Heissan, eli olen ihan täysin vasta-alkaja mitä tulee hiilareiden vähentämiseen ruokavaliosta ja nyt kysyisinkin vähän neuvoa teiltä viisaammilta.
Voinko korvata perunan kukkakaalilla, vai onko samat prosentit molemmissa? Entä kun ruuan jälkeen iskee makeanhimo, niin voinko tehdä hedelmärahkaa tai marjarahkaa johon käytän makeutusainetta, esim nestemäistä hermesetasta? Onko kukaan kokeillut sitä Karppinen-leipää mitä on tullut kauppoihin, onko hyvää? Olen tottunut syömään aamuisin teen kanssa voileivän, mutta kai se paistettu tai keitetty munakin nälän pois vie.
Olen myös alkanut harrastamaan liikuntaa, joten pelkällä rupokavaliolla en laihduta. On meinaan elämäntaparemontti nyt edessä jos meinaan vielä kauan täällä maapallolla hengailla. Minulla on kolesterolit hieman koholla, niin onko rasvaisesta ruuasta haittaa, jos kuitenkin hiilarit on minimissä?
Tätä asiaa olen nyt niin kauan suunnitellu mielessäni, että olen tosissani valmis tähän niin henkisesti kuin fyysisestikin.
Miljoonasti kiitoksia hyviä neuvoja antaville.
Upouusi
4
210
Vastaukset
- Skarppi
http://www.fineli.fi
Täältä löytyy hyvää tietoa hiilareista ja muistakin ravintoaineista. Menee hetki ennen kuin tottuu käyttämään, mutta kaikkiin kysymyksiin löytyy vastaus - Arrom
Suosittelen lukemaan kirjat ruokavallankumous ja kolesterolimyytti. Jos syöt tarpeeksi rasvaista ruokaa, ei aterian jälkeen tule minkäänalista makeanhimoa ainakaan elimistön aiheuttamana. Makeanhimo aterian jälkeen johtuu liian korkeasta hiilaripitoisuudesta safkassa. Kun ensin on tykitetty sokerit elimistössä maksimiin ja elimistö alkaa erittää insuliinia sen pilkkomiseen, aiheuttaa sokerinlasku makeanhimon. Tätä ei tapahdu VHH safkoilla.
Mitä tulee liikunnalla lahiduttamiseen niin itselläni lähti >15kg ilman minkäänlaista liikuntaa pelkällä karppaamisella. Nyt aloitin liikunnan ja en ole siihenkään tarvinnut hiilareita!
Hedelmärahkaa en suosittele enkä hedelmiä yleensäkään. Hedelmissä on korkeat hiilaripitoisuudet. Marjoissa niitä on kohtuullisesti, itse suosin vadelmaa ja mustikkaa. Vedä jälkkäriksi tehosekoittimen läpi mustikoita, vadelmia ja kuohukermaa jos on pakko saada jotain makeaa. Varmasti toimii.
Fineli.fi on tosiaan aika tärkeä saitti ravintoaineiden sisätlöihin tutumisessa. Kukkakaali on ihan hyvä! Suosittelen että muutat ajattelutapaasi ruokailusta... ei siis lisuke liha salaatti esimerkiksi vaan unohdat koko lisukeajettelun.
Muista että VHH ei ole lihansyöntiruokavalio vaan rasvansyöntiruokavalio. Liika proteiini lisää näläntunnetta ja nostaa verensokeria. - karppailija
Minä olen tykästynyt turkkilaiseen jogurttiin. Ennen söin paljon rahkaa, mutta nyt se ei tunnu täyttävän yhtä hyvin. Siihen sekoittelen mitä marjoja milloinkin (mansikkakin käy karppaajalle hyvin), mutta hedelmiä en oikeastaan ollenkaan. Joskus harvoin cantaloupemelonia. Muistan kyllä, että aluksi makeutusta kaipasi. Ja käytinkin ensin jonkin aikaa kalorittomia makeutusaineita. Vähensin määrää vähitellen ja lopulta jätin makeutukset kokonaan pois. Yllättäen siihen tottui ihan parissa päivässä.
- en hiffaa....
tuota en ole ikinä ymmärtänyt että hedelmät lähes kielletään, mutta sitte marjoja esim mustikkaa ja mansikkaa saa syödä, miksi ihmeessä? Monissa hedelmissähän ei ole hiilareita yhtää sen enempää ku mansikassa, jopa vähemmänkin. Ja Cantaloupessa on hh jotai 4 g/100g eli saman verran ku vatussa...Onko hedelmien sokerit muka sitten pahempia ku marjojen vai mikä juttu se on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1683042Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii391866Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K281849- 1911764
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a211373Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,741246Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja781170Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa2101030Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii1691000- 20992