Kuinka usein pyöräilette ?

* Arkipäivisin työmatka ( edestakainen ) 3km.
* Perjantaisin töiden jälkeen illemmalla noin 50km: n lenkki.
* Lauantaisin 25km: n lenkki
* Sunnuntaisin 13km: n lenkki.

Tässä tyypillinen pyöräilyviikkoni ( sään salliessa )

Viikolla en jaksa töiden jälk. enään lähteä kuntoilemaan fillarilla, vaan haluan rentoutua kotona esim. TV: tä katsellen, netissä surffaten yms. Rentoutuen... ilman fyysistä rasitetta. Töissä poltan kaloreita, ihan tarpeeksi.

Jokainen meistä kuntoilee itselleen sopivalla tavalla. Lenkkipyöränä on maantiepyörä.
482
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Arkipäivisin työmatkat, 8 km suuntaansa. Eli 16km/pv. Lauantaina tai sunnuntaina teen n. 20 km. lenkin. Pyörä on 7 vaihteinen tunturi. Nyt olisi hankinnassa uusi, sporttisempi ja kevyempi pyörä. Otan vastaan vinkkejä mikä olisi hyvä uudeksi pyöräksi.

Äänestä

- riippuen viikosta, 5-7 kertaa työmatkaa väh.30 km(sisältää myös ns. sakkolenkin)
- arkisin 2 kertaa töiden jälkeen maastolenkkiä 20-30 kilsaa
- Mikäli viikonloppuna ei ole muita harrastuksia, niin molempina päivänä tulee pyöräiltyä, joko 30-50 kilsaa maastossa tai 80-120 kilsaa maantienlaitaa. Silloin kun on muita harrastuksia, niin voi jäädä vkl ajot välistä tai sit tulee ajettua vain yhtenä päivänä.

Äänestä
  • Viikolla 2 x 90km lenkki maantiepyörällä. Viik. loppuisin yksi pitkä lenkki 130- 150km.

    Energian tarve kasvaa huomattavasti, täytyy muistaa syödä terveellisesti ja Paljon. Huolehtia proteiinin saannista, tummaa soijaa syön piimän kera. Jalkojen lihakset kehittyvät hyvin ja erottuvat. Etureidet, pohkeet ja lonkan koukistaja.

    Äänestä

Olen 55-vuotias mies pyöräilen työpäivien jälkeen joka mahdollinen ilta, jos ei ole muita menoja, ympäri vuoden mikäli ei ole lunta eikä jäätä 30-50km ja viikonloppuisin vähintään yksi yli 100 km:n ja yksi noin 80 km:n lenkki. Lomillla ajan ympäri Suomea osin Ruotsia noin 2500 km viiden viikon aikana.Vuodessa kertyy 6000-8500km. Pyöränä 60%:sti hybridi ja 40%:sti maastopyörä maantiekuvioisilla renkailla. Minulle pyöräily välttämätön osa painonhallintaa, koska pidän hyvästä ruuasta. Voin välttää ylipainon vain siis liikunnalla, koska elän todella välillä vain syödäkseni!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


- J.P.. 81 kirjoitti:

* Arkipäivisin työmatka ( edestakainen ) 3km.
* Perjantaisin töiden jälkeen illemmalla noin 50km: n lenkki.
* Lauantaisin 25km: n lenkki
* Sunnuntaisin 13km: n lenkki.

Tässä tyypillinen pyöräilyviikkoni ( sään salliessa )

Viikolla en jaksa töiden jälk. enään lähteä kuntoilemaan fillarilla, vaan haluan rentoutua kotona esim. TV: tä katsellen, netissä surffaten yms. Rentoutuen... ilman fyysistä rasitetta. Töissä poltan kaloreita, ihan tarpeeksi.

Jokainen meistä kuntoilee itselleen sopivalla tavalla. Lenkkipyöränä on maantiepyörä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu