smurffi2

Rekkakuski joka saa elantonsa maantietä koluamalla.Asfaltilla on tullu työnpuolesta liikuttua yli 1 milj. kilometriä kuitenkin vielä jaksaa painaa ja innostusta on.
Etsin vierelleni tyttöä/naista jonka viereen olisi mukavaa illalla kömpiä ja aamulla herätä.Oon liikkeellä ihan etsimäsä tosirakkautta ja oikeaa suhdetta.
Elikkäs kiltti,huumorintajuinen ja luotettava tyyppi olen joka ei ole vielä löytäny itselleen kultsia.Vapaat tytöt/naiset saa kirjoitella ja lähestyä.Ehdoton tasa-arvon kannattaja joten annan aloitteen naisille enkä itse lähesty vaan annan naisen iskeä.
Postia saa laittaa osoitteeseen:[email protected]
Suosikkibändit/artistit: DJ Bobo, Basshunter, Lou Bega
Suosikkileffat: Poliisiopistot, James Bondit
Lempikirjat: Sven Hassel:in kirjat, Aku Ankat
Vapaa-aikanani: Otan lunkisti
Katson tv:stä mieluiten: elokuvia
En pidä: Umpihumalaisista, Kännikuskeista
Parhaat matkakohteet: Australia ja Norja
Ruoka & juoma: Pizza, Lehtipihvi, Kermaperunat ja lisäksi oikeastaan kaikki kotiruoka
Linkit: http://www.koirat.com, http://www.foreca.fi, http://www.kaukokiito.fi, http://www.scania.fi, http://www.tiehallinto.fi, http://www.v8power.nl, http://www.020300200.com
Koulutus: Ammattikoulu
Ammatti: Teollisuus/käsityöläinen
Työskentelen: Autonkuljettaja
Ase tai siviilipalvelus: Vekarajärvi,Jääkäriprikaati
Siviilisääty:Sinkku
Lapset: Kyllä vielä joku päivä toivottavasti.Löytyis vaan hyvä äiti niille.
Messenger: [email protected]
Hakusanat: rahtari, sinkku, mies, jyväskylä, tositarkoitus, tumma, kiltti
- 4-sarjan ns.tyyppivikaa on että hytin puslat ja-iskarit kuluu aika nopeesti vaihtokuntoon ja sen huomaa just tosta vinoudesta ja kolinasta kuopissa.
Muuten todella hyvä vehje varsinkin mallisarjan viimeset.
Paras auto millä olen ikinä ajanut vaikka senjälkeen on alla ollut uutta scaniaa,volvoa,ivecoa,renua ja mersua.Mikään ei ole voittanut vanhaa scaniaa.
Ensimmäinen 550 000 km meni että tartti korjata vaan:komboundi,tuulettajan hihna,webaston sytytin ja opticruisen alipainesylinteri(meni takuuseen koska valmistusvirhe).
Nyt olen etsinyt vastaavaa autoa että ostaisin itselleni ns.terapia-autoksi ja projektiksi. - Itelläni on samajuttu.Profiili on ollut treffipalstalla melkein alusta lähtien enkä ole saanut yhtäkään vastausta.
On mennyt jo usko täysin kokojuttuun mutta annan sen olla siellä kuitenkin.
Olen laittanut treffi-ilmoituksen kaikille tuntemilleni palstoile ja tulos on jokapaikassa sama:Vastauksia 0kpl.
Enää ei huvita edes kirjoittaa naisille kun tietää ettei kukaan vaivaudu vastaamaan mitään. - Kyllä vain oli välimatkaakin jopa poliisien mielestä tarpeeksi eli noin 80 metriä.
Samoin arvioivat välimatkaksi vastaantulleetkin.
Ei siltikään auttanut.Mutta pointtina tässä on nyt kuitenkin se mistä oli alunperinkysymys:Peräänajaja ei aina ole automaattisesti syyllinen.Tässä ei nyt välimatkasta ollu mitään puhetta. - Itsellenikin on tapahtunut vastaavaa tosin kyseessä ei ollut"kotiliikennepoliisi)vaan puhtaasti vieraspaikkakuntalainen joka oli eksyksissä.
