Opettajien uudelleenarviointi ???

savonarola

Tässä ei ole aikomus hyökätä tän foorumin opettajien kimpuun. Ei, mutta on varmaan hyvä katsoa rohkeasti mitä raamattu sanoo opetuxsesta ja opettajista?
Nyt voimme varmaan ensin kääntä katse ensin ulkomaalta tulleita opettajia?
Arvioin että opettajien on vaara rakastua viisauuten joka hänessä on,,, kun sen viisaus on kotoisin perkeleestä tai Jumalan Hengeltä ja opettajat tuntee itsesi niin mahtimiehex että rakastuu siihen viisauteen? Enemmän kuin Jeesus ja ylpistyy että leijjuu jossain yläilmoissa niin korkealla ettei saa edes ampumalla sitä varista alas? Noin vertauskuvannollisestijos saa sillen sen esittää?
Toinen asia joka huolestuttaa on että kirjain kuolettaa ja ei voi tuoda elämä ilman että Pyhä Henki tulee sanan kautta elvyttämään!! Tämähän se oli mitä Watchman Nee koki myös kun hän siihen vuoristokylään tuli ja ihmetteli että nämä vanhat mummot tunsi Jeesuxsen,,,, mutta Hän tunsi kirjain! Elikkä raamatun!
Tämä sai hänet rukoilemaan niin että hän sai löytää Jeesuxsen,, niin että Hän tuli eläväxsi ja että Hän sai yhteyden Jeesuxsen joka on hyvin, hyvin tärkeä!

11

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peku `

      Tuo oli kyllä vähän sekavaa.

      Siis opettaja ei saa rakastua järkeensä.

      Mietis mitä rakkaus on ja mitä viisaus on kun et näytä tietävän vielä.

      • Etten mä mietin mitään! Ja että Jeesus miettii mun puolesta joka sitten Pyhä Henki mulle tuo tarpeensa ja sen hetken tarpeen mukaan! Niin kuin Jeesus tahtoo!! Aamen!!


      • Peku `
        savonarola kirjoitti:

        Etten mä mietin mitään! Ja että Jeesus miettii mun puolesta joka sitten Pyhä Henki mulle tuo tarpeensa ja sen hetken tarpeen mukaan! Niin kuin Jeesus tahtoo!! Aamen!!

        Jeesus ei sitten tiedä mitä suomen kieliset sanat tarkoittaa kun heittelee niitä sinne tänne ilman logiikkaa.


      • RitariOlevainen
        Peku ` kirjoitti:

        Jeesus ei sitten tiedä mitä suomen kieliset sanat tarkoittaa kun heittelee niitä sinne tänne ilman logiikkaa.

        selvän saa, koska minäkin ymmärrän mitä "Savis" haluaa sanoa.
        Mutta jos et sinä ymmärrä, niin se taas johtuu siitä, että hengelliset tulee tutkia hengellisesti ja sinä valitettavasti et ole hengellinen, vaan niin lihallinen kuin vain voi olla.
        Mutta asian voi korjata, anna elämäsi Jeesukselle, niin tuota pikaa alat ymmärtää "Savistakin" !


      • rehellinen.
        savonarola kirjoitti:

        Etten mä mietin mitään! Ja että Jeesus miettii mun puolesta joka sitten Pyhä Henki mulle tuo tarpeensa ja sen hetken tarpeen mukaan! Niin kuin Jeesus tahtoo!! Aamen!!

        Harva uskovainen uskaltaa asian noin suoraan ilmaista: "En mieti mitään".

        Ja noinhan se on. Uskovaisen on ihan turha mitään miettiä. Kaikki on hänelle jo valmiiksi mietittynä. Kyllä Jeesus pelasta ja hoitaa muutenkin.

        Aivot voi heittää romukoppaan ja hyvin menee...


      • Harri T
        rehellinen. kirjoitti:

        Harva uskovainen uskaltaa asian noin suoraan ilmaista: "En mieti mitään".

        Ja noinhan se on. Uskovaisen on ihan turha mitään miettiä. Kaikki on hänelle jo valmiiksi mietittynä. Kyllä Jeesus pelasta ja hoitaa muutenkin.

        Aivot voi heittää romukoppaan ja hyvin menee...

        Kyllä aivoja saa käyttää. Herra Jeesus Kristus meitä armahtakoon että osaisimme niitä oikein käytää.


    • Peku `
    • Watchman Nee tunsi kyllä Herran Jeesuksen Pelastajanaan tuonne kylään mennessään. Ristin syvempi salaisuus alkoi kirkastua Neelle sitten myöhemmin. Suositten kaikille Neen kirjalliseen tuotantoon tutustumista.

      Mitä tulee mainitsemiisi "tämän foorumin opettajiin" niin en ole heihin vielä törmännyt, mutta rakentavia ja hyviä kirjoituksia muutamat täällä kirjoittavat. Opettajilla on aivan oma armoituksensa ja heitä on seurakunnissamme kovin vähän, kun luemme joukosta pois "valheopettajat ja -apostolit".

      Opettaja seurakunnassa on Jumalalta virkansa ja armoituksensa saanut; sillä, että seurakunta asettaa opettajan virkaansa tai tunnustaa sen, on vain seurausta siitä, mitä Jumala on jo tehnyt. Opettajan virkaan ei voi valmistautua pelkästään lukemalla ja opiskelemalla, sillä raamatun tunteminen vaatii Jumalalta saatua ilmestystietoutta Sanan ymmärtämiseksi ja aivan erityisen armoituksen kyetä sitä muille opettamaan.

      Monet palstalla ovat toistuvasti pyytäneet, että kirjoittaisit huolellisemmin. Onhan Sinulla aikaa tarkistaa ja korjata tekstejäsi vaikka joidenkin sijamuotojen suhteen tulisikin virheitä. "Kiirehtivän kynä kirjoittaa käsittämättömiä".

      No niin, joka tapauksessa kirjoituksesi oli asiallinen varoitus (hauska kohta tuo kertomistasi opettajista: "...ylpistyy että leijjuu jossain yläilmoissa niin korkealla ettei saa edes ampumalla sitä varista alas?"). Et kuitenkaan tarttunut nimeltä mihinkään päiviemme väärästä opetuksesta etkä viitannut raamatunkohtiin, vaikka kirjoitit: "Ei, mutta on varmaan hyvä katsoa rohkeasti mitä raamattu sanoo opetuxsesta ja opettajista?" Jotain jäin kaipaamaan lisää kirjoituksesi luettuani.

      Rauhallista torstaipäivää.

      • on yksi uskon

        suurista mysteereistä.

        "Opettajilla on aivan oma armoituksensa ja heitä on seurakunnissamme kovin vähän, kun luemme joukosta pois "valheopettajat ja -apostolit". "

        Itse asiassa taitaa olla niin, ettei ongelmana ole erottaa oikeat opettajat vääristä. Ongelma on pikemminkin niiden "erottajien" jakaminen kahteen ryhmään: oikeisiin ja vääriin.

        Koska Jukka vaikutat järkimieheltä, uskallan esittää sinulle väitteen:

        Väitän, että oikeiden ja väärien opettajien/apostolien/profeettojen erottaminen toisistaan on mahdoton tehtävä. Tai toisilla sanoilla: oikea/väärä on tässäkin kohtaa suhteellinen käsite. Toisen oikea on toisen väärä.

        Uskovaisten helmasynteihin kuuluu absoluuttisen totuuden liiallinen viljely. Tuo tarkoittaa: Miten yksi kristinuskon suunta tai lahko voi puhua totuudesta, kun rinnakkaisia "totuuksia" on kai tuhansittain? Miten yksi uskonsuuntaus voi kuvitella tietävänsä ainoan oikean totuuden Jumalasta tai Raamatusta?


      • Harri T

        Tahdon armahtaa savonarolaa niinkuin Jeesuskin häntä armahtaa. Olen itsekin huomannut hänen puutteelisen suomen kielen taitonsa, mutta olen halunnut häntä armahtaa.


    • On monenlaista sortia ja pahin sortti niistä on ne jotka saatanan hengessä opettaa ja se voi kuulosta niin suloista ja ruokkia meidän tarpeet koska saatana tietää tarkkailen sun heikko kohta missä ja mistä kautta hän sitoo sua kaäyttämänsä opettajan orjaxi!

      Mutta siitä te heitä tunnette...
      Ja paavali koki myöskin tunteissa että jotain ei täsmä! -------->

      Apostolien teot 16

      16 Kun taas olimme menossa rukouspaikalle, kohtasimme orjatytön, jossa oli tietäjähenki ja joka ennustamalla hankki isäntäväelleen hyvät rahat.
      17 Tyttö lähti Paavalin ja meidän muiden perään ja huusi: "Nämä miehet ovat Korkeimman Jumalan palvelijoita ja osoittavat teille pelastuksen tien!" [Mark 5:7]
      18 Näin hän teki useana päivänä, kunnes Paavali menetti kärsivällisyytensä, kääntyi ja sanoi hengelle: "Jeesuksen Kristuksen nimessä minä käsken sinua: lähde hänestä!" Siinä samassa henki lähti.

      Hyvin tärkeä on tietää että Rauhan tunne on merkki siitä että Jeesus on läsnä ja opettaa!

      Toinen asia on myöskin tärkeä,,, saada henkilökohtaisesti pelastava Usko suoraan Jeesuxselta eikä ihmisiltä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      67
      2801
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      46
      2554
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      431
      2217
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2128
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1956
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      32
      1692
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1526
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1477
    9. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      26
      1283
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      18
      1165
    Aihe