Kuinka paainavia ihmisiä russit jaksavat kantaa, jos ne ovat korkeudeltaan noin 125 cm? Jaksaako orit kantaa painavampia taakkoja, kuin tammat?
Vastaukset 12
- kokeneemmasta päästä
Riippuu onko siro vai vankkarakenteinen .
Sun paino ja pituus on ?
Jaksaako orit kantaa painavampia taakkoja, kuin tammat?
vastaus : Riippuu rakenteesta :-D yleinen painoraja on 60 kg. Mutta sirot ei jaksa sitäkään. :)
- että näin..
yleinen painoraja SHETLANNINPONEILLA on 60kg
- _katherine_
Ei shettiksen selkään kyllä 60 kiloista laiteta, paitsi korkeintaan johonkin kävelylenkin ajaksi.
Shettisyhdistys suosittelee, että shettisratsatsaja max 50kg. Montessa shettisratsastajan tulee varusteineen painaa alle 50kg.
Russille joku 60kg on ihan hyvä painoraja, jos ns. kunnon ratsastuksesta puhutaan. Jos kovin siro poni, niin ei minusta edes noin painavaa ole hyvä laittaa. - rider123
Shettis on pieni ja vankka, kun taas russi sitä suurempi ja siro. Shettiksella ehdoton max.50kg ja russilla max.55kg. Itse en russponin selkään laittaisi yli 55kg, koska poni kuitenkin siro rakenteeltaan.
- niimpäniin
ei oo siroja, yleensä just aika sellasii ei siroja, ne on aika tanakoita ei mtn ssiroja kuitenkaa o.O
- ...
tallilla missä kävin, oli gotlanninrussruuna, jonka säkäkorkeus oli 130cm. painoin silloin n. 65-75kg, ja hyppäsinkin ponilla 85cm..
- hevosen kantokyky
Tässä yleisohje kuinka paljon hevonen jaksaa kantaa.
Seuraava on eräästä toisesta keskustelusta poimittu: http://www.toisinhevostelijat.net/viewtopic.php?f=6&t=235
Viimeisimmämmässä Hästfocus-lehdessä oli varsin hyvä artikkeli tutkimuksesta, joka selvitti kuinka paljon hevonen oikeasti jaksaa kantaa selässään. Suosittelen hankkimaan lehden ja lukemaan artikkelin.
Artikkelin ja siis tutkimuksen mukaan vanha totuus 15-20% hevosen elopainosta ( normaalissa lihavuuskunnossa olevana) on käytännössä maksimipaino, minkä hevonen voi kohtuuttomasti rasittumatta ja vahingoittumatta kantaa selässään. Hevosen rakenne saattaa vähän helpottaa, mutta silloin liikutaan juuri siellä 20% tasolla. Ratsastajan paino vaatetus jne satula yhteensä = sallittu paino.
Eli jos polle painaa itse 500kg ja on raskasrakenteinen, on sen kantokyky kaikkinen vermeineen 100kg. On kohtuutonta vaatia siltä enempää.
Jos itse painat 115kg ja lisäät siihen satulan ja muiden varusteiden painon, liikutaan yli 120kg:n. H evosen painon pitäisi olla tällöin 600kg. 150cm korkea eestinhevonen tuskin painaa niin paljoa.
Kompurointi kertoo jo paljon.
Ilman satulaa ratsastaminen ei jaa painoa , joten pistekuormitus on raju.
Tästä voi vetää ihan itse johtopäätöksensä, hevonen ei voi valita eikä se ääneen valitakaan.- katherine__
Edelliseen lisäisin, että tuo 15-20% hevosen painosta koskee vain NORMAALIPAINOISIA HEVOSIA. Nykyään ihan järjestäin varsinkin pikkuponit, mutta myös ihan hevoset on vähintään lievästi ylipainoisia.
Jos hevonen on ylipainoinen, sen selkään ei voi laittaa niin painavaa ratsastajaa, sillä hevosella on jo omat ylikilot kannettavana.
- ...
tarkoittaako se muka sitä, että 500kg painava lämminverinen kantaa 20kg painoisen satulansa lisäksi vain 80kg? enpä usko että se ihan noinkaan on. shetlanninponi voi kantaa yli 50kg, ja lämminverinen on noin 60-70cm korkeampi kuin shettis.
- liikaa painoa
Vaihda kevyempään satulaan niin voit itse painaa 90kg. Monessa ratsastuskoulussa joissa olen käynyt on tallin seinällä painorajat hevosille. 80-90kg on ihan normaali max paino keskikokoisen hevosen ratsastajalle. Muutama isompi hevonen oli joilla sai ratsastaa 100kg painavat ja yhdellä jättiläishevosella oli ratsastajan max paino 120kg.
Mutta tuo 80-90kg on tavallisin. Ratsastus ei ole lihavien ihmisten laji. Ihmisen oma fysiikka eikä varsinkaan hevosen siihen taivu jos hevonen joutuu liikaa kantamaan. Selkä- ym.vaivoja tulee. Ei pidä ihmetellä sitten näykkiviä ja vihaisia, vaivaisia, kipuuolevia hevosia.
On useita lajeja joissa on ihmiselle painorajoitus, ratsastus ei ainoa (baletti, joukkuevoimistelu jne.) ja ammatteja myös (lentoemäntä, poliisi, palomies). Ylipainoiset jotka haluavat ratsastaa joutuvat etsimään itselleen hyvin ison ja voimakkaan hevosen. Tuo yllämainittu max 20% on tutkittu juttu.
- KarkkiNappi
no sun rakenne? ja ponin tiety:) enintään meiän russit jaksaa kantaa 70kg että ne on aika jykeviä mut lempeitä! :))
vatsaus: no se on 70kg jos tulet ratsastamaan meidän russeilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134752Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197710Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47657Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99651Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!27641- 61629
- 47580
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29531Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59525Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520