MISTÄ SAA RIKKIHAPPOA?

hölkyn kölkyn

Eli Eli mistä saa rikkihappoa? kuinka vahvaa saa ostaa? minkälaisia määriä saa ostaa? onko jollain muotoa luvanvaraista litkua? Ja vielä selvennyksenä että harrastuspohjalle tarvitsisi tietoa anodisointiin http://www.timohapponen.net/anodisointi/ vieläpä tuollaiselta sivulta löysin ohjeita että , onko siis normaalille pulliaselle mahdollista tälläistä tehdä ?

9

15057

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5443

      No ei tietenkään.

    • +0123rijoragåor

      motonetistä tai biltemasta, (etkö tiedä että akkuhappo on 37% rikkihappoa)

    • Kotikemisti

      Rikkihappoa saa akkuhappona ja sitä pystyy siitä väkevöittämään jopa 96% keittämällä. jos savuavaa happoa mielit niin tarvitset tislauskolvin ym. tislaukseen. rikkihappoa, myös savuavaa saa ostettua apteekeista.

    • Wille XIV

      Moi Kun yhdistätte rikkihappoa ja tomusokeria syntyy kiva reaktio!!!!½!!!!!!!½!½!½!½!½!½½

    • jebajee2
      • P kemisti

        Voisiko rautasulfaatista valmistaa rikkihappoa?


      • ...
        P kemisti kirjoitti:

        Voisiko rautasulfaatista valmistaa rikkihappoa?

        Ei. Se on jo rikkihapon suola (eli regoinut rikkihappo)


      • jooopajoo

        On se teoriassa mahdollista, mutta siihen tarvitaan joku vedyn lähde esim toinen vahva happo (HCl, typpihappo) yms joka vie järjen koko hommasta kun rikkihappoa saa kohtuu halvalla kaupasta akkuhappona.


    • 23048+2f

      Rikkihappoa voi valmistaa katalyyttisesti rikkidioksidista tekemällä siitä rikkitrioksidia ja imeyttämällä sen veteen, tai vanhalla lyijykammiotekniikalla, jossa nitraattia(esim kno3) poltetaan rikin kanssa suhteessa 3:1, ja annetaan huurujen tiivistyä kammion seinämiin ja imeytyä sen pohjalla olevaan veteen.

      Todella vittumaista tehdä siis. Akkuhaposta saa 96% keittämällä veden pois, ja jotkut alan liikkeet myyvät myös rikkihappoa sellaisenaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3108
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2911
    3. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      53
      2584
    4. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      51
      2525
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2106
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1860
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1789
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      44
      1645
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1582
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1381
    Aihe