Bilderberg mies kertoi tulevasta

J.Ollila

Jorma Ollila YLE:n haastattelussa, ei hän tietenkään kaikkea puhunut mitä bilderberg eliitti suunnittelee ihmiskunnan tuhoamiseksi mutta parempaa ei tule vaikka lama loppuisi !!!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Bilderberg
Luettelo Bilderberg-kokouksiin osallistuneista – Wikipedia
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_Bilderberg-kokouksiin_osallistuneista
Bilderberg Club
http://www.booknet.fi/tiedot.aspx?Tieto=1009533
Salainen valta: Bilderberg-salaseuran suomalaisia
http://www.suomalaisuudenliitto.fi/vanhatsivut/sana.htm
Bilderberg mainittu EU-parlamentissa!! | Salaliittoteoria | Suomi24.fi
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8647440
1. Alex Jones' Endgame ( Suomeksi / Finnish )
http://www.youtube.com/watch?v=q37CoRrpoxg&feature=PlayList&p=30FD881224A87756&index=0

---------------------------------------------
Yle uutiset 4.12.09 klo:20.30
EU:n tulevaisuustyöryhmän varapuheenjohtajan Jorma Ollilan mukaan paluuta talouskriisiä edeltäneeseen aikaan ei ole. Kun kriisi on aikanaan ohi, maailma on muuttunut pysyvästi.

Ollila arvioi muutoksia ja niiden vaikutuksia Ulkopoliittisen instituutin konferenssissa Helsingissä. Ollilan arvion mukaan EU ei tarvitse uusia toimielimiä eikä lisää toimivaltaa selvitäkseen muutoksista.

- EU:n nykyinen työkalupakki on riittävä, kysymys on siitä, kuinka tehokkaasti sitä käytetään. Kyse on siis poliittisesta tahdosta, hän korosti.
Maailmassa viisi muutosta

Ollila luetteli viisi tekijää, joiden vaikutuksesta talouskriisin jälkeinen maailma on peruuttamattomasti toisenlainen.

- Maailman finanssijärjestelmä uusitaan, maailmanlaajuisen kulutuskysynnän lähteenä velaksi elävä amerikkalainen kuluttaja menettää ensisijaisen asemansa, kansainvälisessä politiikassa valta siirtyy lännestä itään, valtiot velkaantuvat paljon ja nopeasti ja kaikki tämä luo painetta talouden uuteen säätelyyn ja houkuttelee valtioita protektionismiin, Ollila luetteli.

EU:lla on Ollilan mielestä monia heikkouksia, jotka vaikeuttavat sen sopeutumista. Niistä vakavin on väestön ikääntyminen ja siitä johtuva pula ammattitaitoisesta työvoimasta.

Eurooppa kohtaa tämän ongelman samaan aikaan kun energian, raaka-aineiden ja ruuan hinnat nousevat ja vedestä tulee pula. Hän muistutti Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n arviosta, jonka mukaan vuonna 2030 maailmassa käytetään 40 % enemmän vettä kuin nyt.
EU:n oltava häikäilemätön

Lääkkeeksi Ollila tarjoili kolmen kohdan ohjelmaa. Työn tuottavuus on saatava uudelleen nousuun. Yhä useamman eurooppalaisen miehen ja naisen on oltava työmarkkinoiden käytettävissä, ja kaupan ehtoja suhteessa muuhun maailmaan on muutettava EU:n eduksi.

Jälkimmäisen tekijän osalta avainasemassa on energia, jonka suhteen Ollila esitti neljä vaatimusta:

- Energiatehokkuutta on lisättävä heti ja paljon, energiaa on tuotettava kestävällä tavalla ja siirtoverkot uusittava, hiilen talteenoton ja varastoinnin kehittämiseen on investoitava enemmän, ja riippuvuutta tuontienergiasta on vähennettävä. Kaikessa tässä ydinvoima on välttämätön siirtymäkauden ratkaisu.

Lopuksi Ollila kehotti EU:ta hyödyntämään häikäilemättä johtajan asemaansa taistelussa ilmastonmuutosta vastaan. Hän muistutti, että 45 % kansainvälisen kaupan piirissä olevasta vihreästä teknologiasta valmistetaan EU:n alueella. Silti amerikkalaiset investoivat siihen jo nyt enemmän kuin eurooppalaiset.

