Eli Eli mistä saa rikkihappoa? kuinka vahvaa saa ostaa? minkälaisia määriä saa ostaa? onko jollain muotoa luvanvaraista litkua? Ja vielä selvennyksenä että harrastuspohjalle tarvitsisi tietoa anodisointiin http://www.timohapponen.net/anodisointi/ vieläpä tuollaiselta sivulta löysin ohjeita että , onko siis normaalille pulliaselle mahdollista tälläistä tehdä ?
MISTÄ SAA RIKKIHAPPOA?
9
13849
Vastaukset
- 5443
No ei tietenkään.
- +0123rijoragåor
motonetistä tai biltemasta, (etkö tiedä että akkuhappo on 37% rikkihappoa)
- Kotikemisti
Rikkihappoa saa akkuhappona ja sitä pystyy siitä väkevöittämään jopa 96% keittämällä. jos savuavaa happoa mielit niin tarvitset tislauskolvin ym. tislaukseen. rikkihappoa, myös savuavaa saa ostettua apteekeista.
- Wille XIV
Moi Kun yhdistätte rikkihappoa ja tomusokeria syntyy kiva reaktio!!!!½!!!!!!!½!½!½!½!½!½½
- jebajee2
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rikkihappo#Valmistusmenetelm.C3.A4t
Eikö olis projektin paikka?- P kemisti
Voisiko rautasulfaatista valmistaa rikkihappoa?
- ...
P kemisti kirjoitti:
Voisiko rautasulfaatista valmistaa rikkihappoa?
Ei. Se on jo rikkihapon suola (eli regoinut rikkihappo)
- jooopajoo
On se teoriassa mahdollista, mutta siihen tarvitaan joku vedyn lähde esim toinen vahva happo (HCl, typpihappo) yms joka vie järjen koko hommasta kun rikkihappoa saa kohtuu halvalla kaupasta akkuhappona.
- 23048+2f
Rikkihappoa voi valmistaa katalyyttisesti rikkidioksidista tekemällä siitä rikkitrioksidia ja imeyttämällä sen veteen, tai vanhalla lyijykammiotekniikalla, jossa nitraattia(esim kno3) poltetaan rikin kanssa suhteessa 3:1, ja annetaan huurujen tiivistyä kammion seinämiin ja imeytyä sen pohjalla olevaan veteen.
Todella vittumaista tehdä siis. Akkuhaposta saa 96% keittämällä veden pois, ja jotkut alan liikkeet myyvät myös rikkihappoa sellaisenaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017443
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805028- 794859
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522689
- 402586
- 502237
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840