Atria toi keväällä markkinoille kulinnaari leivänpäälliset
ESIM. Porsaan Palfilee jota mainostettiin lähes lisäaineettomana
"Mieto leppäsavu ja erityisen hellävarainen kypsennysprosessi takaavat Atria Kulinaari 175 g Porsaan Palvifileelle lähes ""lisäaineettoman""" anatomisen ulkofileen mehevyyden. Sen aito maku tulee korkeasta lihapitoisuudesta. 100 g tuotetta on käytetty 102 g lihaa."
Aikaisemmin tuote oli tälläinen http://www.deski.fi/modules/deski/tiedostot/print_g7XgNBa9aw.jpg
Nyt tuotteen ainesosaluettolo on kaikessa hiljaisuudessa muuttunut ja on tälläinen "porsaan filee, vesi, suola (1,8 %), sakeuttamisaineet (E 407a, ksantaanikumi), stabilointiaineet (E 450, E 451), sokeri, mausteet (valkopippuri, chili), aromit, hapettumisenestoaine E 301, arominvahventeet (E 627, E 631), hydrolysoity soija- ja maissiproteiini, säilöntäaine natriumnitriitti"
näin kuluttajia vedetään nenästä, ensin luodaan mielikuva NS paremmasta tuotteesta ja sitten kun on vähän mennyt aikaa niin muutetaan tuotetta ilman että kerrotaan missään.
Atrian kulinaari huijaus.
1
369
Vastaukset 1
- Halti12
Tuossa tapauksessa valmistajalla on ollut liian suppeat tuoteselosteet ensimäisessä etiketissä. Pakkausmerkinnöissä ei riitä ilmaisu "hapettumisenestoaine, aromit, mausteet". Ko. käsitteet pitää olla avattuina tuoteselostuksissa. Mitä hapettumisenestoaineita, mitä aromeita, mitä mausteita?
Jälkimäisessä tuoteselosteessa on siis avattu laajempia käsitteitä. Muusta ei ole kyse. Kummasakin on pääraaka-aineena (eniten) porsaan filee, toisena vesi ja kolmantena suola. Tämä tarkoittanee, että loppuja ainesosia on vähemmän kuin 1,8 % painosta.
Terveisin
Tarkastaja ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761530
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.96736En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203588- 48536
- 126536
- 37526
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50518Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25483