No nyt on jääkiekkoliitto keksinyt, että D1 junnumatseissa (-98 syntyneet) on KAIKILLA tasoilla pidettävä reaaliaikaisesti tulospalvelun tietoja yllä! No ohhoh.
Junnujoukkueiden matsien toimitsijat, joukkueiden huoltajat ja usein valmentajatkin ovat pelaajien vanhempia ja nyt jo mennään äärirajoilla että löytyykö joka peliin kaikki tarvittava väki. Tähän kun nyt vielä lisätään internet-yhteyden kanssa tulospalvelun kanssa säätäminen, niin kyllä tuntuu kohtuuttomalta.
Tulospalvelun päivittäminen voi toimia suurissa seuroissa, mutta pienissä jengeissä on tekemistä kyllä jo ihan tarpeeksi. Jääkiekkoliitto voisi nyt vähän mennä miettimään saunan taa ja pohtia tätä "kaikilla tasoilla" säädöstä. Liitto tuntuu olevan ihan pihalla alle C-ikäisten junnujen toiminnasta.
Junnumatsien jääkiekkoliiton tulospalvelu
7
1643
Vastaukset 7
- rapistuva halli
Pelikello perseilee, pelaajalistat on päin helvettiä, mikrofoni kiertää ja kynästäkin on muste loppu.
Tähän kun lisätään nettiyhteyden kanssa säätäminen, niin kiitos ja näkemiin.
Laitan pojan vaikka balettiin, niin loppuu tämä pelleily. - sdcvdf
Ja vielä kun on TUTON vanhemmat 95 hoitamassa asiaa ,niin johan on asiat sekaisin
- Huu Hkaja
Reaaliaikaisen tulospalvelun voi täyttää vaikka kotona pelin jälkeen, jos hallista ei löydy nettiyhteyttä. Tällöin on pelin aikana kuitenkin täytettävä paperinen pöytäkirja joka tapauksessa..... kuten on varmaan kaikilla sarjatasoilla tehty aiemminkin.
Reaaliaikainen pöytäkirjanpito Korvaa paperisen pöytäkirjan pidon. Eli käytännössä yhtään ihmistä enempää ei työhön vaadita.
- HockeyMum
Pakko oli viime vuonna opetella, kun ketään muuta ei hommaa löytynyt. Jääkiekkoliiton demolla harjoittelin ja sitten peliin... Aiemmin en ollut pitänyt edes käsin pöytäkirjaa. Olinkin tainnut harjoitellut huolella ja lukenut ohjeiden pienimmätkin printit. Tuomari nimittäin kehui, että kerrankin on paikalla asiantunteva Satu-pöytäkirjanpitäjä.
Siitä se sitten lähti ja opetin hommaan kauden aikana jokusen muunkin:) - hockeymom2
Paperista pöytäkirjaa kannattaa ja pitääkin pitää yllä myös. Ainakin meillä pojat pelanneet SM-junnusarjaa ja Satu-järjestelmä kun kaatuili vähän väliä, etenkin ruuhkaisina pelipäivinä, niin paperipöytäkirjasta pystyi hyvin sitten jälkikäteenkin täyttämään tiedot oikein ohjelmaan. Lisäksi paperinen versio oli se johon tuli tuomarien allekirjoitukset pelin jälkeen myös Satu-ohjelman aikana. Näin ainakin Helsingissä.
Se, että pitääkö D-junnuissakin pitää yllä tällaista nettiversiota onkin sitten toinen juttu. Mun mielestä ei. C-junnuissa ok. - Kypsynyt
Aivan käsittämätöntä toimintaa liiton taholta tuoda sähköinen reaaliaikainen tulospalvelu kaikkiin sarjatasoihin ja ikäluokkiin. Jotenkin voi käsittää C:n sm-sarjassa ja siitä ylöspäin.
Vanhan paperisenkin pöytäkirjan aikoina en jaksanut olla ihmettelemättä, miksi hitossa jossain D-junnujen ja nuorempien sarjoissa täytetään joka ikinen maalintekijä ja jäähyllä istunut jäähyjen syyt. Katsojamäärät ja torjunnat ??? HALOO !!!
Mitä ihmettä ne siellä jääkiekkoliitossa tekee sillä tiedolla, että onko siellä jäähyllä istunut Pekka vai Ville, ja tekikö sen kolmannen maalin Oskari vai Kalle ja kuka syötti ??
C-sm tasosta alaspäin aivan hyvin riittäisi tukkimiehen kirjanpito. Mihin merkitään A-joukkueen maalit ja B-joukkueen maalit ilman maalintekijöitä ja syöttäjiä. Isot rangaistukset pitäisi merkitä silloin jos seuraa pelikieltoa.
Vanhemmat näitä hommia kuitenkin tekee ja nyt ei niitä tekijöitä saa, kun ei vanhemmat uskalla mennä pöytäkirjaan, kun pelätään, ettei osata.
Tällä toiminnalla jääkiekkoliitto tappaa koko hienon vapaaehtoistoimintaan perustuvan systeemin. Siirrytään pelaamaan sählyä ja futista, missä homma on helppoa. - sivusta seurannut
Jos ihan oikeasti haluttaisiin viedä lajia eteenpäin ja saada harrastajia lisää ja sitäkautta myöhemmin, ehkä niitä tähtiä ja maajoukkuepelaajia, niin nimenomaan tuolla nuorempien junnujen ja ei sm:ää pelaavien joukkueiden tasolla pitäisi hommaa keventää ja helpottaa ja yksinkertaistaa. Tätä ei kuitenkaan jääkiekkoliitto halua, vaan nimenomaan vaikeuttaa ja karkoittaa kaikki aktiivisetkin vanhemmat ja talkootyöntekijät lajin parista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751689- 241186
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321083Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134916Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
- 71567
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57502
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457- 34434
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398