Haluaisitko mies nähdä naisen jo heti ensimmäisellä tapaamisella ilman meikin hiventäkään että tietäisit miltä toinen oikeasti näyttää? Toisaalta, moniko nainen rohkenee mennä treffeille ilman mitään meikkiä? Kannattaisiko laittaa meikitön kuva noihin treffi-ilmoihin jos haluaa antaa itsestään rehellisen kuvan?
Meikittömänä ensimmäiseen tapaamiseen?
17
212
Vastaukset
- shamans_blues
Itse en meikkaa ollenkaan ikinä, joten aika varmasti rohkenisin mennä ilman meikkiä tapaamiseen. Olen itse asiassa mennytkin... hehheh!
- faefwef
Ai miksi? Jos käytät kevyttä meikkiä yleensä, niin tee niin etenkin jos kyseessä on pelkät casual treffit, eikä mikään hienompi tapahtuma. Kysymys menee reippaasti ylianalysoinnin puolelle. :)
- yksinaismielipide
Minusta meikki kuuluu jokapäiväiseen laittautumiseen naisilla, samoin kuin miehillä tukan kampaaminen. Meikkaamattomia, ikäisiäni naisia näen kaupungilla todella vähän.
En tarkoita, että naisten kuuluisi meikata. Se vaan on niin arkipäivää, ja on ollut arkipäivää jo monta vuosisataa ellei tuhansia vuosia. Mitä rehellisyyttä se on, jättää meikki pois? Vietän suhteessa suuremman osan päivästä laitettuna kuin luonnontilassa, meikkaamattomuus olisi minulle epäominaista.
Tuskin se mies kovin korkealta putoaa, kun meikki poistetaan.- ,.,.,.
En meikkaa KOSKAAN mutta kyllä silti on riittänyt miehiä
Ja se on ihan totta, että jos on kakkelit naamassa niin ei voi juuri mitään tehdä, koska kakkelit menee sotkuun :D
- sovinisti
No meikit naamaan vaan, ainut mikä menee saunapuhtaana on toosa!
- 5+9
Jos odotat, että mies käyttää aikaa valmistuakseen niin hän todennäköisimmin odottaa sinun tekevän myös saman.
- saunapuhdas
Menen treffeille aina ilman pakkelia.
- M 20
Sehän vain näyttää sen, että nainen on todellakin sujut itsensä kanssa kun ei välitä siitä, ettei nyt sitä puuteria tullutkaan laitettua sitä 5 sentin paksuisesti ja tämä taas nostaisi ainakin minun kohdallani arvostusta aika hyvin. Oma mielipide on että mitä hiton väliä, who cares. Tulkoot joko meikkaamattomana tai kevyesti meikattuna.
- sillitrooli
Ei nyt kokonaan ilman meikkiä, mutta mielellään näkisin naisen suhteellisen luonnollisesena, ilman mitään järkyttäviä maskeja. Ilman mitään liiallista jäykistelyä tai keimailua muutenkaan....
En tiedä, osa naisista kai kokee "kemiaa" enemmän, jos treffeillä ollaan kamalan hienosti pukeutuneita, sitten mennään johonkin hienoon paikkaan syömään, ja juodaan siellä hienoa viiniä, ja sitten voidaankin lähteä sopivasti kännissä jo toisen kämpille kokeilemaan pissavehkeiden välistä kemiaa.
Minun unelmatreffini olisivat ihan toisenlaiset. Ne olisivat jotain sellaista, että istuttaisiin aurinkoisena päivänä puistossa juttelemassa, ehkä vähän kaljaa tai siideriä ja mp3-soitin telakka mukana. Ei mitään hienoja vaatteita eikä meikkejä, vaan sellaiset vaatteet, että voisi vaikka makoilla nurmikolla, jos siltä tuntuu. Sitten, jos siltä tuntuisi, niin voitaisiin lähteä vielä katsomaan joku leffa toisen kämpille. Leffa katsottaisiin vierekkäin makoillen, mutta pissavehkeitten kemiat jätettäisiin vielä selkeästi myöhemmin.- sillitrooli
...eikun siis jätettäisiin myöhempään...
- ei niin hieno
Olen kauniimpi meikittömänä. Meikit ei pysy naamassa ja ripsiäkään ei ole. Iho mulla on aina ollut priimaa, siis mitä sitä peittelemään. Nyt näyttää naama jo enemmän rusinalta, mutta silti.
Eikö mattopyykkikin ole hyvä paikka ensikontaktille? Joku täällä niitä kyseli. Suosittelen mattopyykkejä kaikille. Miehet kärsivät tyrmätyksi tulemisesta jossain luonnottomissa paikoissa kuten meluisissa baareissa. Mattopyykki on minusta luonteva paikka.
Muuten sillitrooli puhuu asiaa. - alogi
Sanotaan vaikka näin, että mene niinkuin itse tunnet olosi luontevaksi..
Henk.koht tykkään että naiset meikkaa, varsinkin treffeillä on kiva ajatella että toinen on nähnyt minun vuokseni meikkaamisen vaivan.- make up
Ottakaa meikkaamisen vaatijat huomioon myös, etteivät kaikki osaa. Ja sitten voi olla niin, että meikin kanssa ei ole oppinut elämään. Jos on pakkelit naamassa, niin silloin ei hierota silmiä saatikka itketä. Se on vähän samaa, kuin jos pastellimaalausta mene hankaamaan: värit siinä menee sekasin.
Oletko nähnyt naista, joilla luomiväri on kerääntynyt raidoiksi, jos sulkee silmät? Tai silmäkulmaan kertyy maskarasta musta (kamala) klöntti, joka pitää muistaa aika ajoin poistaa?
Minustakin se kyllä osoittaa vaivannäköä. Tosiaan. Monet ovat siihen tottuneet.
- 9ok,
Minusta sinne treffeille kannattaa mennä sellaisena, mikä itsestä tuntuu hyvältä. Jos et ikinä meikkaa, miksi meikkaisit treffejäkään varten? Toisaalta jos meikkaat 7 päivänä viikossa, miksi et tekisi sitä treffejäkin varten? Veikkaanpa, että harva meistä meikkaa Tuksu Tukiaisen tyyliin, jossa on 10 cm tekoripset, tekokynnet, tekorinnat, hiuslisäkkeet, korsetit jne.
Ekoilla treffeillä näkee kuitenkin pääpiirteissään sen, että onko deittikumppani kyllä, ei vai ehkä kategoriaan. Ei siinä merkitse mitään se, että unohtuiko laittaa ripsiväriä vai ei. Sitä paitsi aika paljonhan on varmaan selvinnyt jo kirjoitteluiden ja puhelinsoittojen perusteella, että ollaanko sitä luontoihmisiä, bilehirmuja vai jotain siltä väliltä.
Itse olen ns. nopea lähtijä ja saan itseni lähtökuntoon 5 minuutissa ja bilekuntoon vartissa. Minusta miehen kannattaa itsekin miettiä sitä, että jos asuisi joskus yhdessä, niin haluaako mies sitä, että nainen käyttää esim. 1,5 tuntia joka aamu ja joka kerta ennen kylään tai baariin lähtemistä aikaa valloittamalla vessan kaunistautumistaan varten? Vai olisiko kivempaa, että nainen osaa ja uskaltaa lähteä esim. kahville kavereitten kanssa ex tempore ihan vaan tukka ponnarilla ja ilman meikkiä?- gawtgvdx
Yleensä tosiaan olen tehnyt mielelläni aamupalan, sillä aikaa kun nainen laittautuu. Selkeä työnjako.:D
Miehenä ilman varoaikaa en saisi itseäni vartissa lähtökuntoon, vaikka en ole edes pinnallinen. Puoli tuntia riittänee. :)
- Mies 28v
Paras mennä treffeille sellaisena kuin normaalistikin on, oli se sitten meikillä tai ilman. Silloinhan sitä antaa toiselle oikean kuvan itsestään ja rakentaa hyvää pohjaa mahdolliselle jatkolle.
Itse pidän luonnollisesta tyylistä, ja olisin ylpeä kumppanista, joka omasta halustaan ja epäröimättä kulkisi paikassa kuin paikassa meikittä. Ei tarvi edes olla poikkeuksellisen kaunis, vaan ainakin omissa silmissäni jo ajatus siitä, että tämä nainen ei katso tarvitsevansa meikkiä, kaunistaa paljon enemmän kuin suurin osa meikkauksista joita olen nähnyt.
Meikki luo mielikuvan suojamuurista, meikittömyys puolestaan aitoudesta ja avoimuudesta. - huoliteltu aina
Minulla on meikkiä joka päivä kasvoilla, mutta sen laittamiseen menee aikaa max vartti ja poistamiseen parin minuuttia. En ymmärrä, missä ongelma, jos nainen on hieman viitsinyt laittautua, ei ainakaan ajankäytössä. Meikkaan itseni takia, en miesten tai naistenkaan, minusta vain on mukavampi vilkaista itseäni ohimennen peilistä, kun tiedän näyttäväni hyvältä. Jos menisin treffeille ilman meikinhiventäkään, niin se en olisi aito minä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941