Lähin naapurigalaksi, Andromeda lähestyy meidän galaksiamme hirvittävällä vauhdilla. Kun nämä galaksit lopulta törmäävät on se koko aurinkokuntamme loppu. Kai on jotain pakomahdollisuuksia, kai tekniikka siihen mennessä kehittyy niin paljon että ihmiskunta ei tuhoudu?!
Andromeda uhkaa, se on
9
450
Vastaukset
- galaksi.
joten mene lähestymme sitä ei toisinpäin joten andromeda on pulassa emme me
- maitotiellä
Lukasepa tuosta lisää: http://www.avaruus.fi/uutiset/tahdet-sumut-ja-galaksit/linnunrata-on-yhta-iso-kuin-andromeda.html
http://www.nrao.edu/pr/2009/mwrotate/
- kolaria pukkaa
Tai sitten Andromeda huitaisee ohi että heilahtaa ja yhteentörmäys jääpi tapahtumati.
- törmäyksessä
tähtien tai edes tähtijärjestelmien törmäykset ovat erittäin harvinaisia. Jokaisen pienen ainekeskittymän (aurinkokunnan) ympärillä kun on keskimäärin valovuosia tyhjää avaruutta. Ja se "törmäyskin" taitaa kestää useita miljoonia vuosia.
Lähinnä on kysymys siitä, että kaksi galaksia sekoittuu ainakin osin toisiinsa.- Kaaleppi
Saattaa päätyä Aurinko kiertolaisineen jonnekin galaksien välisen avaruuden mustaan tyhjyyteen... Ei kuulosta kivalta. Ihmiskunnan pitää asuttaa mahdollisimman monta aurinkokuntaa ennen törmäystä jotta pienenee riski että koko laji häviää.
- Galaksin
Kaaleppi kirjoitti:
Saattaa päätyä Aurinko kiertolaisineen jonnekin galaksien välisen avaruuden mustaan tyhjyyteen... Ei kuulosta kivalta. Ihmiskunnan pitää asuttaa mahdollisimman monta aurinkokuntaa ennen törmäystä jotta pienenee riski että koko laji häviää.
ulkopuolella oleva aurinkokunta ei pärjäisi. Eivät muut tähdet vaikuta planeetan elinolosuhteisiin. Olisihan se tietysti hiukan ankeaa, kun tähtiä ei näkyisi missään ja lähes kaikki astronomit joutaisivat kortistoon.
- ei ihan vielä
kun se on parin miljoonan valovuoden päässä eikä kulje valonnopeutta...
ehtii ihmisen ovulaatio keretä pitkälle tai loppua.
Ei mäne yöunet- capt.cöpenick*
Siinä vaiheessa kun Andromedan ja Linnunradan uloimmat osat ovat kontaktietäisyydellä, elämä Tellus nimiseltä planeetalta on jo tykkäänään loppunut.
- "törmäykseen"
kuluu niin monta vuotta, että sitä ennen on elämän edellytykset loppuneet maapallolta auringon "sammuessa".
Kaiken lisäksi galakseissa on ns. taivaankappaleiden etäisyydet toisistaan niin suuret, että vaikka ne törmäisivät suoraan - ohituskin voi olla mahdollinen - niin ne menevät vain lomittain ja vain harvoissa tapauksissa joku aurinkokunta saa toisen galaksin taivaankappaleita lähietäisyydelleen.
Ne pakomahdollisuudet maapallolta pitää kehittää jo paljon aikaisemmin, jotta selviydymme auringon reaktorin polttoaineen loppumiselta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283366- 973156
- 763004
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim702928"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532871Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.872646- 352460
- 572311
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432175- 321943