Hän päätti sitten lyödä jarrut lukkoon vasemmalle kaartuvassa ylämäessä keltaisenviivan kohdalla ja vielä lisänä molemmillapuolilla oli kaiteet koska alla kulki kävelytie.
Minä sitten koetin saada pysähtymään mutta mahdotonta...mieti siinä sitten vaihtoehtoja:Ajaa perään,väistää vastaantulevan aura-auton keulaan vai vetäistä kaiteista kävälytielle jossa oli ihmisiä.
Ennenkun tartut pikkuseikkoihin niin kyllä nopeus oli olosuhteitten mukainen(tiellä 80kh/h)70km/h,kuorma oli laillinen 12tonnia vaneria ja 4tonnia kemikaaleja(olisi saanut laillisesti ottaa 19,5tonnia kuormaa).
Asia meni oikeuteen jossa 4 todistajaa kertoi tilanteen kuten olivat nähneet.Jyväskylän käräjäoikeuden tuomio:Syytön tapahtuneeseen. Perustelut:-Kuljettaja ei mitenkään voinut edes ajatella että kyseinen henkilöauto pysähtyisi sellaisessa paikassa keskelletietä ilman näkyvästi havaittavaa syytä jolloin ei voinut mitenkään varautua tapahtuneeseen.Kuljettaja teki kaiken mikä oli inhimillisesti mahdollista estääkseen tapahtuneen mistä asiassa on kuultu 4 todistajaa. - Kyllä sen muuten huomaa ja tosi helposti.
Sitäpaitsi rekat eivät saa kulkea 90km/h vaan rajoitin antaa suurimmaksi nopeudeksi 89km/h.
Pilkunviilausta mutta kuitenkin.
periaatteena itselläni ainakin on:Tavaralla voi olla kiire mutta minulla ei!Hölmöhän sitä hätäilee kun ollaan tuntipalkalla.Mitäs se mulle kuuluu jos tavara ei ehdi.Päivähän se on huomennakin ja kulkeehan noita muitakin autoja. - Tossa asiassa olet muuten täysin väärässä.Kyllä se rekka ja perävaunu lähtee heittelehtimään myös 80km/h nopeudessa kokemusta sattuu olemaan.
Toissatalvena mult iteltäni lähti kärry veteleen pitkin penkkoja ja kaadellen auraustolppia vuoroin vasemmalta vuoroin oikealta nopeuden ollessa 71km/h.Kaiken sai aikaan suhteellisen vaatimaton tuulenpuuska joka heitti perävaunua talvisella tiellä kun tulin metsäosuudelta peltoaukealle.
Ainoa keino silloinkin oli oikaista yhdistelmä oli tallata kaasulle ja toivoa vaan parasta.Onneksi oikeni koska juuri kun yhdistelmä oli oiennut ja palautunut hallintaan vastaan sattui tulemaan linja-auto. - Olen itekin törmänny vastaaviin tilanteisiin mutta useimmiten niissä on ollut mieskuljettaja.
Olenkin ajatellut että nykyajan ihmiset taitavat olla jäykkäniskoja kun ei pystytä katsomaan peilistä että joko ollaan reilusti ohitettavan edellä ja kaistalle paluu olisi turvallista.
Olen tehnyt 2kertaa että olen surutta jatkanut hidastamatta ja väistämättä tuumaakaan kun ohittaja on lähtenyt selvästi jo palaamaan kaistalleen vaikka ei ole ollut autoni edellä.Kummallakin kerralla ohittaja onb joutunut maksamaan autoni korjauskulut.Viimeisin tällainen tapahtui 2viikkoa sitten kun nais(harvinaista)autoilija siirtyi kylkeeni(etukulmani painui ohittajan pelkääjänpuoleisesta etuovesta sisään).Poliisi vaan totesi paikanpäällä että syy ei ole minussa vaan täysin toisen autoilijan.
