D-mitoitus...

Alle keskipituuden

On se mukavaa, että esimerkiksi postimyynnissä on kehitelty oma mallisto lyhyille naisille, alle 164cm. Hihkuen ostaisin, pituutta on metri kuuskymmentä. Vaan kun vaatekoko on 34, niin eipä niistä d-mitoitetuista ole apua, koska ovat nk. "leveämmälle lantiolle". Jos saisi suorat housut, joissa olisi lahkeet 80cm tai alle... normaalimittaisista vaatteista xs tai 34 olisi passeli, mutta lahkeet yltää kantapään alle (joskus vaikka olisi korotkin jalassa;) )

Ompelutaidoton ja ompelukoneeton kun olen, mielellään ottaisin vaatetta suoraan kaupan rekiltä päälle. Huoh.. onneksi nk. petite-mallistoja alkaa olla myös suomalaissa postimyyntifirmoissa ja kaupan hyllyiltä löytää sopivaa pituutta kun jaksaa etsiä "ostan heti, kun löydän"- periaatteella.

Kismittää, eivät kaikki lyhyet ole myös leveitä!

4

2170

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hieman sekaisin

      On ihan oma asia että naisille on kaavoitus ainakin 3 eri pituussarjaan ja taas ihan erikseen muistaakseni noin 4 eri vartalomalliin. Vartalomallimitoitukset menevät kirjaimilla (esim. D38, B38) ja pituusmallit numerokertoimilla (C38, lyhyt C19, pitkä sarja C76) joissa siis kaikki ympärysmitat ovat täysin identtiset mutta pituusmitat vaihtuvat.

      Kaksi eri asiaa jotka tosin muutamat vaatevalmistajat ovat tahallaan tai vahingossa sekoittaneet.

      • alkup...

        Miehillehän noita sarjoja löytyy ihan järkevissä mitoissa (jos nyt puhun edelleen postimyyntifirmoista...) hoikka ja pitkä, ym. Mutta naisille on vaan se perus c-sarja ("normaali lantio normaali pituus" ) d-sarja, lyhyt ja leveä lantio.

        Mutta eipä kai se siitä muuksi muutu, jos ellosta ja anttilaa haluaa hyödyntää niin joskus kai niistäkin löytää helmiä.


      • saapi

        en ole kyllä koskaan misään nähnyt muuta kuin tuota normaalia C-sarjaa ja sitten jossain joskus normaalia/lyhyttä D-sarjaa.

        Myydäänkö Suomessa missään lyhyttä C-sarjaa? (ei täti-vaatteita kuitenkaan)

        -lyhyt ja muodokas, muttei tukeva...


    • hanimaa

      Olet D-mitoitusta vaativa. Oletko kokeillut E-mallin housuja, koot alkavat 32:sta ja on tarkoitettu juuri sinun tyyppisillesi, joilla ei ole kaarevat lantiot. Oletko tietoinen että Hämekosken Pukimossa tehdään korjaukset ostamiisi vaatteisiin, joten pituus ei ole ongelma

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      940
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      818
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      769
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      707
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      634
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      35
      583
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe