Helluntaikirkon eettis-opillisen toimikunnan sihteeri Esa Hyvönen kirjoitti näin RV 37 (15.9.2010) lehdessä.:
”Yksilön, yhteisön vai uhrin etu ?
Yleisesti luottamukseen perustuvan aseman väärinkäyttö - tai sen epäilyskin yhteisössä - ei ole ainoastaan kolhu yksilön itsensä, vaan koko yhteisön moraaliseen omaantuntoon. Toisinaan syyttömätkin epäilyn alaiset joutuvat vetäytymään yhteisön edun vuoksi asemastaan, kunnes julkinen luottamus on hankittu takaisin.
Entä voiko syylliseksi todettu palata takaisin luottamusasemaansa sovitettuaan teon ? Yleisesti ei, vaikka rikkonut katuisi ja tekisi parannusta. Miksi näin ? Siksi, että katumus ei poista yhteisön kollektiivista kokemusta osallisuudestaan pahaan, puhumattakaan yksittäisten uhrien kärsimyksistä.
Esimerkiksi syyllisyys katolisen kirkon piirissä tapahtuneesta lasten hyväksikäytöstä on levinnyt kirkon sisältä koko ympäröivän yhteisön kollektiiviseksi huonoksi omatunnoksi. Uhrien elämä on mennyt pilalle! Katolisen kirkon papeille, jotka havaitaan syyllisiksi, ei voida sallia enää paluuta virkaansa. Muutoin koko yhteisön moraalinen omatunto kolkuttelisi ja moraali rappeutuisi entisestään.”
Ristin Voitto 37 mölähti
4
999
Vastaukset 4
- salmisensylyvi....
Mites sitten hellareissa.Saarnaaja langenneenakin saarnaa.Miten tällainen eroaa sitten muista kirkoista,
siis käytäntönä?Pahantekijä jatkaa..sekö on oikein?- Akaatti
pedofiilit saavat paikkansa takaisin, mutta rikoppa avioliitto normeja, et saa anteeksi enää koskaan? Sellainen moraali?
- on nähty
T. P. asiaan on nyt nähty.
Virallista julkilausumaa helluntaikirkko ei sitten vaivautunut antamaan, mutta julkaisivat sentään lehdessään asiallisen kirjoituksen, jossa arvovaltainen helluntaikirkkoa edustava kirjoittaja totesi, ettei luottamuksen menettäneen pastorin sallita palata takaisin virkaansa. Kirjoitus oli hienotunteinen, eikä asioita käsitelty nimiä mainiten.- Vastaavavoima
Jumalan Sana on tässä selvä ja kirkas, kukaan ei voi ohittaa Jeesuksen joka on Rakkaus ja ajettele kaikkien parasta, myös syntisen synnin tekijän.
Jeesus sanoo:
Matt. 18:6 Mutta joka viettelee yhden näistä pienistä, jotka uskovat minuun, sen olisi parempi, että myllynkivi ripustettaisiin hänen kaulaansa ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen.
Ei kait yksikään uskova voi ajatella että Herran sanat olisivat liian rajut ? Ei, mutta Paavali on hieman varovaisempi, sillä hän, Paavali ei tiedä kaikkea kuten Jeesus.
Paavali sanoo:
1. Kor. 5:5 Herran Jeesuksen nimessä hyljättävä saatanan haltuun lihan turmioksi, että hänen henkensä pelastuisi Herran päivänä.
Asia yhteys on juuri sama. eli haureelliset ja häpeälliset teot.
Myös Paavalin käsky on täynnä rakkautta: että henkensä pelastaisi.
Lopunaikana siis totisesti pidetään Jumalan Sanaa pilkkana ja sen kautta itse Jumalaa.
en mitään sano, jos ulkopuoliset, se on jumalattomat jotka eivät Jumalasta tiedä tahi välitä, mutta nyt on kyseessä Herran palvelijat, tahi sellaiset jotka tekeytyvät heiksi palkan toivossa. tahi vielä pahempaa, sen tarjoamien tilaisuuksien takia.
Herra armahtakoon heitä ja meitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3881589Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan841071Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94942Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63859Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49768Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43765- 60730
- 121725
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10688- 39669
- 57636
- 50626
- 45567
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 33555
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33548Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85508- 82497
- 49493