mitä Lidlistä?

Avataan sitten meillekin hertiskaan torstaina liri ja kai siellä sitten pitää käydä. Mutta mikä siellä on halpaa verrattuna muihin kauppoihin? Ts. mitä ostatte sieltä?
113576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Juomat, banaani (t)
jugurtti
maito
keksit ainakin osa.
lakut

kaikki muu taitaa olla saman hintaista, kun muualla.

Äänestä

lukea myös sitä Lidlin mainoslehtistä, sieltä näkee parhaat tarjoukset. Esimerkiksi nyt on kaikki juustot aika edullisia ja puolen litran oluttölkki 99centtiä ja siiderit ja lonkerot näytti olevan tarjouksessa. Juomat Lidlissä on aina edullisia ja hyvän makuisia. Pakastetuotteetkin on edullisia. Kaikkia tuotteita ei voi verrata toisten kauppojen tuotteisiin kun on niin eri valikoima. Osa tuotteista on saman hintasia kuin esim. Prismassa(joka ei ole sekään kallis kauppa), mutta ei Lidlissä oikein mikään ole kalliimpaa kuin muissa kaupoissa.

Kun valikoima on erilainen kuin normaalikaupoissa, niin kannattaa myös testailla niitä Lidlin tuotteita että mikä on hyvää, yleensä saksalainen ruoka on aika maukasta.

Äänestä

Ostamme sieltä monenlaisia tuotteita:

salamia, pateeta, juustoja, ilmakuivattua kinkkua, olutta, mehuja, hedelmiä (jotkut eksoottiset hedelmät olleet hyvin halpoja muiden liikkeiden hintoihin verrattuna), jugurttia (erityisesti maustamaton on hyvää ja paljon halvempaa kuin muissa kaupoissa), hedelmärahkoja...

Kannattaa mennä käymään ja tehdä kokeiluja. Yhdellä kerralla ei varmasti selviä, mikä on itsellesi ostamisen arvoista.

Äänestä

Raejuustoa, ranskanperunoita, pakastekatkarapuja, hiilihapotettua lähdevettä.

Oluet ja limpsat kannattaa kiertää kaukaa.

Äänestä

saksalaisia hyviä bratwursteja! varsinkin ne pienet nurnbergin wrstin on hyiä ja edullisia verrattuna K-kaupan erikoishyllyn hintoihin. no siihen kyytiin tietysti hyvää olutta. lakut on halpoja. lisäksi on hyvällä hintalaatusuhteella erikoisia suklaasysteemejä tarjolla.

Äänestä

Me ollaan tykästytty arabialaisesti paahdettuihin kahveihin. Ja, jos tykkää expressosta, niin mikä tahansa pakettikahvi käy tosi hyvin. On jauhettu hienoksi. Edullista.

Sitten meillä käytetään viipaloitua keittokinkkua. Se on kuivaa, eikä sellaista kaameeta suolavettä valuvaa limakinkkua, niinkuin yleensä kaikki keittokinkut muualla. Pienet bratwurstit käy meille myös.

Tölkkimehut on edukkaita ja hyviä!

Ja - meinas unohtua! Peltipurkissa myytävät mustat kivelliset oliivit. Mä teen niille näin:
Vedän jokaiseen oliiviin veitsellä pitkittäisen viillon. Murskaan muutaman valkosipulin kynnen sekaan ja suljunmuljun. Venttaa vartti, ja muutaman oliivin jälkeen maistuu sakemannikalja.

Tavataan kaupassa.
Rauhatäti

Äänestä
  • Rauha, I am in love! listasi laittaa miehen polvilleen :-)

    Äänestä

  • heh hee...

    Äänestä

Pyrin käymään kaupassa niin harvoin kuin mahdollista, siksi ostan isoja määriä kerrallaan. Olen tyytyväinen Lidlin valmiiksi pakattuihin hedelmäpusseihin: omppuja 2 kg, espanjalaisia (!) appelsiineja 1,5 kg, tomaatteja 1 kg. Ovat olleet hyvälaatuisia eikä minulla ole pakkomiellettä päästä niitä ensin itse hypistelemään. Myös muut hedelmät ja mm. paprikat ovat olleet paljon edullisempia kuin muualla.
Se tavaroiden pakkaamisjuttu jaksaa ihmisiä kismittää, jos systeemi kelpaa 80 miljoonalle saksalaiselle, niin kai suomalainenkin siihen oppii.
Tällä palstalla jo ehdittiin Hertsikan uusi Lidl haukkua. Minusta se oli siisti, todellä väljä ja avara. Vertaa vaikka Malmin Prismaan, jossa menee hermot.

Äänestä

Ostan tietyt ruoat Lidlistä. Tässä muutama, joiden hinta-laatusuhteenseen olen ollut tyytyväinen. Ostan osan ruoasta sieltä ja osan muista kaupoista.

- Arabica kahvi (1.5€/pkt). Pehmeän ja hyvän makuista
- Pakastepizzat. Yhtä hyviä kuin pizzeriassa. Saa kolmen kappaleen pahvirasian samaan hintaan kuin muista kaupoista yhden kappaleen rasian
- saksalaista olutta. Maku on herkempi lämpötilan vaihtelulle kuin suomalaisen laatuoluen esim. Karhun. Oikea lämpötila 8 astetta, silloin maku on hyvä
- saksalaisia makkaroita grillaukseen. Tosin esim. bratwurstit ovat rasvaisia. Eivät ole erityisen halpoja, mutta hyviä
- tuorekurkut ja tomaatit ovat kotimaisia ja aina tuoreita. Hinta siedettävä.

Äänestä

Ostan sieltä Lidlin ilmakuivattua kinkkua ja fetaa ja joskus suklaata. Muuten Valion juustoja ja voimariinia. Muut tuotteet eivät minun koriini eksy. Ja tuosta espressosta sen verran, että jos käyttää italialaisia laatutuotteita, kuten Illyä, ei Lidlin espressoa voi todellakaan juoda, se on aivan kamalaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kannattaa ostaa? kirjoitti:

Avataan sitten meillekin hertiskaan torstaina liri ja kai siellä sitten pitää käydä. Mutta mikä siellä on halpaa verrattuna muihin kauppoihin? Ts. mitä ostatte sieltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu