähinnä että saatetaan antaa käsitys tilanteen pahenemista, kun on mitattu aiempaa korkeampia säteilyannoksia. Syynä on kuitenkin vain se, että on päästy mittamaan säteilyä aiempaa lähempänä sulalanutta polttoainetta. Säteilytaso siellä on aika odotettu eikä asiaan liity mitään sensaatiota.

    • erttkkl

      Voisivat tiputella sinne säätösauvan palasia ja mahdollsesti lyijyäkin, jotta reaktori sammuisi!

      • NoinhanSeOn

        Kyllä se reaktori on sammunut. Polttoaineen radioaktiiviset aineet siellä säteilevät.


    • FaktaaKehiin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      93
      11922
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      106
      9040
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      117
      4959
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      101
      4178
    5. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      38
      4157
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3933
    7. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      71
      3770
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3709
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3593
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      29
      3551
    Aihe