Atria toi keväällä markkinoille kulinnaari leivänpäälliset
ESIM. Porsaan Palfilee jota mainostettiin lähes lisäaineettomana
"Mieto leppäsavu ja erityisen hellävarainen kypsennysprosessi takaavat Atria Kulinaari 175 g Porsaan Palvifileelle lähes ""lisäaineettoman""" anatomisen ulkofileen mehevyyden. Sen aito maku tulee korkeasta lihapitoisuudesta. 100 g tuotetta on käytetty 102 g lihaa."
Aikaisemmin tuote oli tälläinen http://www.deski.fi/modules/deski/tiedostot/print_g7XgNBa9aw.jpg
Nyt tuotteen ainesosaluettolo on kaikessa hiljaisuudessa muuttunut ja on tälläinen "porsaan filee, vesi, suola (1,8 %), sakeuttamisaineet (E 407a, ksantaanikumi), stabilointiaineet (E 450, E 451), sokeri, mausteet (valkopippuri, chili), aromit, hapettumisenestoaine E 301, arominvahventeet (E 627, E 631), hydrolysoity soija- ja maissiproteiini, säilöntäaine natriumnitriitti"
näin kuluttajia vedetään nenästä, ensin luodaan mielikuva NS paremmasta tuotteesta ja sitten kun on vähän mennyt aikaa niin muutetaan tuotetta ilman että kerrotaan missään.
Atrian kulinaari huijaus.
1
339
Vastaukset
- Halti12
Tuossa tapauksessa valmistajalla on ollut liian suppeat tuoteselosteet ensimäisessä etiketissä. Pakkausmerkinnöissä ei riitä ilmaisu "hapettumisenestoaine, aromit, mausteet". Ko. käsitteet pitää olla avattuina tuoteselostuksissa. Mitä hapettumisenestoaineita, mitä aromeita, mitä mausteita?
Jälkimäisessä tuoteselosteessa on siis avattu laajempia käsitteitä. Muusta ei ole kyse. Kummasakin on pääraaka-aineena (eniten) porsaan filee, toisena vesi ja kolmantena suola. Tämä tarkoittanee, että loppuja ainesosia on vähemmän kuin 1,8 % painosta.
Terveisin
Tarkastaja ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1766446Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto775329Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143725Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1223355Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1792715Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742325Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12088Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val391665Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191586- 981326