liian kapea takahaarukka

benny pyöräilijä

Puranpa mieltäni periteisen yksivaihteisen pyörän ystävänä.

Olen pannut normaalilevyisiä (1,5 tuumaa) renkaita vanhojen alkuaan kapeampirenkaisten vaihdepyörien runkoihin.

Harmittaa kun noiden pyörien takahaarukat ovat niin kapeita, ettei tuonkokoinen (1,5 tuumaa)rengas, jos sen kierros heittää puolikin senttiä puoleen tai toiseen ja useimmiten molempiin, rupeaa hankaamaan takahaarukoihin.

Pyörän takahaarukoita lienee vaikeaa saada hieman leveämmiksi. Etuhaarukat ovat yleensä leveämiä eikä niiden kanssa ole ongelmia

3

502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...................
    • Siis renkaassa tai vanteessa on 5mm heittoa? Riippumatta haarukan leveydestä, niin tuossa vaiheessa kannattaa pistää rihtaus kuntoon. Jos vanteessa on 1mm heittoa, niin se ei enää häiritse haarukkaan sopimista. Renkaan virheet on jo suurempia.

      Vanne kestää pidempään kunnossa, kun puolat ovat sopivalla kireydellä. Kunnolla rihdattu kiekko kestää sillä kapeammallakin renkaalla ja kovemmilla ilmanpaineilla.

      Kun ja jos on teräsrunkoisesta pyörästä kyse, niin kyllä sitä muotoilee uudelleen. Alumiinin hitsaaminen vaatii huomattavasti enemmän taitoa kuin teräksen. Tälläsen tavallisen tunarihitsarin saumat ei ole kauniita ja kestävyys heikompi, mutta pätevän hitsarin muotoilemana kestäisi.

    • Pomppukeppi

      "Pyörän takahaarukoita lienee vaikeaa saada hieman leveämmiksi. Etuhaarukat ovat yleensä leveämiä eikä niiden kanssa ole ongelmia "

      Tuohon kapeuteen on yleensä ihan hyvä syy. Alunperin maantielle tarkoitettuihin pyöriin tehdään yleensä ihan tarkoituksella takahaarukka mahdollisimman kapeaksi. Tehokkaan polkemisen kannalta olisi optimaalista jos kampien välinen etäisyys olisi mahdollisimman pieni, eli siis keskiö olisi mahdollisimman kapea ja jalat polkiessa siis mahdollisimman lähellä toisiaan. Tämä taas johtaa siihen että silloin leveään takahaarukkaan alkaisi helposti kolhia kantapäitään varsinkin jos jalan asento on yhtään kantapäät sisäänpäin.
      Maastossa tuo ei ole ihan yhtä tärkeää ja haarukka muotoillaan niin että leveämpikin rengas mahtuu pyörimään. Suosittelen siksi maastokäyttöön tarkoitettuja runkoja (löytyy joitain myös sinkulakäyttöön) jos haluaa käyttää leveämpiä renkaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      91
      1487
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1033
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      384
      877
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      156
      859
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      727
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      668
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe