Onkohan Presidentti Koivistolla neuvonantajia?

Pussinperä

Kukahan hänen puheensa mahtoi kirjoittaa?
Kyllä vahvasti vaikuttaa siltä että Keijo Korhonen sai alkuperäisistä asiakirjoista Saksasta kopiot Molotov Ribbentrop paktin ja sen sisällön. Lisäksi Koivisto tuo asian esille ikäänkuin Professori Keijo Korhonen olisi siviilirohkeudellaan LUONUT kantansa.

""Presidentti Koiviston mukaan ulkoasiainhallinnosta välillä yliopiston professorina pistäytynyt Keijo Korhonen osoitti siviilirohkeutta, kun hän antoi aikanaan lausunnon, jonka mukaan Molotovin-Ribbentropin sopimusta on pidettävä historiallisena asiakirjana, vaikka siitä ei ollut dokumenttia.""


Mistähän lienee kysymys kun Koivisto viittaa (väittää)dokumenttien tuhoutuneen Berliinissä, kyllä Korhonen sai alkuperäisistä dokumenteista kopiot kouluhallituksen käyttöön Baden-Badenista.
Tämän lähteeni mukaan Saksasta löytyi alkuperäiset paperit vieläpä molemmilla kielillä.

Suomen Kuvalehti 34/1976 on lähteeni josta ote Keijo Korhosen 21.4-76 päiväyksellä varmennettuna. (Suomi Taisteli Jukka L Mäkelä- Helge Seppälä)

"Laitos on Valtionarkiston välityksellä Bonnista tilannut akten zur deutschen auswärtigen Polik, B,7 (Baden-Baden 1956)- teoksen perusteella kansallissosialistisen Saksan ulkoministeriön poltiittisen arkiston (Politisches Archiv des Auswärtigen Amtes) asiakirjoista ko.lisäpäytäkijan ALKUPERÄISET saksan- ja venäjänkielistentekstien (Dokument 229/F 19/182-83, "Geheims Zusatzprotokoll", "Sekretnyj dopolnijtelnyj protoko") valokuvajäljennökset, joista tämän kirjeen oheenon liitetty kopiot. Pöytäkirjan 1. kohdassa sanotaan:......"

Näin Turun Sanomat Koiviston puheesta.

http://www.turunsanomat.fi/kotimaa/?ts=1,3:1002:0:0,4:2:0:1:2007-10-12,104:2:491731,1:0:0:0:0:0:

Ribbentrop-sopimus oli tiukasti vartioitu salaisuus Neuvostoliitossa

KARI VALTONEN

Molotov-Ribbentrop -sopimus kuului Neuvostoliitossa niin suuriin salaisuuksiin, että sen ainoaa kappaletta säilytettiin presidentin arkistossa.

- Presidentti Boris Jeltsin sanoi nähneensä tuon sopimuksen ensimmäistä kertaa vasta kun hänelle luovutettiin Mihail Gorbatshovin paperit, presidentti Mauno Koivisto kertoi Jeltsinin sanoneen hänelle Suomessa vieraillessaan.

Koivisto kertoi Suomen ja Saksan suhteista UKK:n perinneyhdistyksen kokouksessa torstaina.

Molotovin ja Ribbentropin sopimusta tehtiin 1940 kaksi kappaletta, joista toinen tuhoutui Berliinissä. Neuvostoliitto ja Saksa sopivat tuossa asiakirjassa, etteivät ne hyökkää toistensa kimppuun.

Sopimuksen salaiseen lisäpöytäkirjaan taas kirjattiin, että Saksa saa Puolan ja Neuvostoliitto Baltian maat sekä Suomen. Lisäpöytäkirja toteutui muuten paitsi Suomen osalta.

Presidentti Koiviston mukaan ulkoasiainhallinnosta välillä yliopiston professorina pistäytynyt Keijo Korhonen osoitti siviilirohkeutta, kun hän antoi aikanaan lausunnon, jonka mukaan Molotovin-Ribbentropin sopimusta on pidettävä historiallisena asiakirjana, vaikka siitä ei ollut dokumenttia.

Neuvostoliitto kiisti pitkään koko sopimuksen olemassaolon ja siksi Korhosen lausunto aiheutti Koiviston mukaan "vipinää".

Koivisto sanoi, että hänellä oli ennen presidentiksi tuloaan hyvinkin täsmällinen käsitys siitä, olisiko jatkosota ollut vältettävissä. Näin vaikka kysymys Koiviston mukaan on hankala.

- Virassa ollessani jouduin ottamaan vähemmän täsmällisen kannan tuohon asiaan. Uskon, että on monia, jotka uskovat pehmeämpään kantaan.

- Se, ettei sota ollut väistettävissä, tuntuu korskealta.

Koiviston silmissä tutkimuksen tilanne näyttää nyt siltä, että vastatkoon kukin tuohon kysymykseen omantuntonsa mukaan.

Julkaistu 12.10.2007 2:32:14

3

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luennossaan

      No jo oli tulkinta, mistähän tuo Manun tieto on peräisin.

    • PussisSutas

      Nostetaanpas tää ylös.

    • vuosisadanmatkustaja

      Oliko Sirkka Hämäläisellä suhde Mauno Koivistoon? Hämäläinen oli varsin tavallinen tutkija Suomen Pankissa, kunnes Koivisto nimitti hänet 1991 johtokuntaan ja vuoden päästä pääjohtajaksi. Tuollainen luokkaretki ei ollut tavallinen edes sen ajan Suomessa; jotakin erityistä rakettinousuun täytyy liittyä. Koivisto oli ennen presidentiksi tuloaan SP:n pääjohtaja ja Hämäläinen sopivasti häntä 16 vuotta nuorempi; siis oikein sopiva rakastajatar ikääntyvälle miehelle.

      Occamin partaveitsi sanoo, että yksinkertaisin ratkaisu on todennäköisin. Kuvista päätellen Sirkka Aune-Marjatta Hämäläinen-Lindfors o.s. Hinkkala on saattanut nuorempana olla ihan säpsäkän näköinen, ja nimistöstään päätellen ymmärtänyt hyvinkin asian päälle. Pääjohtajanimitys on voinut olla Koivistolta näppärä keino taata suhteen pysyminen salassa.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Sirkka_Hämäläinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe