Hyppy pää edellä korkealta

Tåmppa

Tarvis pari vinkkiä, jotta uskaltais tulla kympistä alas pää edellä. 5 ja 7sta olen kyllä hyppinyt, mutta joskus tuntuu että paikat hajoaa, kun kädetkään ei pysy edessä veteen tullessa, vaan retkahtavat miten sattuu.

Eli lähinnä: miten teillä on kädet, nyrkissä, toisella kädellä kiinni toisesta ranteesta/peukalosta??? Vaiko erillään?

Olisiko muita käytännön vinkkejä, jottei tarvi kantapään kautta lähteä hakemaan?

5

1013

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harjoittele vaan matalemmista korkeuksista, sitten kun pysyy siinä kroppa hallinnassa (tulet suoraan, mahdollisimman pienestä reiästä veteen), niin pikku hiljaa ylemmäs. Itse en tosin ole mikään suuri uimahyppyjen ystävä, mutta matalammalta hypättäessä yleisiä tapoja ovat mm. kämmenet päällekkäin hyppääminen (itse hyppään siten, että oikea kämmen on vasemman päällä, sormet tukeutuvat vasurin sormiin ja oikean käden peukalolla pidetään paketti kasassa). Olkapäiden lähellä kädet tukeutuvat päähän, eli hauikset painetaan suurin piirtein korviin. Ihan uimahyppääjien tempuista en tosin tiedä.

      Vakitreenihallissa tosin ei aikuinen hyppää suoraan alaspäin, kun allas on tasamatala (startin harjoittelukin on mahdollista vain harjoitusvuorolla, ei asiakkaille).

    • diver_1111

      Toisella kädellä toisen käden kämmenestä kiinni (peukalon ja etusormen "kulma" vastakkain, ei siis ranteesta kiinni) ja AINA kämmen edellä veteen. Silloin siihen veteen tulee sellainen reikä eikä satu muualle ja varmasti pysyy kädet yhdessä.

      Muistat vain pitää pään käsien välissä (korvat käsien välissä) ja kyynärpäät lukkoon! Muuten sattuu.

    • marjo98

      ite teen sillai et ekaks otan kiinni vasemman käden peukalosta, ja sitte vasen käsi oikeen päälle. sitte laitan laiturin yms. laidalle oikeen jalan varpaat ja hyppään.

    • Ei uimari

      Miksi uimahyppääjät heittävät rätin alaa ennen hyppyä?

      • dfklnbdfklnb

        Hmm en ole pannut merkille tuollaista tapaa mutta itsekin tykkäisin jotenkin roiskauttaa vedenpintaa näkyvämmäksi ennen hyppyä. Teen jonkun verran uimahyppyjä mutten ole mikään oikea uimahyppääjä. Veden ehtii vilaukselta näkemään tempun lopussa ja siinä ehtii vielä säätämään asentoa miten veteen menee joten tärkeää olisi olla veden pinta hyvin näkyvissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2288
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1578
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1563
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1254
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1251
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1131
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      226
      975
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      926
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      833
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      819
    Aihe