Ydinasiaa aamun televisiossa

...

Huomenta Suomessa pitäisi tulla aamun aikana juttua mm. rikastetusta uraanista (20 % U-235 käytetään myös tutkimusreaktoreissa) yms. Saa nähdä mitä kaikkea ottavat esille.

4

292

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20% rikastettu uraani on IAEAn määritelmän mukaan korkeasti rikastettua, ja aseasiantuntijoiden mielestä sillä saa jo käytännöllisen kokoisen ydinaseen. Siksihän jokin aika sitten häly nousi siitä, että Iran ilmoitti nostaneensa uraanin rikastusasteeen 20%:iin.

      Tämä tiedoksi niille, jotka vielä uskovat, että ydinaseeseen vaaditaan 90% U235-aste.

      • Lastaaja

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Ydinase
        " Jotta uraani kelpaisi atomipommiin, sitä on rikastettava siten, että se sisältää halkeamiskelpoista U-235:ttä ainakin noin 93,5 %. Yli 80 % rikastettua uraania sanotaan vahvasti rikastetuksi uraaniksi."

        Lisähuomautus, Uraanin rikastusasteella 20% ei ole mitään erityistä merkitystä. Ydinaseen voi tehdä myös niin, että siinä ei ole yhtään uraania.


      • Menikö jokin pätkä ohi Huomenta-Suomi-lähetyksessä? Uraanista ja nimenomaan Iraanin uraanista kertoi STUKin pääjöhtaja. Hänen mielestään Iran ei tarvitse uraanirikastamoita siviiliydinvoimaloihin, vaan voi ostaa niihin tarvitemansa polttoaineen esimerkiksi Venäjältä.

        Siis: ydinvoiman omavaraisuus ei ole kaikille sallittua.

        Tuo on yksi esimerkki siitä, miten monipuolisesti ydinvoima on kestämätöntä kehitystä.


      • ...
        Vastaaja kirjoitti:

        Menikö jokin pätkä ohi Huomenta-Suomi-lähetyksessä? Uraanista ja nimenomaan Iraanin uraanista kertoi STUKin pääjöhtaja. Hänen mielestään Iran ei tarvitse uraanirikastamoita siviiliydinvoimaloihin, vaan voi ostaa niihin tarvitemansa polttoaineen esimerkiksi Venäjältä.

        Siis: ydinvoiman omavaraisuus ei ole kaikille sallittua.

        Tuo on yksi esimerkki siitä, miten monipuolisesti ydinvoima on kestämätöntä kehitystä.

        Ainakin yksi videoleike on katsomossa:

        http://www.katsomo.fi/?treeId=103
        "Huonosti vartioitu ydinmateriaali pois" (13.4.)
        Presidentti Obaman huolena on ydinmateriaali ja -aseet, joita ei kunnolla vartioida. Ne voivat päätyä terroristien käsiin.

        Haastateltavana oli:

        Jukka Laaksonen, pääjohtaja
        Säteilyturvakeskus


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      42
      7109
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      114
      3855
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3806
    4. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      56
      2056
    5. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      250
      1991
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1900
    7. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      2
      1822
    8. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      42
      1699
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      31
      1354
    10. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      78
      1283
    Aihe