Ovatko mehiläiset kuolemassa sukupuuttoon kasvimyrkkyjen käytön seurauksena?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14878030/roundup-tuhosi-mehilaiset!
https://www.youtube.com/watch?v=CBmlwx_6A8Q
https://www.youtube.com/watch?v=rKQNx0av7eY
https://www.youtube.com/watch?v=38Wj4byHML0
https://www.youtube.com/watch?v=dY7iATJVCso
Mehiläiset sukupuuton partaalla?
7
178
Vastaukset
- 34t43
Ei näköjään kiinnosta ketään. ... No, onhan meillä älykännykät ja tietokonepelit!
- miten-on
Jos kasvinsuojeluaineet haittaavat mehiläisiä, silloin luomutuotantotiloilla tuota haittaa ei pitäisi olla missän muodossa havaittavissa. Onko näin? Varmaan löytyy kohtalaisen suuria luomualueita joissa asian voisi todentaa. Mehiläisten toimintasädehän on aika pieni pesän ympärillä.
- 2323t
Haitat on todettu varsinkin siellä missä myrkkyjä käytetään, mutta kyllä mehiläiset kulkevat pitkiäkin matkoja, jos sieltä löytyy hyvä ruokapaikka. Samoin myrkyt kulkeutuvat pitkiä matkoja ilmassa, maassa ja veden mukana. Lisäksi niitä käytetään kaikkialla.
- miten-on
Kasvinsuojeluaineiden vaikutus on hyvin paikallista, oli kyse sitten rikkaruohojen tai tuhohyönteisten torjunta-aineista. Käytännön torjunnassa vaikutus loppuu siihen mihin ruisku yltää, jos jää ruiskuttamattomia kohtia niin torjuntavaikutus jää niissä toteutumatta.
Siis, jos spekuloidaan että kasvinsuojeluaineet ylipäätään ovat mehiläiskadon aiheuttajia, vaikutus pitäisi näkyä vain niillä alueilla joissa mehiläisten lentoalue ja torjunta-aineella käsitelty alue yhdistyvät.
Vastaavasti, jos joku spesifinen torjunta-aine on syypää, niin mehiläiskatoa esiintyisi vain alueilla joissa kyseistä ainetta on käytetty.
Mehiläisten lentoalue pesän ympärillä on vain muutamia kilometrejä.
Jos kavinsuojeluaineen teho torjuttaviin hyönteisiin tai rikkaruohoihin loppuu suunilleen puolen metrin päähän käsittelystä, miksi se mehiläisten kohdalla vaikuttaisi kymmenien tai satojen kilometrien päähän?
Mehiläiskadon syy on tärkeätä selvittää, mutta on liian alkeellista vain sokeasti syyttää kasvinsuojeluruiskutuksia. Oikeaa tietoa tarvittaisiin.- Ye7
Onko siis viisasta käyttää hyönteis- ja kasvimyrkkyjä kaikkialla, kuten nyt tehdään? Mehiläisiä ei ajatella ja se siitä.
- miten-on
Kyllähän kasvinsuojeluaineet voidaan kieltää aivan hyvin jos niin halutaan. Se on pelkästään yhteiskunnan päätöksistä kiinni. maajusseille tuo ei ole ongelma jos säännöt ovat samat kaikille. Sadot pienenevät ja laatu heikkenee, tuotteiden hinnat vastaavasati nousevat. Viljely ilman torjunta-aineita tuo omat haasteensa, mutta onhan ennenkin ilman pärjätty, se on vaan paluuta entiseen.
- dkdkdkkeie
Miksei se mene kaaliin että syy on kännyköiden ja cernin lähettävä radioaktiivinen avaruussäteily joka aiheuttaa ongelmia maassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun634571KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1643512Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?632854- 1492811
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492674- 241913
- 241801
- 301646
- 1741630
- 421342