Ydinasiaa aamun televisiossa

...

Huomenta Suomessa pitäisi tulla aamun aikana juttua mm. rikastetusta uraanista (20 % U-235 käytetään myös tutkimusreaktoreissa) yms. Saa nähdä mitä kaikkea ottavat esille.

4

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20% rikastettu uraani on IAEAn määritelmän mukaan korkeasti rikastettua, ja aseasiantuntijoiden mielestä sillä saa jo käytännöllisen kokoisen ydinaseen. Siksihän jokin aika sitten häly nousi siitä, että Iran ilmoitti nostaneensa uraanin rikastusasteeen 20%:iin.

      Tämä tiedoksi niille, jotka vielä uskovat, että ydinaseeseen vaaditaan 90% U235-aste.

      • Lastaaja

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Ydinase
        " Jotta uraani kelpaisi atomipommiin, sitä on rikastettava siten, että se sisältää halkeamiskelpoista U-235:ttä ainakin noin 93,5 %. Yli 80 % rikastettua uraania sanotaan vahvasti rikastetuksi uraaniksi."

        Lisähuomautus, Uraanin rikastusasteella 20% ei ole mitään erityistä merkitystä. Ydinaseen voi tehdä myös niin, että siinä ei ole yhtään uraania.


      • Menikö jokin pätkä ohi Huomenta-Suomi-lähetyksessä? Uraanista ja nimenomaan Iraanin uraanista kertoi STUKin pääjöhtaja. Hänen mielestään Iran ei tarvitse uraanirikastamoita siviiliydinvoimaloihin, vaan voi ostaa niihin tarvitemansa polttoaineen esimerkiksi Venäjältä.

        Siis: ydinvoiman omavaraisuus ei ole kaikille sallittua.

        Tuo on yksi esimerkki siitä, miten monipuolisesti ydinvoima on kestämätöntä kehitystä.


      • ...
        Vastaaja kirjoitti:

        Menikö jokin pätkä ohi Huomenta-Suomi-lähetyksessä? Uraanista ja nimenomaan Iraanin uraanista kertoi STUKin pääjöhtaja. Hänen mielestään Iran ei tarvitse uraanirikastamoita siviiliydinvoimaloihin, vaan voi ostaa niihin tarvitemansa polttoaineen esimerkiksi Venäjältä.

        Siis: ydinvoiman omavaraisuus ei ole kaikille sallittua.

        Tuo on yksi esimerkki siitä, miten monipuolisesti ydinvoima on kestämätöntä kehitystä.

        Ainakin yksi videoleike on katsomossa:

        http://www.katsomo.fi/?treeId=103
        "Huonosti vartioitu ydinmateriaali pois" (13.4.)
        Presidentti Obaman huolena on ydinmateriaali ja -aseet, joita ei kunnolla vartioida. Ne voivat päätyä terroristien käsiin.

        Haastateltavana oli:

        Jukka Laaksonen, pääjohtaja
        Säteilyturvakeskus


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      132
      3144
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2981
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1936
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1579
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1427
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      984
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      968
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      11
      890
    Aihe