Eli olen tässä koittanut miettä että mitä tapahtuu kun ammoniakkia sekoittaa veteen. Minulla ei ole kovin vahvaa kemian tietämystä, eli jos joku viisaampi osaisi auttaa.
Meneekö se näin:
NH3 H2O -> NH4 OH ?
Jos se menee noin niin mitä tapahtuu vedessä tuolle hydroksidille? Jääkö se sellaisenaa lillumaan veteen?
Kuinka paljon ammoniakkia veteen liukenee ja kuinka suuri vaikutus on veden lämpötilallla liukenevan ammoniakin määrään?
Ammoniakki ja vesi
2
1612
Vastaukset
- Hyvin liukenee
"Meneekö se näin:
NH3 H2O -> NH4 OH ?"
Joo, kunhan lisäät plussan NH4:n jälkeen ja miinuksen OH:n jälkeen. Sinne veteen syntyy siis NH4 ja OH- ioneja.
"Kuinka paljon ammoniakkia veteen liukenee ja kuinka suuri vaikutus on veden lämpötilallla liukenevan ammoniakin määrään?"
Tarkkoja arvoja varmaan löytyy jostakin päin nettiä, mutta aika hanakasti se kyllä liukenee. Koulussa tehtiin aikanaan kemian tunnilla sellainen koe että laitettiin erlenmeyerpulloon ammoniakkia ja pullooon kumikorkki, jonka läpi meni lasipipetti niin että pipetin pää oli pullon sisällä. Sitten kun korkin pani veteen, ammoniakki rupesi liukenemaan siihen ja vesi suihkusi vauhdilla pulloon. Mulla koe onnistui niin hyvin että se imaisi koko korkin pulloon eikä sitä tietysti enää millään saanut pois.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2386051Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394878KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104296Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123031Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1192997Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,772480Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212426Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1901689- 461649
- 691386