Villakangastakki

Muksis

Löysin aivan ihanan villakangastakin. En ole koskaan omistanut villakangastakkia joten mietin vain että mitenkä kyseistä materiaalia pestään? Joutuuko viemään pesulaan vai voiko heittää koneeseen? Tarttuuko takista paljon karvoja esim. paitaan tai tarttuuko kaikki esim. lemmikkien karvat kiinni takkiin?
Tekisi mieleni ostaa, mutta en oikeen tiedä käytännöllisyydestä edellä mainitsemieni asioiden takia. Vastatkaahan villakangastakin omistajat kannattaako ostos? Tässä tämä ihanuus
http://www.jemifit.fi/epages/jemifit.sf/secd4uXRCRxwAs/?ObjectPath=/Shops/jemifit/Products/nt20/SubProducts/nt20-0016

2

787

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koiran karvat

      Villakangastakkia ei voi pestä koneessa, sillä se kutistuu. Suosittelisin ehdottomasti pesulaa jos haluaa että takki kestää ja näyttää edelleen hyvältä.

      Ja kyllä aika usein koiran ja muut eläinten karvat tarttuvat villakankaiseen takkiin. Riippuu tosin kankaan pinnasta, jos on tosi sileää villakangasta niin ei ehkä tartu niin helposti mutta kovin huokoiseen kankaaseen tarttuu kyllä kaikki. En voi itse esim. käyttää villakangastakkia kuin juhlavaatteena koska eläimiä löytyy kotoa.

      Huomasithan ettei tuota tuotetta ollut varastossa?

    • ......

      Villakangastakki vaatii kemiallisen pesun joten kyllä se pesulaan täytyy viedä. Takeista ei kyllä yleensä tartu vaatteisiin karvoja tms. ja yleensä niiden sisällä on vuori. Elukoiden karvat tarttuvat todella helposti kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      88
      1988
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1800
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      54
      1439
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1395
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      146
      1348
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1272
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1224
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1074
    9. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      975
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      962
    Aihe