Mistä valmennusta (sauva)rullaluisteluun?

Rollin´rollin´rollin

Olen kohta 15 vuotta sauvarullaluistelua harrastanut aktiivikuntoilija, muutamiin maratoneihin ja kilpailuihinkin osallistunut. Olen käytännössä itseoppinut vanhalta jääluistelu/hiihtopohjalta. Perustekniikka, kunto ja vauhti tulosten perusteella varmaan melko hyvä sekä sauvojen kanssa että ilman mutta varmaan tekniikkaa parantamalla voi saada rutkasti vauhtia lisää. Mutta esim. tuplapotkua en osaa. Olen yrittänyt kehittää tekniikkaani katselemalla huippuluistelijoita katselemalla mutta tuntuu siltä että kaikkea ei ihan itse opiskelemalla voi oppia.

Kysymykseni on siis se, mistä voisin saada valmennusta ja oppia! Onko tiedossa joitain kursseja tai kokeneita yksityisvalmentajia (PK-seudulla) joilta voisi saada lisäoppia?

Ymmärrän sen että luistelutekniikka ilman sauvoja on kaiken perusta, joten sitä olen sellaisenaankin halukas kehittämään. Esim. tänään vedin lenkin ilman sauvoja ja yritin miettiä miten oikeasti saan voiman tuotettua oikein

PS. Olisipa muuten kaikkialla sileä asfaltti; tuntuu siltä että vasta sileällä voi keskittyä tekniikkaan kunnolla!

6

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mukana koulussa

      Tuolta Luisteluliiton sivuilta löytyy ainakin linkki rullakouluun, jonka järjestäjinä on kaksi pääkaupunkiseurun rullaluisteluseuraa. Kannattaa aloittaa sieltä.
      Maratonkoulu on pelkkää tekniikkaa, ilman sauvoja.
      http://www.luisteluliitto.fi/?x43=1097464

      Sitä alussa luuli, että osaa luistella. Nyt on huomannut, että sitä opettelee luistelemaan. Vauhti on kasvanut. Ja sitä tuplaa ei sitten vaan millään opi, jollei se perusluistelu ole kunnossa.

      • Rollin´rollin´rollin

        Kiitos tiedosta!
        Ilmeisesti seurojen kautta voi saada oppia. Pitää otta yhteys niihin!


    • miten..

      nyättäkäää nyt se tuplapotku

      • EK:

        Katso Northshore inline Maraton sivuilta.


    • jj

      http://www.youtube.com/user/95CuiwasieniPictures?blend=1&ob=5
      Tossa sitä sauvarullaluistelua löytyy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      278
      2593
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2443
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      54
      2192
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      70
      1854
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1618
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1544
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1396
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1298
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      87
      1109
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1089
    Aihe