YLE uutisille antamassaan haastattelussa Ollila arvioi EU:n mahdollisuuksia pärjätä uudessa kilpailutilanteessa - katso haastattelu.
http://www.yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2009/12/ollila_talouskriisi_muuttaa_maailmaa_pysyvasti_1241009.html

http://areena.yle.fi/player/index.php?clip=596315&language=fi

4.12.09
klo.20.30 uutiset ollilan haastattelu 13min 30s jälkeen
http://areena.yle.fi/video/597003

YLE Uutiset / Jarmo Mäkelä

13

1052

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rubyo

      Se jäi tuosta lauantaiaamun tv-haastattelusta mieleen, miten vaivaantuneesti mies elehti toimittajalle. Hassua viittomakieltä ja puhetta samaan aikaan sekä katsekontaktin pakoilua.

      • ...........

        On Jorma Ollilla ! ja Stubilla

        Mies elää maassa jossa valtaosa kuuluu kristinuskonnon evlut suuntaukseen, ja hän on vapaamatkustaja ja heinäsirkka joka syö maansatoa.

        Hänellä on... Mukava eläää vielä "suht rauhallisessa" maassa mutta voimiensa ja varallisuuden mukaan hän ei osallistu kansakunnan rakentamiseen vaan pistää hoviväkensä kanssa ihmisten kannettavaksi vaikeesti kannettavia taakkoja mutta ei koske itse niihin sormellakaan.


      • oikeinhyvä
        ........... kirjoitti:

        On Jorma Ollilla ! ja Stubilla

        Mies elää maassa jossa valtaosa kuuluu kristinuskonnon evlut suuntaukseen, ja hän on vapaamatkustaja ja heinäsirkka joka syö maansatoa.

        Hänellä on... Mukava eläää vielä "suht rauhallisessa" maassa mutta voimiensa ja varallisuuden mukaan hän ei osallistu kansakunnan rakentamiseen vaan pistää hoviväkensä kanssa ihmisten kannettavaksi vaikeesti kannettavia taakkoja mutta ei koske itse niihin sormellakaan.

        just noin...


    • Ollila ja Stubb

      Ollila ja Stubb ovat näitä Rothschildien luottoagentteja, ja kun tietää, että Rothschildit eivät ole ihmisiä, vaan heitä hallitsee reptiliaani entiteetit, niin voi vetää johtopäätökset.

      Ollila on Bilderbergin lähes vakivieras.
      Tiedättekö muuten, mikä yhdistää Jorma Ollilaa ja Alexander Stubbia, se on Rothschildien opinahjo, nimittäin London School of Economics.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/London_School_of_Economics

      Ollila ja Stubb kumpikin käyneet ko. koulua.
      Ei ole sattumaa, että Stubbista tuli ulkoministeri, eikä sattumaa, että Ollilasta tuli Nokian pääjohtaja, ja nykyäänhän Ollila on Shellissä, jolla on vahva Rothschild yhteys.

      Nämä hymyilevät paljon ja leveästi, mutta ainakin minun mielestäni heistä puuttuu täydellisesti kaikki lämpö, ihmismäisyys.
      http://www.ksml.fi/multimedia/dynamic/00061/6142755_jpg_61527b.jpg

      http://suomenkuvalehti.fi/s/files/vanhat/library/images/Ollila2.jpg

      http://img.mtv3.fi/mn_kuvat/mtv3/viihde/555_px_leveat_kuvat/619476.jpg

      Sanalla sanottuna, täysin feikki hymyä.

      • BBerg

        Miksi lie päätyneet ko hommiin, onko vain sattumaa?
        Mikä osa Vanhasella?
        Syrjäyttääkö Halosen?
        Stubilla outo hymy , ei mitenkään lämminhenkinen kaveri.


      • JOllila

        Olen huomannut saman kuin sinä.

        Heillä on vilpillinen, ivallinen ja ylimielinen asenne ja olemus muita kohtaan. Varsinkin köyhiä ja huonoosaisia kohtaan, ovat varakkaimmista perheistä.

        Ei ketään joka on kristitty siis uskova voi olla yrittäjien EK järjestössä, kokooomus tai porvari puolueiden jäsenenä (sdp,kesk,kok,rkp,vihr) ja saman aikaa uskovien siis kristittyjen Morsiusseurakunnan jäsen.


      • jfdjhgf

        "Ei ole sattumaa, että Stubbista tuli ulkoministeri, eikä sattumaa, että Ollilasta tuli Nokian pääjohtaja,"


        Totta! Ja oneksi noihin hommiin ei valitakkaan arvalla, vaan kykyjen mukaan!


      • every dog
        jfdjhgf kirjoitti:

        "Ei ole sattumaa, että Stubbista tuli ulkoministeri, eikä sattumaa, että Ollilasta tuli Nokian pääjohtaja,"


        Totta! Ja oneksi noihin hommiin ei valitakkaan arvalla, vaan kykyjen mukaan!

        Sauli Niinistöä haastatellaan Iltasanomissa presidentin valtaoikeuksista. Mies sanoo suoraan tahtovansa korvata nykyisen elämäntavan uudella illuminaatin maailmanjärjestyksellä!

        "- Miksi ylläpitää sitä instituutiota sitten? Siirryttäisiin kerralla ihan uuteen maailmaan."

        Harva muuten tietää että Sauli Niinistö polveutuu samasta liskoveristen sukuhaarasta kuin mm. prinssi Chrales, Ruotsin kuningasperhe ja monet mustalaiset tangokuninkaalliset.


      • Don Mega
        jfdjhgf kirjoitti:

        "Ei ole sattumaa, että Stubbista tuli ulkoministeri, eikä sattumaa, että Ollilasta tuli Nokian pääjohtaja,"


        Totta! Ja oneksi noihin hommiin ei valitakkaan arvalla, vaan kykyjen mukaan!

        vitut minkään kykyjen vaan suhteiden kautta. heilläkin varmasti on kykyjä enemmän kun tarpeeks mutta niin on monella muullakin. luuletko että stubb on paras mahollinen kaveri tähän hommaan koko suomessa? tuskinpa on


    • hehhehh

      Lopuksi Ollila kehotti EU:ta hyödyntämään häikäilemättä johtajan asemaansa taistelussa ilmastonmuutosta vastaan. Hän muistutti, että 45 % kansainvälisen kaupan piirissä olevasta vihreästä teknologiasta valmistetaan EU:n alueella. Silti amerikkalaiset investoivat siihen jo nyt enemmän kuin eurooppalaiset.
      ---- nythän tuo ilmastoasia ei ole totta... eikö ollila ole perillä totuudesta...bisneksentekoko ohjaa ajattelua?
      http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=16408

    • Davincekoodi 2012

      ja nyt tuo Juhta Urbilainenkin on Amerikassa Vapaamuurari/Bildenberg kokouksessa, jonka kokouksen sisällöstä ei tulla kertomaan mitään yksityiskohtaia julkisuudessa.

    • teatteria_kansalle

      Ja nyt Suomen vihatuimmat porvarit Anne Berner ja Björn Wahlroos on 1.6.2017 alkaneessa Bilderberg kokouksessa, kas kummaa. Bilderberg-Ollilan tapaan Berner sattuu ajamaan Suomeen SIM-korttipaikannuspohjaista autojen seirantajärjestelmää sekä haluaa yksityistää tiestön. Kummaa sattumaa.
      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14874981/no-tulihan-se-sielta-taas-------

      Björn Wahlroos ja Anne Berner osallistuvat vaikutusvaltaisten henkilöiden Bilderberg-kokoukseen
      http://www.hs.fi/politiikka/art-2000005235651.html

    • IhaVähäPessimisti

      Suomen kansallisomaisuuksista on myymättä enää tieverkot ja pohjavedet.
      Tiestö myydään vuoteen 2025 mennessä.

      Koko Suomi tulee myös vielä juomaan maksullista pullovettä, saattepa nähdä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      125
      7789
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      41
      4471
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      43
      4008
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      410
      2085
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      78
      1757
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1497
    7. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1488
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      198
      1294
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1158
    10. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      32
      1117
    Aihe