Olen kuullut, että kulmakarvojen yläpuolelta ei saisi nyppiä, koska kulmakarvat "laskeutuisivat".
En siis halua pilata kulmakarvojani, mutta nimenomaan kulmakarvojen yläpuoli on huonon näköinen. Miten trimmata niitä, ilman kulmakarvojen laskeutumista?
En siis halua pilata kulmakarvojani, mutta nimenomaan kulmakarvojen yläpuoli on huonon näköinen. Miten trimmata niitä, ilman kulmakarvojen laskeutumista?
Vastaukset 2
Vanhimmat
ihailtavaa kuinka mies haluaa pitää huolta ulkonäöstään :)
piirrä valkoisella kajaalilla apuviivat kulmakarvojesi reunoja seuraten. jos olet tyytyväinen muotoon, niin nypit häiritsevät karvat kajaalin kohdalta ja ulkopuolelta.
kun piirrät kajaalilla nuo reunat, niin saat samalla hieman osviittaa miltä lopputulos tulee näyttämään.
olen vähän huono selittämään, mutta youtubesta luulisi löytävän avittavia videoita tähän :)
kyllä ne karvat takaisin kasvaa vaikka mönkään menisikin. aloita nyppiminen varovaisemmin jos arveluttaa. tai kokeile höylällä.
Saa trimmata yläpuoleltakin, jos siellä on oikeasti ylimääräisiä karvoja. Älä kuitenkaan nypi liian läheltä kulmakarvojen omaa linjaa.
Ekaksi kannattaa siistiä kulmakarvojen väli, karvaisilla miehillä joskus esiintyvä "unibrow" on kamala. :) Sitten alapuolelta ja yläpuolelta sopivasti. Kannattaa aloittaa varovasti selvistä hajakarvoista ja jatkaa hommaa vaikka toisena päivänä. Katso välillä kauempaa peilistä että et innostu nyppimään liian läheltä kulmien linjaa. Näyttää pahalta jos nyppii liikkaa. :)