Työnhaku, suurta pelleilyä

Muutosta

Hain tässä hiljattain erästä puhelinmyyjän paikkaa.
Lähetin hakemuksen konsultille, joka hoiti rekrytointia. Minulle soitettiin heti hakemuksesta, pidettiin sen jälkeen puhelinhaastattelu, kävin sitten konsultin luona erillisessä haastattelussa, sitten minä ja neljä muuta pääsimme työnantajan haastatteluun, jossa ikäni (olen 58)ja palkkapyyntöni olivat kuuleman mukaan ihan ok. Tämän haastattelun jälkeen konsultti soitti minulle vielä seuraavana päivänä ja kysyi, millainen maku minulle jäi haastattelusta. Kahden viikon kuluttua hän jälleen soitti ja sanoi, että valitettavasti minä en saanut paikkaa, ei kyllä ne neljä muutakaan. Paikkaan oli konsultin mukaan n. 80 hakemusta, joista kauhean ruljanssin ja valinnan jälkeen kukaan ei kuitenkaan kelvannut. Paikkaan on haettu tämän jälkeen uudestaan ainakin kaksi kertaa ihmisiä. Minulla on samanlaisia kokemuksia parista muustakin työnhausta.
Mitä nämä konsultit ja työnantajat oikein hakevat, jotain ihme apinoita vissiin kun niille ei tavallinen suomalainen työhakija millään tunnu kelpaavan. Kehtaavat sitten vielä valittaa työvoimapulasta ja juosuttavat työttömiä turhaan haastattelusta toiseen kuin koiria. SANON, ETTÄ HÄVETKÄÄ. MINUN MITTANI ON AINAKIN JO IHAN TÄYNNÄ TÄTÄ PELLEILYÄ.

6

1732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Steffen

      Noihin ei missään tapauksessa kannata hakea. Ellet sitten halua olla siellä pari iltaa jotta voit nauraa täysin kelvottomalle kokemukselle.

    • tutulta

      Kuulostaa melko tutulta touhulta, eikä kyseessä tarvitse olla puhelinmyynti, vaan monissa muissa tehtävissä on aivan sama periaate. Itsekin kokenut noita tapauksia useita. En tiedä onko se yrityksien tapa vain kysellä ja katsella, jos tarvitaan työntekijää oskus, että millaisia on tarjolla. Yrityksellehän tuo juttu ei maksa ennen mitään kuin ne palkkaavat jonkun tuolta rekryfirmasta. Huono systeemi sinänsä, koska antaa mahdollisuuden tuollaiseen pelleilyyn!

    • Muutosta 1

      Haluan korjata sellaisen seikan, että kyseessä ei ollut nyt eikä aikaisemminkaan mikään huu haa puhelinmyyntipaikka, vaan aivan kunnollinen teknisen alan puhelinmyyjä, varaosat, jne.

    • suututtaa tollanen

      No tuossa tapauksessa ei taatusti ole konsultin vika. Uskon että häntä vituttaa vähintään yhtä paljon kuin sinuakin, sillä hän on tehnyt hitosti työtä haun eteen. Hän on sitten parhaat valinnut, kuten itse sanoit, useamman haastattelun kautta... ja sitten joku puhelinmyynnin apina-esimies ei helvetti halua ketään. Täyttä perseilyähän tuo on. Jos kerran finalisteista ei yhtäkään palkattu, on tämän firman esimiehellä liian kovat uskot itsestä. Ei sitä vitun teräsmies-einstein-superhessua ole olemassakaan, joka hän tahtoisi.

    • Samat kokenut

      Kerrot kuin minun tarinaa, sillä minulla on työnhausta nyt 55 v. aivan samanlaisia kokemuksia. Työnhaku meille yli 50 ihan perseestä, meitä todella juoksutetaan haastattelusta toiseen ja ei meitä kuitenkaan kukaan palkkaa, vaikka on koulutusta, kielitaitoa ja kokemusta vaikka muille jakaa.
      Sitten puhutaan, että pitäsi olla pidempään töissä, kuinka se on mahdollista, jos ei ole töitä. Me emme saa sitten joskus, jos elämme sinne asti, mitään eläkettäkään kun työttömyyttä tulee n. 15 vuotta ennen 65. Kuka meidät elättää? Työvoimapula on ihan valetta, sen olen itse huomannut, samoin moni ikäiseni ystävä, jotka ovat myös työttömiä.Kaikki kulut vain nousevat ja nykyinen kokoomushallitus poistaa rikkailta kaikki verot ja maksut, jotta raha menee paremmin rahan luo. Sääliksi käy Suomen sairaita, vammaisia, työttömiä ja vanhuksia, joiden tilanne vain pahenee koko ajan ja valoa ei näy tunnelin päässä ollenkaan. Voi perkele sanon minä, mihin oletkaan Suomi Äiti matkalla???????

    • Vittuuntunut

      Tässä on tullut nyt niin hyvää tekstiä, että tämän pitäsi saada jo meidät kaikki yli 50 v. liikkeelle vastustamaan jotenkin noiden kusipäisten konsulttien ja yritysten mielivaltaa työntekijöiden valinnassa. On se todella kumma, että yritykset eivät enään itse viitsi edes valita työntekijöitään ja toimivat sitten näiden pölkkypäisten konsulttien kanssa yhdessä. Minusta kaikki tällainen ihme pelleily rekrytointi ja siihen liittyvät kaikki paskamaiset juoksuttelut moniin eri haastatteluhin, joiden aikana työnhakijaa halveerataan tavalla tai toisella, pitäsi lain nojalla ehdottomasti kieltää ihmisarvon alentamisena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      379
      2453
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      65
      1890
    3. 154
      1459
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1287
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1221
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      965
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      884
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      862
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      43
      845
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      833
    Aihe