Olen ajatellut testata tekemällä kebabbivartaan jauhelista noin 2-3 kg mausteet. Vaivaan siihen sitkon ja laitan pakkaseen jonka jälkeen laitan sen pyörimään grilliin. Terävällä veitsellä vuolen sitten noita jumalaisia lihalastuja. Aaaarg hulluna kebabbiin !
Kebabvarras grilliin
6
993
Vastaukset
- kerro kui kävi
Pitkä pötkö tulee jos on 2-3 kilon taikina, ei mahdu tavalliseen grilliin. Saat ahkerasti veivaa että kypsyy tasaisesti. Mitäs sitten kun pakaste sulaa... eihän se nyt kypsy heti, saatikka paistu. Mitäs meinasit tehdä nesteille ? valuuko grilliin ?
Sanosinko kun miedolla lämmöllä, jotain 150 max pidät sitä grilliä tulilla 4-5 tuntia niin unelmasi on sitten totetunut.
Toivottavasti ei tule jännetupin tulehdusta. - Barbaquuuuu
Kyllähän mahtuu eikä tee tiukkaakaan. 4 liekkinen kaasugrilli ja sähköllä pyörivä varras joten käsi kipeytyy lihan leikkamisesta ja vatsa ylensyönnistä.
- RÖYYYYH
Sähkömotti minullakin veivaa skönttiä eikä voi kuin röyhtäillä vatsa piukeana taivallista kebab lihaa.
- Vanha kokki
Minä kun olen nuorena miehenä ollut ihan Turkissa kebabbia tekemässä, niin minä tiedän mitenkä asia pitäisi hoitaa. Dönneriä pitan väliin.
- Vanha kokki
ja minulla on itse tekemä ilmakupyörillä varustettu grillivaunu, joka on erinomainen kebappien tekoon. Se onkin oikein hiilitoiminen, ei mikään kaupallinen roskagrilli.
- Määlyklunssi
Ei kebabvarrasta jauhelihasta nyt sentään tehdä. Jotain rotia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu645592Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti204207Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett172906- 1522170
- 171906
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1241728- 951377
- 681154
Harmi, se on
Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty171126Maailma pysähtyy aina kun sut nään
Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o77978