Kyllä täytyy sanoa että olen kyllä yllättynyt vierailessani Kemissä tässä kuluneella viikolla. Käveleskelin iltasella Koivuharjulla, Ruutinrannassa, venesatamassa, puutalokortteleissa ja keskustassa, niin teki kyllä vaikutuksen. Ja etenkin meri ja merellinen ilma oli sisämaan asukille hieno asia. Täällä on paljon hienoja juttuja, mitä välttämättä paikkakunnalla pitkään asuneet eivät näe.
Ottakaapa joskus kesäisenä, aurinkoisena ehtoona jalkapatikalla vastaava reissu ja avatkaa silmät.
Kemi on mahtava kesäkaupunki
25
635
Vastaukset
- :P :) :D
Inhottaa kun jotkut vaan valittavat, että Kemi on paska paikka. Tietenkään kaikki paikat eivät voi olla parasta mahdollista, mutta kyllä jotkut paikat ovat kauniita :P
Itse pidän Kemiä kauniina paikkana :) - VeneiIijä
Kyllä Kemi on hieno ja meren läheisyyden tuntee, vaikkakin kaupungin rannasta katsoen näyttää ihan järvimaisemalta. Se suuri aavan meren rannattomuus puuttuu, mutta vesistöllistä kauneutta on riittämiin. Paitsi Ajoksen uimaranta. Aivan hirveän näköinen, rehevöittynyt ja rantamaisuutensa menettänyt pusikko alue. Eikö Kemi todellakaan ole kiinnostunut Perämeren Rivierastaan?
Todellinen rantojen ranta täällä perämeren pohjukassa menetetty muutamassa kymmenessä vuodessa välinpitämättömuuden vuoksi. On erittäin harvassa matalat hiekka pohjaiset uimarannat täällä pohjoisella perämerellä. Ajoksen uimaranta on yksi sellaisista ja sen läheisyyteen voisi rakennuttaa Suomen varmaa hiennoimmalle alueelle komean leirintä-tai mökkialueen. Oulun Eden jäisi kolmanneksi Kalajoen jälkeen.
Käykää hyvät ihmiset katsomassa missä kunnossa ranta on? Ei kohta löydä kahdelle rantaviltille tilaa, on sen verran rehevöittyny.
Sukarin Toivo vois varmaan halvalla ostaa, ku ei siitä kehtaa kyllä paljoo pyytääkkään. Siitähän tulis matkailu rahaakin joillekkin. - Keppi
Itse vuosina 2005-2008 Kemissä työn puolesta "olemaan joutuneena" voin sanoa, että ainakin henkilökohtaisesti tykkäsin niistä paikallisista ihmisistä, joiden kanssa olin tekemisissä. Minusta Kemistä löytyy lähes kaikki palvelut, mitä ihminen tarvitsee, kaupunki on sopivan kokoinen ja tosiaan jos nyt ei aivan Perämeren helmi, niin ainakin sisäsatama, Paavonkari, Rytikari, Sauvosaari ja Koivuharjukin ovat kauniita. Kemistä on lappilaisittain lyhyt matka Ouluun, Rovaniemelle ja tietenkin rakkaaseen naapuriin Tornioon ja Haaparannalle ;) Onhan Kemissä toki paljon pikkurikollisuutta, esim. huumehörhöjä, mutta niin on varmaan muillakin teollisuuspaikkakunnilla. Jos täältä "mettäperältä" vielä joskus lappilaiseen kaupunkiin muuttaisin, niin Kemi tai Tornio olisivat ainoat varteenotettavat vaihtoehdot. Rovaniemi ja Kemijärvi ovat niin rumia, etten viihtyisi niissä maisemissa päivääkään.
- PIKKUHAUKKA
Pakko kysyä että mitä kaunista näet rytikarissa??????????????????
- Heh heee
Samaa ihmettelin minkäkin! Rytikari on aivan hirvee mesta!
- Arkkitehtuuri
Rytikarissa on 1960-luvulle poikkeuksellisen hienoa arkkitehtuuria. Uki Heikkisen piirtämät kerrostalot ovat paljon tyylikkäämpiä kuin tuon ajan lähiöissä muualla.
- onnoonono
Monikaan kemiläinen nuori ei ole koskaan käynyt selkäsaaren merenpuolella. Saatikka saaristo muuten. Voisi yllättyä aika positiivisesti.
- Pauha
Kyllä kyllä. Juuri selkäsaaren takana se meri todellakin näkyy. Harmi kun se saari on siinä näkö esteenä, olis edes puolet pienempi niin johan avautuisi loistava merimaisema. Mutta?
- Kemi on kaunista juu
Kemi on kaunis....omalla tavallansa :D
- asennekysymys
Kiitä onneasi että siinä on selkäsaari välissä, voisi olla aikamoisia maininkeja kaupunkiin päin syysmyrskyillä. Siinä menisi veneet sunmuut hajalleen ja tulva valtaisi keskustan. Näkyyhän tuota vettä jo ihan riittävästi mutta kun mikään ei riitä...
- Juupati
juu
- RytikarissaEnAsu
Että mitäkö kaunista Rytikariissa?! No MERI tietenkin, ja rantamaisemat!
- nytkin tuolla
gallerian rannassa paljon tapahtumia ja porukkaa. menisin itekkin, kävin autolla, mutta selkä vaivaa niin etten v iitti sinne sekaan mennä linkkaamaan.
menkää sinne, siellä on todella kivaa porukkaa - Zalluz
Kemi on kesällä todellakin kaunis. Varsinkin aamuisella Ruutin puisto on mitä mainioin. On kauniita lehtipuita, hyvin hoidettuja puistoja ja kaunis meri. Vertailukohteena voisi ottaa vaikka Rovaniemen, jonka Kemi voittaa selvästi.
- roth
Merellinen Kemi on hieno verrattuna sisäänpäin kääntyneeseen Ouluun.
- uljas hast
Vaimo on stadista ja tykkäs enemmän Kemistä kuin Rovaniemestä. Jäljempi kun on betonia ja jouluhelvettiä.
- Hienoa Kemi
Kemi on oikeasti kaunis kaupunki. Pientaloalueilla ihmisillä on pääsääntöisesti kauniit pihat ja keskustan kerrostalojenkin pihja hoidetaan. Lisäksi Kemi on säilyttänyt puutalokortteleiden "hengen" rakentamalla vanhojen talojen lomaan matalia puukerrostaloja tai muita rakennuksia. Puistokadut ovat kauniit ja vehreät ja yllättävänkin siistit. Pyöräilyreittejä, puistoja ja lenkkeilypaikkoja on hyvin. Keminmaasta pääsee nyt uutta siltaa pitkin näppärästi Keminn asioille. Lisäksi Kemissä on seutukunnan paras mattojen pesupaikka.
- päälaellaan
Tiedotus kaupungin omille asukkaille on surkeaa! Kemistä tietävät enemmän toisten kaupunkien asukkaat kuin kemiläiset itse.
- ilja vatkuli
Väittäisin että kyllä kemiläiset tietävät, mutta eivät arvosta.
- odotan vaaleja
ilja vatkuli kirjoitti:
Väittäisin että kyllä kemiläiset tietävät, mutta eivät arvosta.
Kaupunkilaiset arvostavat kyllä, mutta päättäjät vetävät omaan pussiin niin pahasti, että särkevät tunnelman. Kaupunginjohtaja keulakuvana.
- Betre folke
Samaa mieltä.Sanoo tammisaarelainen eliitti perhe.
- Anonyymi
Tämä video on tehty rakkaudella Kemiin. https://www.google.com/search?q=kirottu+kaupunki&rlz=1C1CHZN_fiFI975FI975&oq=kirottu+kaupunki&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUyCQgAEEUYORiABKgCALACAA&sourceid=chrome&ie=UTF-8#
- Anonyymi
Älä komentele!
- Anonyymi
Joskus kun elämä alkaa ketuttamaan on kiva tulla kävelemään keminkatuja etenkin kesällä, vaikken Kemissä asukkaan.
Sen jälkeen kun palaa takaisin kotikaupunkiin. Kaikki näyttääkin niin kauniimta ja huomaa ettei asiat olekkaan nii hullusti. Vois olla ankeamminkin. Kiitos Kemi 😍 - Anonyymi
Kestääkö koko kesän?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837