Pitäisiköhän nykyautoihinkin laittaa rekkojen peruutuspeilit jos se auttaisi että NIITÄ OPITAAN MYÖS KÄYTTÄMÄÄN!!!!Ne eivät ole autoissa koristeena!!!!!!! - Sinkkuna sitä elelee moni muukin rahtari mitä tiedän.Osasyynä taitaa olla nää jutut mitä liikkuu rekkamiehistä.
ihmettelen vaan miks ne vanhat tarinat on juurtunu viel nykyaikanakin ihmisten päähän että rahtareilla muka olis naisia jokakaupungissa.
Olen itekin törmänny sellaseen ja siks kai itekin oon pysyny vapaillamarkkinoilla.Tuntuu olevan kaikkein varminkeino karkottaa nainen sanomalla olevansa rekkakuski.
Ite en kyl edes vois kuvitellakaan pettäväni toista mutta sellast ei vaan haluta uskoo ammatin takia. - Eikä muuten lämpene kone yhtään normaalia enempää vaikka ajaisikin hieman kovempaa ja raskaammalla jalalla.
Kokemusta nykyisestä ajokista 2,7v ja 479000km kulutus keskiverroin 37,4-38,3L/100km - Haluaisin nyt sanoa asian joka varmasti jakaa mielipiteitä.
Scanian turbocombound moottorien esitteessä sanotaan:"Parhaan taloudellisen tuloksen saavuttamiseksi kun nopeus alkaa pudota paina hieman lisää kaasua.Lyhyesti sanottuna nämä moottorit pitävät hieman raskaammasta kaasujalasta.
Nopeuden pudotessa anna kierrosten pudota noin 1200-1000rpm ennen vaihtamista.Nämä moottorit ovat myöskin erittäin vääntäviä."
Nuo olivat suora lainaus Scanian esitteestä.
Todisteet kertovat ettei se taloudellisuus riipu aina kierroslukumittarin pitämisestä vihreälläalueella. - Kummassakin on me hyvät-ja huonotpuolensa.Ite mitä olen Volvolla ajellu niin penkki ei ainakaan ole luotu mun takamukselleni.Jostain syystä en saa sitä säädettyä siten ettei takamus puudu.Toinen huonojuttu on se että en saa pitkänämiehenä säädettyä rattia tarpeeksi alas.
Ajan työkseni Scanial ja siinä taas penkki ja ratti säätyy juuri kuten haluankin.Äänentoistoon Volvo taas on paneutunut paljon paremmin Scaniaan verrattuna.
Eikös se monesti mene että siitä oppii eniten pitämään millä enimmäkseen ajaakin.Kummassakin on yksilöitä hyviä ja huonoja. - Ei kyl ole oikein maksaa sille yhtään mitään.Kyl porukka tuki siinä ihan oikein kun pisti sen puulaakin saartoon koska meno siellä on aivan jotain käsittämätöntä.
Työsopimuksia ei tehdä koskaan pitempään kun 3kk kerrallaan sit mies ulos ja soitetaan parin kolmenviikon päästä että haluisko tulla taas hommiin sit taas uus 3kk:n sopimus.
Urakalla siel saa ajaa eikä missään lasketa ajo-ja lepoaika säädöksiä kun tehdään aikatauluja.
Palkatkin enimmäkseen saa mitä saa ja tiliä saa soitella perään kun puuttuu tunteja tai muita vastaavia.
Ite lusin siellä muutaman vuoden ennenkun tulin järkiini ja lähdin kytkemään.Ei muuten tarttenu miettiä kahtakertaa kun muualta avautu työpaikka vaihdanko vai enkö.
Älkää ny Teljän kannattajat suuttuko mutta kerroin vaan tosiasioita mihin ite törmäsin. - Tietysti varoitan vastaantulevia jos siitä on mahdollisesti vaaraa heille.
Helpottaa reilusti varautumista tilanteeseen kun on saanut etukäteisvaroituksen vaikka ei varmasti tiedäkään millainen tilanne edessäpäin odottaa.Onneksi nykyäänkin monesti saa varoitukset ammattikuskien keskuudessa la-puhelimilla.