Suuri salaisuus

Aapo57

Mihin Paavali viittaa efesolaiskirjeessä 5:32 "Tämä salaisuus on suuri; minä tarkoitan Kristusta ja seurakuntaa.:

Paavali liitti nuo efesolaiskirjeen sanat "Tämä salaisuus on suuri; minä tarkoitan Kristusta ja seurakuntaa, näihin sanoihin:” Mies liittyköön vaimoonsa ja he tulevat yhdeksi” ja ”...mies on vaimon pää, niinkuin myös Kristus on seurakunnan pää..”

Muuallakin Raamatussa tuodaan esille, että on morsian, jonka Jeesus Kristus, Jumalan Poika , ylkä, sulhanen, kerran noutaa Karitsan häihin, jotka Jumala on Pojalleen valmistanut ja jossa ylkä ja morsian vihitään kerran ikuisesti yhteen.

Miehen ja naisen välinen avioliitto tässä ajassa on esikuvana tästä seurakunnan ja Kristuksen välisestä suhteesta. Se alkoi jo Paratiisissa ja on Luojan itsensä asettama ja sallima yhdessäelämisen muoto. Se perustuu myös siihen, että Jumala loi heidät omaksi kuvakseen, ei kahdeksi mieheksi eikä kahdeksi naiseksi, vaan mieheksi ja naiseksi.

Käärme, joka houkutteli Eevan epäuskoon ja syntiin kuiskaillen; Onko Jumala todellakin sanonut… kuiskailee ja jopa mekkaloi tänäänkin : Ei Raamatusta mistään löydy spn-avioliittoja koskevaa kieltoa...Seksihän kahden miehen ja naisen
välillä on yksi Jumalan luoma rakkauden muoto!

Mutta se kuiskailee sitä vain viimeisin hengenvedoin, koska se tietää, että sillä on enää vain vähän aikaa ja koska Jeesus on jo murskannut sen pään Golgatalla ja nyt monet käärmeen sihinät voit sinäkin torjua ja vastata: Minä uskon Herraan, joka sanoi: Mies liittyköön vaimoonsa!

0

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

        ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
        Maailman menoa
        172
        4990
      2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

        Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
        Kokkola
        15
        1600
      3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

        SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
        Maailman menoa
        62
        1585
      4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

        Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
        Ikävä
        121
        1441
      5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

        Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
        Tv-sarjat
        9
        1253
      6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

        Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
        Lappajärvi
        93
        1046
      7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

        Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
        Maailman menoa
        48
        1026
      8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

        Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
        Maailman menoa
        297
        932
      9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

        Keskustapuolue meni jo...
        Maailman menoa
        178
        889
      10. Hinduille tiedoksi

        USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
        Hindulaisuus
        279
        757
      Aihe