Jukka Vilenin valinta

Jukka Vilenin tuominen Kemin kaupungin hallintotehtävään ei kestä päivänvaloa. Tiedotusvälineissä on esitetty että Vilenin valinta oli sovittu. Tämä olisi vastoin lakia, ja tästä teosta on seurannut merkittävää taloudellista hyötyä.
180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

SAN ANGELO. Teksasilainen tuomioistuin tuomitsi tiistaina moniavioisen lahkonjohtajan elinkautiseen vankeusrangaistukseen sekä lisäksi 20 vuoden vankeustuomioon kahden lapsivaimon hyväksikäytöstä. Oikeudenkäynti 55-vuotiasta Warren Jeffsiä vastaan on herättänyt suurta huomiota Yhdysvalloissa.

Jeffs puolustautui häntä vastaan esitetyiltä syytteiltä väittämällä, että lapsivaimot olivat hänen "henkisiä" puolisoitaan. Syyttäjät kuitenkin todistivat dna-näytteiden avulla Jeffsin saaneen lapsen 15-vuotiaan tytön kanssa.

Todisteisiin kuului myös ääninauha, jolta syyttäjien mukaan kuuluu, kuinka Jeffs raiskaa 12-vuotiaan.

Jeffs kuuluu Myöhempien aikojen pyhien Jeesuksen Kristuksen fundamentalistikirkko (FLDS) -uskonlahkoon.

FLDS on mormoniliikkeestä erottautunut radikaalisiipi, jonka jäsenet harjoittavat moniavioisuutta. Lahko uskoo, että moniavioisuus avaa tien Taivaaseen.

Lahkolla on Yhdysvalloissa ainakin 10 000 jäsentä. Jeffsiä on pidetty lahkossa Jumalan sanansaattajana.

Syyttäjien mukaan Jeffsillä oli jopa 78 vaimoa yhden virallisen aviovaimonsa lisäksi, ja heistä 24 oli alle 17-vuotiaita. Lisäksi syyttäjät uskovat Jeffsin todistaneen tai johtaneen satojen moniavioisten avioliittojen solmimista. 67:ssä niistä oli mukana alaikäisiä, syyttäjä sanoi.

Jeffs toimi oikeudenkäynnissä omana puolustajanaan sen jälkeen, kun hän oli antanut potkut seitsemälle asianajajalle puolen vuoden aikana.

Yksitoista muuta lahkoon kuuluvaa miestä tuomittiin muun muassa seksuaalisesta väkivallasta ja kaksiavioisuudesta. Heidän vankeusrangaistustensa pituudet vaihtelivat kuudesta vuodesta 75 vuoteen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Lex us kirjoitti:

Jukka Vilenin tuominen Kemin kaupungin hallintotehtävään ei kestä päivänvaloa. Tiedotusvälineissä on esitetty että Vilenin valinta oli sovittu. Tämä olisi vastoin lakia, ja tästä teosta on seurannut merkittävää taloudellista hyötyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu