Moi! Olen 17-vuotias tyttö, ja haluaisin oppia laulamaan sekä klassista että pop/jazzia. Kumpaa kannattaisi aloittaa ensin, jotta olisi paremmat mahdollisuudet oppia molemmat..?
Vastaukset 2
- klasarilaulaja
Molemmat on kyllä paha oppia samaan aikaan. Tulokset on 95% karseita. Jos molempia yrität niin kuulostat joko Ooperalaulaja goes pop tai Pop laulaja goes klassinen, mikä on ehkä vilelä karmeempaa. Mutta jos sä nyt välttämättä haluat kokeilla niin mee klassisille tunneille ekaksi ja sitten ehkä jollai ihmeen keinolla voit vielä opetella sen pop fraseeraustajun, tilojen pienentämisen jne. Riippuu tietysti omasta mausta missä määrin voit sanoa osaavas ko. tyylilajia. Jos laitat riman alhaalle niin ei siinä sitten mitään. No, kyllä jotkut harvat pystyy tehdä niitä molempia.. Thomas Quasthoff on yksi sellainen. Siihenpähän ne taitaakin jäädä.
Mun ehdotus: ala opiskella kunnolla jompaa kumpaa. - molempilaulaja
Kovasti vaikeaa on todellakin hallita molemmat hyvin - ei löydy Suomesta kovin montaa.
Toimintatapa lihastasolla aivan erilainen, samoin juuri tuo fraseeraaminen.
Ehdotan samaa kuin edellinen: keskity kunnolla jompaan kumpaan, ja jos muutaman vuoden päästä tuntuu, että haluat kokeilla toistakin tapaa, on se _hieman_ helpompaa, kun edes jompikumpi äänenmuodostus on jo hieman varmemmalla pohjalla.
Toki joku erittäin lahjakas ja kovapäinen saattaa pystyä syöttämään jo lauluopintojen alussa lihasmuistiinsa yhtäaikaisesti monia erilaisia äänenmuodostustapoja ja omaksua fraseeramisen, ilmaisun ja esittämistradition eri laulutyyleissä. Varmempi tapa mattimeikäläiselle on kuitenkin saada kunnon tuntumaa laulamiseen ja lauluinstrumenttiin ensin yhdellä tapaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521013Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17906Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501810- 46737
- 42674
- 37629
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30606Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE166553Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37540Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan57528