elikkäs mikäköhän tähtikuvio mahtaa olla tuollainen, missä on aivan kuin kasassa monta tähteä, mutta sit ku katsoo kaukoputkel lähenpää, niin se muistuttaa hieman "otavaa" mutta paljon pienemmässä koossa??. ihan vaan kiinnostais tietää. -näkyy pohjoisella taivaalla hieman sivummassa.
??TÄHTIKUVIO??
kkiinnostunut vaan
6131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voisin vastata kysymykseesi hyvinkin tarkasti, mutta en taida viitsiä, koska olet aivan ilmeisesti trolli.
Jos asia kiinnostaisi sinua ihan oikeasti, niin tuskin kyselisit noin perusasioita tällä huuhaa-palstalla, vaan osaisit etsiä vastaukset jostain ihan muualta.
Joten enpä siis tuhlaa tätä enempää arvokasta aikaani tähän. Päättele siitä mitä haluat.
Se on varmaan se Nibru siellä.
; )
Tarkoitatko kenties Seulasia eli Plejadeja? Sanoit sen muistuttavan hieman Otavaa, mutta paljon pienemmässä koossa. Seulasista Wikipediassakin sanotaan: "Tähtisikermästä on myös käytetty harhaanjohtavasti nimeä Pikku Otava, sillä se muistuttaa jonkin verran Otavan tähdistöä, vaikkakin varsinainen Pieni Otava, Pieni karhu, sijaitsee aivan toisaalla." (http://fi.wikipedia.org/wiki/Seulaset, jossa siitä on kuvakin).
Nyt elokuun lopulla se näkyy jo pian auringonlaskun jälkeen koillissuunnalla, varsin matalalla, mutta nousee sitten korkeammalle ja aamuyöllä se on pikemminkin suoraan idässä tai lopulta lähes etelässä.
kyllä kiitos, tämä se on mitä hain. kiitos kovasti.
Löytyy myös Ursan tähtikartasta, joka helpottaa tunnistamaan mitä taivaalla tiettynä kellonaikana näkyy.
http://ursa.fi/extra/taivaalla/tahtikartta/
jaappanin kielellä
http://picimages.net/photo/subaru/subaru_1311488518.jpg