Vähähiilihydraattinen jäätelö?

Löytyykö mistään valmistusohjeita?
2755
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jäätelökoneella kermasta ilman sokeria... Netissä tarkemmat ohjeet..

Äänestä

5dl kermaa, 4 kananmunan keltuaista (steviaa tms makeutukseen)
Mausteeksi mitä haluaa, marjoja, vaniljatanko, pähkinöitä, tummaa sokeritonta kaakaota, pikakahvia ym ym.

Lämmitä kerma (vesihauteessa) kädenlämpöiseksi, älä siis kuumenna. Vatkaa joukkoon hyvin keltuaiset ja lopuksi mausteet.
Laita astiaan pakastimeen ja käy silloin tällöin sekottamassa tai koko höskä jäätelökoneeseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


haluankokeilla kirjoitti:

Löytyykö mistään valmistusohjeita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu