Mitä mieltä olette: onnistuuko n. 800 km pyöräily kuudessa päivässä kuiviltaan?
Liikuntaa ei ole tullut harrasteltua aktiivisesti ja tuleva vuosi menee niin tiukasti opiskellessa, ettei harjoittelemaan kovasti pääse. Toisaalta toisinaan on tullut pyöräiltyä muutama kymppi ihan vain huvikseen eikä se ole tuntunut kovinkaan raskaalta. Peruskunto on siis varsin hyvä.
Tälläinen tapahtuma olisi siis kiikarissa: https://www.foe.co.uk/big_green_bike_ride_30630.html
Onko muita kiinnostuneita?
The Big Green Bike Ride 6.-11.5.2012 Lontoo-Edinburgh
6
95
Vastaukset
- inssi'
Ei onnistu.
Yksi päivä menee ja toinenkin, jos huolto pelaa. Mutta sen jälkeen matka tyssää, vaikka olisi minkälainen huolto. Tuosta tulee keskimäärin reilut 130 km päivässä, joka tarkoittaa ajassa vähintään viittä tuntia. Kova homma kokemattomalle jo kahtenakin peräkkäisenä päivänä. - Alkup. Maantiepyöräi
Komppaan kerrankin Inssiä. ;) Matka kyllä menee ensivuonna, jos olet nyt perusterve. Järkevä ohjelma loppukesäksi, talveksi ja kevääksi, niin homma onnistuu vuoden päästä.
Syksy pyöräilyä ja talvi hiihtoa sekä uintia. Keväällä taas pyörän selkään. Pyöräksi joku järkevä perusmaantiepyörä, jos sellaista ei ole ennestään: Konan Honkytonk, Tunturin Proffa, Bianchi Via Nirone tai Olmon Impact jne.
Ohjelman rakennat nousujohteiseksi, et revi liikaa nyt syksyllä. Keväällä joku sopiva pyöräilytapahtuma kotimaassa pohjaksi. Esimerkiksi Pirkan pyöräilyn puolikas on sopivasti noin 130km, mutta vain yksi päivä.
Kroppaa kannattaa seurata ja pitää jonkinlaista treenipäiväkirjaa. Hanki sykemittari, niin et vedä lenkkejä liian kovaa!- EMKoh
Kiitos paljon kummallekin! Kyllähän tuo aikamoiselta haasteelta näyttää, mutta on varmasti hyvä asettaa korkeita tavoitteita, jos vain motivaatio pysyy.
Olisiko teillä tarjota pikaisia vinkkejä treenailuun? Muualta netistä toki löytyy foorumeita ja monenmoisia ohjeita, jos tässä kunnolla innostuu, mutta henkilökohtainen hätäapu on aina paikallaan. Aika pian pitäisi varmastikin ryhtyä treenisuunitelmaa laatimaan ja yrittää mahduttaa se opiskelun ja matkustelun lomaan.
Kiitos vielä tosiaan vinkeistä! :) - inssi'
EMKoh kirjoitti:
Kiitos paljon kummallekin! Kyllähän tuo aikamoiselta haasteelta näyttää, mutta on varmasti hyvä asettaa korkeita tavoitteita, jos vain motivaatio pysyy.
Olisiko teillä tarjota pikaisia vinkkejä treenailuun? Muualta netistä toki löytyy foorumeita ja monenmoisia ohjeita, jos tässä kunnolla innostuu, mutta henkilökohtainen hätäapu on aina paikallaan. Aika pian pitäisi varmastikin ryhtyä treenisuunitelmaa laatimaan ja yrittää mahduttaa se opiskelun ja matkustelun lomaan.
Kiitos vielä tosiaan vinkeistä! :)Minulla ei ole varsinaista kestävyystreenikokemusta, mutta urheilija- ja liikuntataustaa kyllä. Nykyisin hiihdän reilut 1000 km talvessa ja pyöräilen parituhatta kilsaa kesäisin. Lisäksi isohkon ok-talon puuhailut päälle. Mutta enpä lähtisi tällä pohjalla kyllä tuollaiseen rääkkiin. Mm. lihaskunto ei riitä tällä harjoittelulla. Lisäksi tuo lenkki vaatii lihashuoltoa päivittäin, mutta jos ei ole tottunut esim. hierontaan, niin se vain pahentaa tilannetta. Minulla on tosin ikääkin jo 50 .
- EMKoh
inssi' kirjoitti:
Minulla ei ole varsinaista kestävyystreenikokemusta, mutta urheilija- ja liikuntataustaa kyllä. Nykyisin hiihdän reilut 1000 km talvessa ja pyöräilen parituhatta kilsaa kesäisin. Lisäksi isohkon ok-talon puuhailut päälle. Mutta enpä lähtisi tällä pohjalla kyllä tuollaiseen rääkkiin. Mm. lihaskunto ei riitä tällä harjoittelulla. Lisäksi tuo lenkki vaatii lihashuoltoa päivittäin, mutta jos ei ole tottunut esim. hierontaan, niin se vain pahentaa tilannetta. Minulla on tosin ikääkin jo 50 .
Kiitos, tämä selventää asiaa. Ehkäpä tuo Britannian reissu on liian kova pala vain vähän treenailleelle, ellei sitten käy pyöräilemässä vain osan matkasta, joka sekin on ihan mahdollista. Perheessä on onneksi kovakätinen hieroja, joten sen suhteen ei pitäisi olla ongelmaa, ja ikäni on kahdenkympin paikkeilla, joka sekin saattaa olla eduksi.
- Alkup. Maantiepyöräi
http://www.bookplus.fi/search?category=862&q=Py%F6r%E4ilij%E4n%20k%E4sikirja&gclid=COqi0cW5oqoCFUUYzQodkg00Ww#category_group_id=4¤t_price_10-from=¤t_price_10-to=&sort-order=16&display=2&q=Py%F6r%E4ilij%E4n%20k%E4sikirja&mode=&page=1
ja/tai
http://www.bookplus.fi/kirjat/järvimäki%2c_ilkka/pyöräilijän_kunto-opas-12679559
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022