rypyt

40 v nainen

Ongelmani on se, että olen vasta 40 v ja silmieni alla poskipäissä iho rypistyy ja pigmentoituu. Tämä alkoi viimeisen raskauden jälkeen ja on pahentunut viime vuoden aikana. Olen hankkinut erilaisia korkealaatuisia (toivottavasti) seerumeita ja hoitovoiteita (C-vitamiinia, A-vitamiinia, antioxidanttiseerumia, "ryppyvoidetta"). Ja huomasin, että ei ainakaan pahaa tee, kun tekee kotitekoisen kasvonaamion raakakaakaosta ja hunajasta yms. Olen alkanut syödä astaksantiinia, MSM:ää, silimarinia ja alkamassa syödä resveratrolia.
Tuntuu vain, että noihin ryppyihin ei mikään tehoa. Se mitä on tapahtunut noiden voiteiden/seerumeiden vaikutuksesta on se, että ihoni on paljon kauniimpi muuten, aknen jättämät merkit ovat häviämässä eikä iho tukkeudu kuten aiemmin. Samoin poskipäiden punoitus (couperosa) on vähentynyt selvästi eli ehkä iho on siitä paksuuntunut hieman kun on aina ollut kovin ohut. Mutta rypyt ovat kovin sitkeitä, samoin pigmentoituminen. Haluan ne pois, koska en pidä vanhenemisen näkymisestä ihollani.
Kellään mitään ehdotuksia? En tiennyt mille palstalle kysymyksen laittaisin.

10

666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämä sellasta

      No persreikäkin on ryppyinen ja se johtuu siitä ryppynarusta.
      Sitten kun ihminen vahenee, niin naamakin alkaa näyttää enempi persreijältä, vaikkakaan siinä ei ole sitä ryppynarua.

    • like irish

      No voih. Tämä nyt ei varmaan lohduta, mutta oon 5v vanhempi, tupakoin satunnaiseti vieläpä ja tänä aamuna suurennuslasin kanssa suurinpiirtein katselin että joko niitä ilmejuonteita alkasi lopulta tulla.

      No mutta joo; olen kuullut että kalaöljykapseleista oisi apua, joko olet kokeillut sitä ? Taikka sitten ihan vaan kalaa, rasvaista semmoista.
      Ihoon on melko vaikea vaikuttaa ulkoapäin millään rasvoilla, vaikka mainokset muuta väittää niin se teho on markkinamiesten höyrötystä.

      Meikkaatko ?
      Se nimittäin on sitten kaiken pahan alku ja juuri ! Kasvojen iho ei koskaan pääse puhdistautumaan luonnollisesti jos siihen tyrkätään
      pakkelia pakkelin päälle ja välillä puhdistetaan , ph tasapaino ei ikinä toteudu. Kokeile vaikka olla pari viikkoa ilman muuta kun kulma-ripsiväriä, ihosi alkaa "parantua". Näin voin sanoa 5 vuoden kokemuksella kun "pakkomeikkaaminen" on ohi mennyttä elämää.

      Ne hyvän ihon rakennusaineet tulee sisältäpäin, ei kalliista hoitovoidepurkista. Kun syöt tasapainoisesti, liikut, lepäät ja et käytä mitään turhia mömmöjä niin kasvojen herkkä iho tasapainottuu.

      Pigmentille ei voi juurikaan mitään, se on geeneissä. Minä oo punahiuksisena kesäisin pilkukas ja talvisin kalpea ... olen ottanut sen osana persoonaa. Tämäkin muuten vähenee sitten iän myötä.

      Stressi näkyy myöskin ihossa kireytenä, sitäkin on syytä välttää.
      Samoin liian rajut kasvonaamiot, siinä sitten stressaantuu lähinnä se iho...

      Aineenvaihdunta oisi hyvä saada balanssiin, siihen auttaa liikunta ja runsas ulkoilma :o)

    • .......

      Eikös se ole ihan luonnollista, että 40-vuotiaana alkaa iho pikku hiljaa rypistymään? Kauneusrypyt silmien alla kertoo aikuisen naisen eletystä elämästä. Kannattaisko mielummin tehdä jotain sen tosiasian hyväksymiseksi, että käytti mitä tahansa konsteja, niin ajan myötä keho vanhenee joka tapauksessa.

    • Pigmentti_
    • miukuöi

      entäs Verisuoniperäisiin luomiin, onko mitään apua? olen vatsa 21-v. ja pidän siitä, ettei tarvitsisi liikoja meikkailla. Mutta silmät, joiden ympärys on melkein ruskea/oranssi, kaipaa väriä, etten näytä kajahtaneelta :D

    • Senniniemisset

      tuijotaa peliin !
      Hei hei -onhan perintötekijätkin !
      Koska vanhempasi alkoivat rypistellä ?
      Naurujuonteet silmäkulmissa tosi persoonallisia !

    • Rypyt ok

      Miksi sitä pitäisi olla erilainen kuin on
      Lehden terapeuttipalstalla oli vastauksessa nuorelle naiselle että kuinka sitä pitäisi perustaa elämänsä ja asiansa syvällisemmille asioille, sillä iho ja ulkonäkö tulee muuttumaan mutta kuitenkin olet sama sinä, jonka tulisi olla edelleen oman itsensä varassa eikä elämä ole ohimennyt kyspyyden kautta

      Tällä en tarkoita etteikö ihoa tulisi hoitaa kohtuullisella huomiolla sitäkin.

      • Pilkka satuttaa

        Kelpaa sitä terveihoisten irvailla ihmisille, joilla on ongelmia ihossa ja eritoten kasvoissa.
        Itselläni on kakkamainen obgelma, kun ole herkistynyt muoveille. Ilman silmälaseja en näe lainkaan lukea ja varsinkaan numeroi´ta, joita ei voi arvata kuten tekstiä osin voi.
        Yksiäkään lasien kehyksiä, jotka eivät olisi muovia sisältäviä, en ole havainnut. Nenätuet ainakin ovat muovia ja onko metalli yhtään parempi juttu. Kerran hankin huippukalliit titaanikehykset, mutta niissäkin oli muovia.

        Rillit ovat aiheuttaneet hampaissa olevan amalgaamin ja muovin lisäksi kasvoihini karkeita ruskeita hilsehtäviä läikkiä. Hiemankaan jos yrittää hilseriekaleita varovastikaan irroitella, iho vuotaa verta ja entistä pahemman näköiseksi menee.
        Kivat teille, jotka olette niin luonnonkauniita ja ylimielisiä upeuessanne ilman "aineita".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      134
      12055
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      79
      3580
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      91
      2855
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      34
      1339
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      1309
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      143
      1265
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1216
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1127
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      1021
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      184
      913
    Aihe