Vaihdoin juuri työpaikkaa eikä kyseiseltä työpaikalta löydy keittiötä ja tosiaan ruokalassa ei ole vegaanista ruokaa. Joten mitään kunnon kotiruokaa en voi valmistaa, kun ei ole mikroa. Ruokaakaan ei voi säilöä jääkaappiin, niin nyt sitten pitäisi keksiä jotain kunnolla täyttävää vegaanista ruokaa, joka säilyisi koko päivän kassissa hyvässä kunnossa.
Eli mitä suosittelisitte? Jotain perusleipää ei joka päivä jaksaisi syödä.
Vegaanista ruokaa töihin
6
244
Vastaukset 6
- Vie oma mikro
Tölkkipapuja.
- eräeero
Osta termari ja tee siihen keittoa, lisäks pari leipäpalaa. Salaatti säilyy useita tunteja hyvänä tupperwaren lunch-rasiassa.
Hedelmiä. - milli_lilli
Pussipuuroja (esim. Elovena Hetki). Eiköhän teenkeitin löydy, jolla voit kuumentaa vettä. Kaadat !½ dl vettä kulhoon ja valmiista annospussista hiutaleet päälle, sekoitat ja odotat hetken (~minuutin). Valmista on! Sokeri, suola (ja muut mausteet, kuivatut hedelmät tai marjat) ovat jo siinä valmiina. Makuja useita.
Myös couscous-salaatti hyvää. Eiköhän se säily huoneenlämmössä lounasaikaan asti. Tai sitten voit ostaa myös pienen kylmälaukun ja pistää sinne kylmäkallen. Tai no, eiköhän se laukkukin jo itsessään vähän eristä lämpöä ja pidä viileämpänä.
Marinoituja tofukuutioita ja salaattia. Pysyvät ehkä parempana pidempään, jos pidät niitä eri kulhoissa.
Kylmiä keittoja esim. avokado, minestrone- tai tomaattikeitto.
Pasteijoita tai piirakoita. Lehtitaikinan väliin pistää soijarouhetta, riisiä ja sipulia, ja paistaa uunissa, niin saa hyviä "lihapasteijoita". (Tällä esim. vähän tarkempi ohje: http://www.mtv3.fi/helmi/hyvinvointi/artikkeli.shtml/586403 ) ja vaihtelua saa tietenkin vaihtelemalla täytteitä. :)
Tässä nyt oli jotain ideoita. - pkgvpsdojg
http://www.youtube.com/watch?v=0rUEpmbdZLw&feature=relmfu
HYvä vinkki - simppelivinki
Lajitelma kuivattuja hedelmiä: rusinoita, taateleita, viikunoita ja erilaisia pähkinöitä. Lisäksi hedelmiä, esim. pari omenaa, banaani, välipalaksi mandariini.
- 233423342432243423
Salaattia, hedelmiä, vihanneksia, pähkinöitä, ruisleipää, puuroa, vegaaninen tortilla (sisällä salaattia ja ota purkkiin jotain kastiketta, jos työpaikalla jääkaappi).
Itse painotan nuo ruuat mitä kokataan kotiin ja kevyet tuoreet ruuat töihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901318
- 45657
- 20619
- 47563
- 46559
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit38539- 70521
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132518- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan176468