Hyppy pää edellä korkealta

Tåmppa

Tarvis pari vinkkiä, jotta uskaltais tulla kympistä alas pää edellä. 5 ja 7sta olen kyllä hyppinyt, mutta joskus tuntuu että paikat hajoaa, kun kädetkään ei pysy edessä veteen tullessa, vaan retkahtavat miten sattuu.

Eli lähinnä: miten teillä on kädet, nyrkissä, toisella kädellä kiinni toisesta ranteesta/peukalosta??? Vaiko erillään?

Olisiko muita käytännön vinkkejä, jottei tarvi kantapään kautta lähteä hakemaan?

5

1166

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harjoittele vaan matalemmista korkeuksista, sitten kun pysyy siinä kroppa hallinnassa (tulet suoraan, mahdollisimman pienestä reiästä veteen), niin pikku hiljaa ylemmäs. Itse en tosin ole mikään suuri uimahyppyjen ystävä, mutta matalammalta hypättäessä yleisiä tapoja ovat mm. kämmenet päällekkäin hyppääminen (itse hyppään siten, että oikea kämmen on vasemman päällä, sormet tukeutuvat vasurin sormiin ja oikean käden peukalolla pidetään paketti kasassa). Olkapäiden lähellä kädet tukeutuvat päähän, eli hauikset painetaan suurin piirtein korviin. Ihan uimahyppääjien tempuista en tosin tiedä.

      Vakitreenihallissa tosin ei aikuinen hyppää suoraan alaspäin, kun allas on tasamatala (startin harjoittelukin on mahdollista vain harjoitusvuorolla, ei asiakkaille).

    • diver_1111

      Toisella kädellä toisen käden kämmenestä kiinni (peukalon ja etusormen "kulma" vastakkain, ei siis ranteesta kiinni) ja AINA kämmen edellä veteen. Silloin siihen veteen tulee sellainen reikä eikä satu muualle ja varmasti pysyy kädet yhdessä.

      Muistat vain pitää pään käsien välissä (korvat käsien välissä) ja kyynärpäät lukkoon! Muuten sattuu.

    • marjo98

      ite teen sillai et ekaks otan kiinni vasemman käden peukalosta, ja sitte vasen käsi oikeen päälle. sitte laitan laiturin yms. laidalle oikeen jalan varpaat ja hyppään.

    • Ei uimari

      Miksi uimahyppääjät heittävät rätin alaa ennen hyppyä?

      • dfklnbdfklnb

        Hmm en ole pannut merkille tuollaista tapaa mutta itsekin tykkäisin jotenkin roiskauttaa vedenpintaa näkyvämmäksi ennen hyppyä. Teen jonkun verran uimahyppyjä mutten ole mikään oikea uimahyppääjä. Veden ehtii vilaukselta näkemään tempun lopussa ja siinä ehtii vielä säätämään asentoa miten veteen menee joten tärkeää olisi olla veden pinta hyvin näkyvissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      16
      2958
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2557
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1423
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1340
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1231
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      979
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      883
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      796
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      27
      645
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      611
    Aihe