Mihin astangajoogan tuottama hyvä olo perustuu?

hölömö kysymys

Niin, siis mistä tuo käsittämätön hyvänolontunne ja samanaikanen energisyys ja rauhallisuuden tunne harjoituksen jälkeen johtuu? Voisin verrata joogan tuottamaa fyysistä ja psyykkistä hyvää oloa siihen, miltä tuntuu orgasmin jälkeen. Tämä on käsittääkseni yhteydessä aivojen mielihyvähormonin lisääntyneeseen tuotantoon. Onko sama myös joogassa vai mikä?

Vähän tyhmä kysymys, mutta olen vaan miettinyt jo tovin. enkä kehtaa mennä ohjaajalle kertomaan tätä orgasmiteoriaani :D meinaan on vaan outoa, kun mikään muu laji ei saa aikaa tällaista hyvää oloa ainakaan itselleni. Toki esim. juoksulla on jollain tapaa sama vaikutus (ja tämähän liittyy hormooneihin, serotoniiniin mikäli oikein muistan) mutta ei näin vahvana. Kiitos jos vastaatte!

1

232

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erilainen kokemus

      Saattaapi myös olla hieman yksilöllistä millaisen hyvänolon tunteen saa. Itselläni takana on kymmenisen vuotta säännöllistä harjoittelua enkä läheskään aina saa kovin ihmeellistä oloa. Ihmeellisimmät olot taisivat tulla ihan ensimmäisen vuoden aikana ja sittemmin joillain intensiivikursseilla.

      Seksistä puhutaan astangan yhteydessä useinkin, mutta henkilökohtaisesti en ole ikinä (en yhden ainoaa kertaa) kokenut joogaharjoitusta mitenkään orgastisena tai sen jälkeistä oloa seksin jälkeisenä olona. Voisin melkein sanoa päinvastoin. Voisin kuvata olotilaa melkeinpä millä tahansa muulla tavalla kuin seksiin liittyvillä termeillä. Oloni selkeä, "herännyt", kirkas, rentoutunut, orientoitunut, kokonaisvaltainen... hahmotan ympäristöäni jotenkin myös tavoilla, joilla en sitä "normaalisti" näe.

      Ylipäätään astangan vaikutus on minulle ollut ennemmin rauhoittava kuin energisoiva.

      Olen aiemmin harrastanut myös sykettä nostattavia lajea, mm. spinningiä ja sen aikaansaama olotila on minulla täysin erilainen kuin joogaharjoituksen jälkeinen. Se energisoi enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2215
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      833
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe