Persujen puoluekokous oli liian demokraattinen.

Haans.seA

Kaaos Perussuomailaisissa johtuu siitä, että jäsenistö sai itse vapaasti päättää oman mielensä mukaan, ketä ehdokasta äänestää. Kun tulos selvisi ja puolueen vaha eliitti kokonaan vallasta putosi, se teki johtopäätöksensä itse ja marssi ulos puolueesta, koska....

a) Minun ministerin palkkani menee, se ei käy. Vain siksi että puupäät äänesti,
b) Minun puheenjohtajanpalkkani menee, se ei käy, --""--
c) Menetän valta-asemani oikeistohallituksessa vaikka ne tarvitsevat minua
d) Kääntämällä takkini, voin säilyttää etuni ja saan ehkä palkkiovirankin
e) koska äänestäjät minut todennäköisesti nyt jättävät.

Eli, persujen hajoamiseksi koitui puoluekokouksen se periaate, että JOKAINEN mukaan tullut jäsen sai äänestää MIELENSÄ MUKAAN .

Nk vanhoissa puolueissa puoluejohto suorittaa ns. ennakkojunttauksen, jossa varmistetataan puoluekokouksen äänestystulos jo ennakkoon, vaikka äänestykseen jouduttaisiinkin. Perussuomalaisten johtotähti oli oikeistohallitukseen pääsemiseksi pidetty petos-Soinin nokkelalla vedolla sivuun (eu) mutta kun hän asettui ehdokkaaksi, tuli petos-Soinille lähtö.
Petos-Soinilla tuskin on kannatusta äänestäjien keskuudessa, vaikka valtamedia yrittä tällaista manipuloida.

"Demokratia" on kapitalistisessa järjestelmässä lähinnä illuusio, jossa vaalien ainoa tehtävä on kalastella äänimäärä, joka riittää mahdolliseen hallituspaikkaan ja tämän jälkeen puolueen sisällä alkaa kähmintä, jossa äänestäjää ei enää muistella ja puoluejohto keskittyy paitsi omien asemiensa pönkittämiseen, myös kaikkiin niihin operaatioihin, joissa äänestäjä ollaan valmiita totaalisesti pettämään, puolue-eliitin oman edun ja valta-aseman nimissä.

Kapitlaistimaiden kaaos ja perinteisten (kaksi-) puolekenttien pirstaloituminen on seurausta suurtyöttömyydestä jonka valtakoneisto yrittää vaientaa ja pimittää omien etujensa ajamiseksi. He tietävät, että järjestelmä on konkurssissa ja että heidän itsensä pitäisi siitä maksaa, vaikka eroamalla. He tekevät päin vastoin, jäjestävät pakkiovirkoja toisilleen ja nostavat uusia perssähiihtäjiä omaa asemaansa pönkittämään.

4

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskustaTROIJALAISET

      Minusta tuossa rikottiin pahasti demokratiaa vastaan
      ja soinilaiset löivät äänestäjiään vastaan: kansaa ja omiaan.

      otetaan esimerkki:

      ryhmässä on 50 jäsentä
      niillä on kokous jossa äänestetään puheenjohtajasta.
      kaikki äänestävät ja uusi puheenjohtaja saa 30 ääntä.
      20 äänestää ihan toisin ja nämä
      20 päättävät irtautua puolueen alkuperäisestä tavoitteesta
      ja sitten he perustavat kokonaan oman ryhmän -
      ja äänestyksen hävinnyt menee sen johtoon - suvereenisti

      Hallitukseen menee irtautunut ryhmä ja alkuperäinen (jolla oli kansan äänet) jää
      ulkopuolelle?

      Miten kumpikaan noista, edustaa äänestäjien toivetta -
      äänestäjien antamaa mandaattia?

      Minusta tuossa rikottiin perustuslakia, hyvää tapaa ja kaikkea ...mahdollista.
      Tuo oli vallankaappaus, säälittävä ja häpeällinen manööveri.

      Jees- puoluekokouksen päätös ei ollut optimaali.
      Puheenjohtajaksi tuli aika ryvettynyt, mutta ihan koeajettava tyyppi,
      mutta varapuheenjohtajiksi valikoitui kaksi äärimmäistä,
      ei niin diplomatiaan profiloitunutta neuvottelijaa.
      Periksi ei pidä antaa, mutta ei pidä olla tollo.

      zipiorpo - linja on kova pala (ja se pitää murtaa jotenkin), mutta HE ITSE ILMOTTIVAT OLEVANSA YHTEISTYÖKYVYTTÖMIÄ - uuden PS päätöksen kanssa.

      ja nyt tässä viedään TAAS KERRAN HUOMIO troijalaisista ja oikeista luopioista
      ihan muualle.

      • politbyro.broiler

        >>Minusta tuossa rikottiin pahasti demokratiaa vastaan
        >>ja soinilaiset löivät äänestäjiään vastaan: kansaa ja omiaan.

        Siinäs näet, mitä nyky-"demokratia" on. Kun olet äänesi antanut, käynnistyy kähmintäpuolueissa sisäinen peli, jossa puolueohjelmilla lakaistaan kokoomuksen puoletoimiston lattiaa ja heitetään lopulta roskiksiin.

        Soini oli alunalkaenkin oikeistohallituksessa kokoomuksen puudeli, eikä mitään muuta:
        http://keskustelu.suomi24.fi/t/14193770/kusetajien-kuningas-alias-petos-soini----

        Soini on saatanan ahne poliittinen broileri, jolla ei ole muuta tekemistä kuin juonitella itsensä kansan elätettäväksi. Katsotaampa mielenkiinnolla seuraavissa vaaleissa, onko tämä rosvo "ääniharava".


    • ei.selkär.ankaa

      Ai hitto, kehtasi seteliselkärankainen Soini surkutella että setelit meni mutta tosiasiassa seteliselkäranka jäi. Persuista lähdettiin ministeripalkan takia, ja tietenkin, eihän ollut puheenjohtajapalkkioitakaan tulossa. Vittu mikä satusetä, moneekohan tuo huijjaus mahtoi upota !

    • Kottarainen_PJ2

      Demokratiassakin on vapaus äänestää läpällä ja mehuissaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      66
      5575
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      2912
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2591
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2439
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      21
      2160
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      261
      1744
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      57
      1313
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1203
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1155
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1136
    Aihe